Członkostwo Polski w Unii Europejskiej.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 20 marca 1998 r.
w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

§  1.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z nadzieją wita początek negocjacji między Polską a Unią Europejską w sprawie członkostwa. Wyrażamy przekonanie, że pomyślność rokowań będzie dążeniem wszystkich stron, z pożytkiem dla idei integracji europejskiej i dla wszystkich Europejczyków, a polskie tradycje, kultura i potencjał gospodarczy znajdą w Unii Europejskiej szersze możliwości współkształtowania przyszłej, zjednoczonej Europy. Rozwijając własną tożsamość i umacniając suwerenność Polski, pragniemy w Unii Europejskiej widzieć organizację zachowującą szacunek dla różnorodności.

Nierozerwalnie związane ze sobą procesy, jakimi są: rozszerzenie Unii Europejskiej i reformy wewnętrzne, powinny jej pozwolić wejść w nowe stulecie wzmocnioną i zdolną do sprostania wyzwaniom globalnym przyszłego wieku. Polska pragnie członkostwa w Unii Europejskiej silnej, spójnej i solidarnej - opartej o zasady subsydiarności Unii państw, narodów i społeczeństw. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że spełnienie europejskich aspiracji Polaków będzie możliwe w perspektywie najbliższych paru lat. Doceniamy dążenia innych krajów europejskich do uzyskania członkostwa. Poszerzenie Unii Europejskiej o Polskę i inne kraje będzie zasadniczym krokiem na drodze przezwyciężenia skutków podziału Europy. Będzie też stanowić czynnik stabilizacji demokratycznego ładu i rozwoju w naszym regionie Europy.

Polska od przełomu 1989 r. intensywnie przygotowywała się do członkostwa w Unii Europejskiej i obecnie kontynuuje ten proces. Stworzone są podstawy formalne i instytucjonalne, zaawansowany jest proces dostosowawczy, a pozycja Polski w Europie ulega stałemu wzmocnieniu. To cenny atut w przededniu rokowań, choć pozostało jeszcze szereg poważnych i trudnych zadań na drodze do pełnego członkostwa. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z uwagą obserwuje działania Rządu. Oczekujemy pilnego zaprezentowania przez Rząd Narodowego Programu Przygotowania Polski do Członkostwa w Unii Europejskiej oraz przedstawienia osiągniętych w negocjacjach rezultatów, zwłaszcza tych, które powinny zabezpieczyć rozwiązanie najbardziej wrażliwych społecznie problemów, jak w szczególności perspektywy rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie również podkreślić, że warunkiem sukcesu negocjacji jest nie tylko sam przebieg rozmów, ale kontynuowanie reform i modernizacji w gospodarce, dostosowanie prawodawstwa i utrzymanie należytego poziomu społecznej akceptacji dla integracji z Unią Europejską. W tym celu konieczna jest konsolidacja wszystkich proeuropejskich inicjatyw. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oczekuje zgodnego współdziałania Parlamentu, Prezydenta i Rządu na rzecz uzyskania optymalnych warunków członkostwa Polski w Unii Europejskiej. To na tych organach wspólnie spoczywa odpowiedzialność za efekty integracji i obowiązek realizacji oczekiwań Polaków. Konieczne jest współdziałanie w dostosowywaniu prawodawstwa, w realizacji reform ustrojowych, gospodarczych i społecznych oraz w prowadzeniu rokowań akcesyjnych. Szczególną rolę odgrywa Rząd, od którego należy oczekiwać okresowej prezentacji Parlamentowi i Prezydentowi stanu negocjacji i zaawansowania procesu dostosowawczego.

Podjęcie szansy i wyzwań, jakie stwarza dla Polski integracja z Unią Europejską, zależy od ugruntowania w społeczeństwie przekonania, że proces ten prowadzić będzie również do poszerzenia osobistych możliwości Polaków i zapewnienia lepszych warunków indywidualnego rozwoju. Należy w pełni zaprezentować społeczeństwu, czym jest Unia Europejska, jakie daje możliwości, jakie stawia oczekiwania, jakie są argumenty na rzecz członkostwa Polski, jakie będą jego korzyści i możliwe koszty. Należy równie przedstawiać występujące obawy i przewidywane trudności. Bez społecznego przyzwolenia nie jest możliwa realizacja tak zasadniczego przedsięwzięcia jak integracja z Unią Europejską.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca uwagę na potrzebę podmiotowego traktowania obywateli w całym okresie negocjacji i realizacji przemian dostosowawczych. Należy poszerzyć pole społecznych konsultacji z różnymi grupami społecznymi i zawodowymi, środowiskami naukowymi i opiniotwórczymi. Silne poparcie Polaków dla członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej legitymizuje działania polityków na rzecz szybkiej integracji, ale nie wolno zapominać o tych, którzy obawiają się konsekwencji wejścia do Unii Europejskiej. Potrzebna jest wszechstronna informacja oraz szeroka i odpowiedzialna debata społeczna.

Polska potrzebuje Unii Europejskiej, tak jak Unia Europejska potrzebuje Polski. To, czy potrafimy jak najlepiej wykorzystać tę okoliczność, zależy od naszej determinacji, współdziałania wszystkich organów państwa i wszystkich sił politycznych oraz zaangażowania Polaków na rzecz członkostwa w Unii Europejskiej.

§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1998.9.174

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Członkostwo Polski w Unii Europejskiej.
Data aktu: 20/03/1998
Data ogłoszenia: 27/03/1998