Zbrodnia katyńska.

OŚWIADCZENIE
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 13 listopada 1992 r.
o zbrodni katyńskiej.

Katyń od półwiecza był i jest słowem-symbolem polskiej martyrologii na Wschodzie, którą próbowano ukryć, zakłamać i utaić jej sprawców. Był także symbolem pamięci narodu polskiego o krwi męczeńskiej i cierpieniach tych wszystkich, których rozstrzelano, zakatowano w więzieniach, łagrach i na syberyjskich zsyłkach. Był także symbolem tych obywateli państwa, którzy uratowawszy życie zostali narażeni na niewolniczą pracę, głód, wyniszczenie i poniewierkę niegodną człowieka.

Dopiero po 52 latach od zbrodni katyńskiej, która była jednym z wielu aktów bezprawia dokonanych na Polakach, władze Rosji ujawniły dokumenty potwierdzające prawdę znaną w Polsce i na świecie, że sprawcami tych zbrodni były najwyższe władze partii komunistycznej i państwa radzieckiego, a jej wykonawcami komunistyczno-stalinowski aparat terroru.

Ujawnienie tych dokumentów, otwarte przyznanie się przez obecne władze Rosji do zbrodni popełnionych przez poprzedników tych władz, stwarzają nową sytuację, która może być szansą ułożenia stosunków między Polską a narodami byłego ZSRR na nowych zasadach.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd pamięci wszystkim tym obywatelom polskim, którzy zginęli i cierpieli na Wschodzie. Domagamy się ukarania wszystkich żyjących inspiratorów i sprawców zbrodni ludobójstwa, naprawienia krzywd oraz moralnego potępienia tych sprawców, którzy już nie żyją.

Wyrażamy nadzieję, że pełne poznanie prawdy o tych zbrodniach będzie przestrogą dla potomnych, uświadomi w całej pełni, czym był komunistyczny totalitaryzm.

Wierzymy, że nowe pokolenia Polaków i Rosjan, nie zapominając o krzywdach i tragicznej przeszłości, zdobędą się na wysiłek, by już nigdy nie powtórzyło się całe zło określone symbolicznym słowem zbrodnia katyńska.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1992.36.261

Rodzaj: Oświadczenie
Tytuł: Zbrodnia katyńska.
Data aktu: 13/11/1992
Data ogłoszenia: 01/12/1992