Jak wynika z rocznego raportu z działalności Urzędu Patentowego RP za 2022 rok, który właśnie został opublikowany, do końca grudnia 2022 r. w mocy pozostawały niemal 374 tys. prawa wyłączne na przedmioty własności przemysłowej. Zakończono również prawie 31 tys. postępowań dotyczących zgłoszeń do ochrony w trybie krajowym i międzynarodowym.

Przełomowa rejestracja koronki koniakowskiej

Jak wynika z danych przedstawionych w raporcie, najwięcej praw wyłącznych wciąż udziela się na znaki towarowe. W 2022 r. przyznano ich łącznie 12 869. Na drugim miejscu pod względem popularności i liczby zgłoszeń uplasowały się walidacje patentów europejskich – było ich 10 327. „Podium” zamykają patenty na wynalazki – w poprzednim roku UPRP udzielił ich w 2290 przypadkach. Najmniej popularne wśród udzielanych praw ochronnych ponownie były prawa z rejestracji topografii układów scalonych. W 2022 r. udzielono w tym zakresie jedynie 19 praw wyłącznych. Odnotowano także jeden przypadek zgłoszenia oznaczenia geograficznego.

Czytaj w LEX: Magulska Julia, Produkty nierolne zyskają oznaczenia geograficzne [projekt UE: aktualizacja z 2 maja 2023 r.] >

 

- W roku 2022 pozytywnie rozpatrzono pierwsze zgłoszenie oznaczenia geograficznego na produkt przemysłowy, którym był wniosek o rejestrację koronki koniakowskiej. Mamy nadzieję, że ta pierwsza rejestracja zachęci inne podmioty do zgłaszania i chronienia oznaczeń, które mają ogromne znaczenie dla utrzymywania tradycji, a także pozwalają zwiększyć atrakcyjność tych produktów poprzez zagwarantowanie ich jakości. Dodatkowo warto wspomnieć, że obecnie trwają prace zmierzające do stworzenia systemu ochrony oznaczeń geograficznych na produkty rzemieślnicze i przemysłowe na poziomie unijnym. Nie ulega wątpliwości, że będzie to mieć pozytywne skutki gospodarcze na rynku wewnętrznym, a w szczególności pomoże producentom w uzyskaniu dostępu do nowych rynków eksportowych – zaznaczono w raporcie.

Czytaj w LEX: Grzybczyk Katarzyna, Zmiany klimatyczne a oznaczenia geograficzne >

UPRP zaznacza też, że w niemal 72 proc. przypadków zgłoszeń na udzielenie praw wyłącznych dokonano drogą elektroniczną. W porównaniu z 2021 r., to wzrost o ok. 10 proc.

 

Nowość
Nowość

Bogdan Fischer, Adam Pązik, Marek Świerczyński

Sprawdź  

Cena promocyjna: 199 zł

|

Cena regularna: 199 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 149.25 zł


Wysoka jakość decyzji urzędu

Statystyki za poprzedni rok pokazują również, że większość spraw rozpatrywanych przez UPRP kończy się w pierwszej instancji. Od 97,8 proc. decyzji wydanych przez urząd nie wniesiono wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w toku postępowania zgłoszeniowego i rejestrowego. Zaledwie 0,3 proc. spraw zakończyło się wniesieniem skargi do sądu administracyjnego. Jednym z istotnych obszarów działalności UPRP w poprzednim roku było też powołanie Zespołu ds. orzecznictwa, który ma przede wszystkim monitorować orzeczeń z zakresu własności przemysłowej i wskazywać te o kluczowym charakterze.

- Zadaniem Zespołu jest monitorowanie orzecznictwa krajowego i międzynarodowego z zakresu własności przemysłowej i wskazywanie orzeczeń o kluczowym charakterze. W prace Zespołu zaangażowani są przedstawiciele wszystkich merytorycznych komórek urzędu. Działalność przedmiotowego Zespołu powinna przyczynić się do ujednolicenia praktyki orzeczniczej Urzędu Patentowego – zaznaczono w raporcie.

Zobacz procedurę w LEX: Egzekucja z autorskich praw majątkowych i praw pokrewnych oraz z praw własności przemysłowej >