Upamiętnienie księdza Franciszka Blachnickiego w 100. rocznicę urodzin.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 30 marca 2021 r.
w sprawie upamiętnienia księdza Franciszka Blachnickiego w 100. rocznicę urodzin

24 marca 1921 roku w Rybniku urodził się Franciszek Blachnicki, polski harcerz, ksiądz katolicki, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, organizator Krucjaty Wstrzemięźliwości, założyciel Ruchu Światło-Życie i Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów, autor około 100 publikacji, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

We wrześniu 1939 roku jako ochotnik walczył z niemiecką agresją. Uczestniczył w konspiracji, za co został aresztowany i przebywał w więzieniu i niemieckich obozach koncentracyjnych. W 1942 roku za działalność konspiracyjną przeciwko Trzeciej Rzeszy został skazany na karę śmierci, którą później zamieniono na 10 lat więzienia. Oczekując w celi śmierci na wykonanie wyroku, doznał nawrócenia.

Po wojnie wstąpił do seminarium duchownego w Katowicach, a w 1950 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Od tego momentu ks. Franciszek Blachnicki był intensywnie inwigilowany przez organy bezpieczeństwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Od 1957 roku prowadził Krucjatę Wstrzemięźliwości - program przeciwalkoholowej odnowy moralnej, oparty na formie duchowości św. ojca Maksymiliana Kolbego. Po 3 latach władze komunistyczne zlikwidowały krucjatę, a ksiądz został aresztowany na kilka miesięcy.

Kolejnym dziełem duszpasterskim ks. Franciszka Blachnickiego było tworzenie od 1963 roku ruchu oazowego, nazwanego później Ruchem Światło-Życie. Celem ruchu było wychowanie dojrzałych chrześcijan w każdym wieku i każdego stanu oraz zrealizowanie wizji wspólnotowej Kościoła. Dynamiczny rozwój ruchu oazowego spowodował, że cała działalność ks. Franciszka Blachnickiego stała się przedmiotem operacyjnego rozpracowania przez specjalną grupę "D" Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W grudniu 1981 roku ks. Franciszek Blachnicki wyjechał do Rzymu, a w tym czasie w Polsce wprowadzono stan wojenny. W kolejnym roku osiadł w ośrodku polskim Marianum w Carlsbergu w Republice Federalnej Niemiec i powołał Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji Światło-Życie. Założył też stowarzyszenie Chrześcijańska Służba Wyzwolenia Narodów, którego celem było wyzwolenie Europy Środkowo-Wschodniej spod panowania komunizmu. Organizowało ono konferencje, Marsze Wyzwolenia Narodów i prowadziło działalność wydawniczą. Służba Bezpieczeństwa, uznając pracę księdza za zagrożenie, wysłała swoich agentów, aby opanować stowarzyszenie i wygasić jego działalność.

Ks. Franciszek Blachnicki zmarł nagle 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu. Został pochowany w Krościenku nad Dunajcem. Do dzisiaj Instytut Pamięci Narodowej prowadzi śledztwo, ponieważ istnieje podejrzenie, iż agentura komunistyczna przyczyniła się do jego śmierci.

W 1995 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Franciszka Blachnickiego. W październiku 2015 roku papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót.

W 100. rocznicę urodzin księdza Franciszka Blachnickiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając Jego zasługi dla narodu polskiego, wkład w krzewienie cnót moralnych i opór przeciwko komunizmowi, oddaje hołd temu wielkiemu człowiekowi oraz składa cześć Jego pamięci.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2021.341

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Upamiętnienie księdza Franciszka Blachnickiego w 100. rocznicę urodzin.
Data aktu: 30/03/2021
Data ogłoszenia: 09/04/2021