Międzyresortowy Zespół do spraw wypracowania koncepcji konsolidacji podmiotów sektora spożywczego i rolnego

ZARZĄDZENIE Nr 62
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 19 maja 2016 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw wypracowania koncepcji konsolidacji podmiotów sektora spożywczego i rolnego

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw wypracowania koncepcji konsolidacji podmiotów sektora spożywczego i rolnego, zwany dalej "Zespołem".
2.
Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
3.
Podmiotami sektora spożywczego i rolnego w rozumieniu niniejszego zarządzenia są spółki prowadzące działalność w sektorze spożywczym i rolnym, w których prawa z akcji lub udziałów wykonuje Minister Skarbu Państwa albo spółki, w których prawa z akcji lub udziałów wykonują podmioty, nad którymi nadzór wykonuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
§  2.
Do zadań Zespołu należy:
1)
wypracowanie koncepcji, trybu i warunków dokonania ewentualnej konsolidacji podmiotów sektora spożywczego i rolnego oraz wskazanie możliwych efektów synergii w przypadku konsolidacji;
2)
wskazanie podmiotów, które będą podlegać ewentualnej konsolidacji;
3)
wypracowanie propozycji niezbędnych działań, w tym zmian legislacyjnych.
§  3.
1.
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - Minister Skarbu Państwa;
2)
wiceprzewodniczący - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
3)
pozostali członkowie:
a)
sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa,
b)
sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
c)
sekretarz stanu bądź podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju,
d)
dyrektor albo zastępca dyrektora w Departamencie Nadzoru Właścicielskiego Ministerstwa Skarbu Państwa,
e)
dyrektor albo zastępca dyrektora w Departamencie Rynków Rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
f)
przedstawiciel Agencji Nieruchomości Rolnych zajmujący stanowisko Prezesa albo wiceprezesa,
g)
przedstawiciel Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zajmujący stanowisko Prezesa albo zastępcy Prezesa,
h)
przedstawiciel Agencji Rynku Rolnego zajmujący stanowisko Prezesa albo zastępcy Prezesa,
i)
prezes zarządu spółki "Krajowa Spółka Cukrowa" S.A. z siedzibą w Toruniu,
j)
prezes zarządu spółki "ELEWARR" Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie;
4)
sekretarz - osoba wyznaczona przez przewodniczącego spośród pracowników zatrudnionych w urzędzie obsługującym Ministra Skarbu Państwa.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. i oraz j, stają się członkami Zespołu po wyrażeniu pisemnej zgody na udział w jego pracach.
3.
Członków Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. b oraz e-h, wskazuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Członka Zespołu, o którym mowa w ust. 1 pkt 3 lit. c, wskazuje Minister Rozwoju. Członka Zespołu, o którym mowa w ust. 1 pkt 3 lit. d, wskazuje Minister Skarbu Państwa.
§  4.
1.
Pracami Zespołu kieruje przewodniczący, który w szczególności:
1)
zwołuje posiedzenia Zespołu;
2)
przewodniczy obradom Zespołu;
3)
planuje i organizuje prace Zespołu;
4)
powołuje ekspertów zewnętrznych;
5)
reprezentuje Zespół na zewnątrz.
2.
Członkowie Zespołu uczestniczą w jego pracach osobiście.
3.
W przypadku nieobecności przewodniczącego pracami Zespołu kieruje wiceprzewodniczący.
4.
W uzasadnionych przypadkach, za zgodą przewodniczącego, członkowie Zespołu, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 i 3, mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli.
5.
Przewodniczący może powierzyć wybranym członkom Zespołu wykonanie określonych prac służących realizacji zadań Zespołu.
§  5.
1.
W sprawach wymagających rozstrzygnięcia Zespół podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków Zespołu, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1-3. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
2.
Uchwały mogą być podejmowane z wykorzystaniem technicznych środków porozumiewania się na odległość lub w trybie obiegowym.
3.
Prace Zespołu prowadzone są z uwzględnieniem przepisów o ochronie informacji niejawnych oraz innych tajemnic ustawowo chronionych, w tym tajemnicy przedsiębiorcy.
§  6.
1.
Z posiedzeń Zespołu sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący Zespołu. Protokół sporządza sekretarz Zespołu.
2.
Protokoły, o których mowa w ust. 1, są przechowywane w Ministerstwie Skarbu Państwa.
§  7.
1.
W celu realizacji zadań Zespół może tworzyć podzespoły i grupy robocze.
2.
W pracach Zespołu, podzespołów i grup roboczych, o których mowa w ust. 1, mogą brać udział z głosem doradczym osoby niebędące członkami Zespołu, zaproszone przez przewodniczącego Zespołu, w szczególności:
1)
przedstawiciele ministerstw i urzędów centralnych, kompetentni w zakresie dziedzin omawianych w ramach prac Zespołu;
2)
eksperci z dziedzin omawianych w ramach prac Zespołu;
3)
konsultanci reprezentatywnych zrzeszeń branżowych.
§  8.
Organy administracji rządowej oraz podległe im jednostki organizacyjne, na wniosek przewodniczącego, udzielają Zespołowi, w ramach swoich kompetencji, pomocy przy wykonywaniu jego zadań, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty.
§  9.
1.
Obsługę prac Zespołu zapewnia Ministerstwo Skarbu Państwa.
2.
Członkom Zespołu i innym osobom biorącym udział w pracach Zespołu nie przysługuje wynagrodzenie z tego tytułu.
§  10.
1.
Przewodniczący przedstawia Radzie Ministrów okresowe sprawozdania z realizacji zadań Zespołu nie rzadziej niż raz na dwa miesiące.
2.
Sprawozdanie końcowe z realizacji zadań Zespołu przewodniczący przedstawia Radzie Ministrów w terminie 30 dni po zakończeniu prac Zespołu.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2016.471

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Międzyresortowy Zespół do spraw wypracowania koncepcji konsolidacji podmiotów sektora spożywczego i rolnego
Data aktu: 19/05/2016
Data ogłoszenia: 31/05/2016
Data wejścia w życie: 01/06/2016