Katarzyna Warecka

Katarzyna Warecka

Adwokat. W 2002 r. ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Prawo, a następnie aplikację prokuratorską. W 2006 r. ukończyła kurs An introduction to English Law and the Law of the European Union organizowany i prowadzony przez University of Cambridge, a w 2008 r. podyplomowe studia w zakresie Tłumaczeń Ekonomiczno-Prawnych w Biznesie - Język Angielski w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu. W latach 2015/2016 prawnik-lingwista Służby Prawnej Sekretariatu Generalnego Rady Unii Europejskiej. Od 2004 r. współpracuje z wydawnictwem Wolters Kluwers Polska sp. z o.o. w zakresie tłumaczeń orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz doboru merytorycznego i tłumaczenia tez z publikatora Common Market Law Review.

Artykuły autora

ETPCz: Zakaz noszenia widocznych symboli religijnych w szkole nie narusza wolności wyznania

Prawo europejskie

Europejski Trybunał Praw Człowieka w decyzji z dnia 16 maja 2024 r. uznał, iż zakaz noszenia chust islamskich w państwowej szkole nie naruszył prawa skarżących do wolności wyznania. W rozstrzygnięciu przypomniał, że zgodnie z jego orzecznictwem państwa-strony Konwencji dysponują szeroką swobodą decyzyjną, jeżeli chodzi o regulacje dotyczące upubliczniania symboli religijnych w państwowych szkołach powszechnych.

28.05.2024

Zmiany klimatu zaskarżalne do ETPCz, ale nie zawsze i nie przez każdego

Środowisko Prawo europejskie

Europejski Trybunał Praw Człowieka w trzech rozstrzygnięciach z 9 kwietnia uznał, iż prawo do ochrony przed negatywnymi zmianami klimatu wchodzi w zakres ochrony prawa do poszanowania życia prywatnego z art. 8 Konwencji, ale tylko osoby, które wykażą bezpośredni wpływ takich zmian na swoje życie i dobrostan, mogą wnieść skargę o naruszenie tego prawa do Trybunału.

22.04.2024

Pracownik może krytykować pracodawcę i szefa

Prawo pracy Prawo europejskie

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, iż dyscyplinarne zwolnienie z pracy za przesłanie do wąskiej grupy pracowników e-maila z krytyką szefa i prawodawcy, stanowiło naruszenie wolności wyrażania opinii zwolnionego pracownika. Trybunał wskazał przede wszystkim, iż jakkolwiek e-mail był ostry, krytyczny i sarkastyczny, to skarżący nie zawarł w nim wypowiedzi wulgarnych i nienawistnych, a jego krytyka nie była bezpodstawna.

04.04.2024

ETPCz: Sędzia też człowiek, może publikować posty na Facebooku

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że sankcja dyscyplinarna dla sędziego za opublikowanie dwóch postów na Facebooku, na tematy dotyczące sądownictwa i spraw publicznych, stanowiła naruszenie wolności wyrażania przez niego opinii. W tej sprawie chodzi o sędziego rumuńskiego, który krytykował stan tamtejszego wymiaru sprawiedliwości. Trybunał podniósł, że sędziemu jak i innym osobom, przysługują w tym zakresie standardowe prawa wynikające z Konwencji Praw Człowieka.

03.04.2024

Zmuszanie do obniżenia poziomu naturalnego testosteronu we krwi to dyskryminacja

Prawo europejskie

Europejski Trybunał Praw Człowieka, w wyroku z 11 lipca 2023 roku, uznał, że nałożenie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych obowiązku obniżenia naturalnego poziomu testosteronu przez południowoafrykańską lekkoatletkę odbyło się z naruszeniem zakazu dyskryminacji. Chodziło również o prawo do poszanowania życia prywatnego oraz prawo do skutecznego środka odwoławczego.

28.07.2023
1  2  3  4  5  6  7  8  9    176