W porządku obrad wtorkowego rządu zamieszczono punkt dotyczący rozpatrzenia projektu rozporządzenia Rady Ministrów ws. wykazu inwestycji towarzyszących polegających na przebudowie istniejących linii elektroenergetycznych stanowiących elementy sieci dystrybucyjnej o napięciu równym lub wyższym niż 110 kV", przygotowanego przez resort klimatu i środowiska.

- Wprowadzanie przedmiotowej regulacji jest uzasadnione potrzebą zagwarantowania większej elastyczności w zakresie możliwości stosowania uproszczonych procedur dla inwestycji polegających na przebudowie lub remoncie istniejących linii elektroenergetycznych - wskazano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Jak dodano, przyjęcie proponowanego rozwiązania jest istotne dla zapewnienia możliwości remontów czy przebudowy istniejących linii, które mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia odpowiednich przepływów energii elektrycznej w systemie dystrybucyjnym elektroenergetycznym oraz zrównoważonego rozwoju regionalnego.

Czytaj też w LEX: Thierjung Eva-Maria, (Obywatelskie) spółdzielnie energetyczne w Niemczech >

 

Cena promocyjna: 99 zł

|

Cena regularna: 99 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 74.26 zł


Uproszczone procedury 

W Ocenie Skutków Regulacji projektu rozporządzenia wyjaśniono, że rozporządzenie przyczyni się do poprawy stanu sieci dystrybucyjnych elektroenergetycznych. Wskazany w dokumencie wykaz ma bowiem pomóc w stosowaniu uproszczonych procedur dla inwestycji polegających na przebudowie lub remoncie istniejących linii elektroenergetycznych. Podkreślono, że przyjęcie proponowanego rozwiązania jest istotne dla zapewnienia możliwości remontów czy przebudowy istniejących linii, które mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia odpowiednich przepływów energii elektrycznej w systemie dystrybucyjnym elektroenergetycznym.

Czytaj też w LEX: Plebański Jakub, Umowy bezpośredniej sprzedaży energii odnawialnej typu PPA jako alternatywa dla systemów wsparcia wynikających z ustawy o odnawialnych źródłach energii >

W OSR do projektu rozporządzenia wskazano też, że stanowi ono istotny element rozwiązania wyzwań związanych z gwałtownym rozwojem rozproszonych zasobów energii, m.in. z liczbą odmów wydania warunków przyłączenia do sieci z przyczyn technicznych ograniczeń sieci.

- Sieci są kluczowym elementem wzrostu wykorzystania energii elektrycznej. Rozwój sieci dystrybucyjnych przyczynia się do skuteczniejszej i szybszej integracji odnawialnych źródeł energii z systemem elektroenergetycznym, w szczególności w związku z realizacją programów wspierających rozwój energetyki prosumenckiej w Polsce - zaznaczono.

Dodano, że to właśnie głównie sieci dystrybucyjne średniego napięcia są kluczowe dla przyłączania nowych źródeł OZE oraz rozwoju nowych rynków w obszarze elektroenergetyki, takich jak: magazynowanie energii elektrycznej, klastry i spółdzielnie energetyczne, a także rozwój paliw alternatywnych w transporcie.

Czytaj w LEX: Sobieraj Kamila, Promowanie energii ze źródeł odnawialnych jako przykład potrzeby współdziałania prawa i innowacyjnych technologii >

Zwrócono również uwagę, że rozwój elektromobilności generuje potrzebę zapewnienia możliwości przyłączania do sieci stacji i punktów ładowania samochodów elektrycznych. (is/PAP)

Czytaj w LEX: Chról Karolina, Szyrski Mariusz, Próba modelowania zadań publicznych jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wspierania rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) >