Zasady równego i bezpłatnego dostępu do państwowego radia i telewizji kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 18 października 1990 r.
w sprawie zasad równego i bezpłatnego dostępu do państwowego radia i telewizji kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 83 ust. 2 i w związku z art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 67, poz. 398) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§  1.
Zarejestrowani kandydaci na Prezydenta mają równy i bezpłatny dostęp do programów ogólnopolskich: I, II, III i IV Polskiego Radia oraz I i II Telewizji Polskiej w celu prezentowania swoich programów wyborczych i składania oświadczeń, po sporządzeniu przez Państwową Komisję Wyborczą listy wyborczej, o której mowa w art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 67, poz. 398).
§  2.
W rozumieniu uchwały:
1)
dostęp do programu radiowego i telewizyjnego oznacza możliwość wykorzystania czasu antenowego przez kandydatów w celu nadawania audycji wyborczych na warunkach określonych w niniejszej uchwale,
2)
audycją wyborczą jest przedstawiona przez jednego kandydata wyodrębniona część programu radiowego lub telewizyjnego; audycja wyborcza musi być opatrzona zapowiedzią wskazującą osobę kandydata, który ją przedstawia,
3)
blokiem audycji wyborczych jest uporządkowany zestaw kolejno emitowanych audycji wyborczych.
§  3.
1.
Zasada dostępu, o której mowa w § 1, może być realizowana tylko w specjalnych blokach audycji wyborczych emitowanych jedynie w ogólnopolskich programach Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.
2.
Ustala się zasadę przyznawania jednakowego czasu antenowego każdemu kandydatowi w każdym z radiowych lub telewizyjnych bloków audycji wyborczych.
§  4.
1.
Dostęp do programów, o których mowa w § 1, przysługuje nie wcześniej niż od godz. 12.00 dnia następnego po sporządzeniu listy wyborczej i ustaje najpóźniej na 36 godzin przed dniem wyborów.
2.
W przypadku ponownego głosowania obaj kandydaci biorący w nim udział mają dostęp do programów, o których mowa w § 1, nie wcześniej niż od godz. 12.00 dnia następnego po podaniu do publicznej wiadomości przez Państwową Komisję Wyborczą wyników głosowania i wyniku wyborów. Dostęp ten ustaje najpóźniej na 36 godzin przed dniem ponownego głosowania.
§  5.
1.
Łączny czas antenowy przeznaczony dla wszystkich kandydatów wynosi 15 godzin w dwóch ogólnopolskich programach telewizyjnych i 30 godzin w czterech ogólnopolskich programach radiowych, przy czym czas antenowy przeznaczony dla każdego z kandydatów nie może przekroczyć 2 godzin w programach telewizyjnych i 4 godzin w programach radiowych.
2.
W przypadku ponownego głosowania czas antenowy przeznaczony dla każdego z kandydatów wynosi po 1 godz. łącznie w ogólnopolskich programach telewizyjnych i po 1 godz. i 30 min. łącznie w ogólnopolskich programach radiowych.
3.
Do czasu antenowego, o którym mowa w ust. 1 i 2, wlicza się czas antenowy przewidziany na ewentualne sprostowania i odpowiedzi w ramach kampanii wyborczej.
§  6.
1.
Przewodniczący Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja" ustali, nie później niż do godz. 12.00 następnego dnia po sporządzeniu przez Państwową Komisję Wyborczą listy wyborczej, rozkład czasu antenowego w programach radiowych i telewizyjnych przeznaczonego w poszczególnych dniach na bloki audycji wyborczych i poda go do publicznej wiadomości w formie komunikatu dla Polskiej Agencji Prasowej.
2.
W przypadku ponownego głosowania przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  7.
1.
Ustala się następujące zasady wykorzystania czasu antenowego przez kandydatów:
1)
kolejność audycji poszczególnych kandydatów w blokach audycji wyborczych ustala się w drodze losowania, przeprowadzonego przez osoby upoważnione przez Przewodniczącego Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja"; do udziału w losowaniu zapraszani są pełnomocnicy podmiotów zgłaszających kandydatów,
2)
czas antenowy nie wykorzystany w jednym bloku audycji wyborczych z przyczyn leżących po stronie kandydata nie może być rekompensowany wydłużeniem czasu antenowego w innych blokach,
3)
czas antenowy nie może być odstępowany na rzecz innego kandydata.
2.
W przypadku równoczesnego wykorzystania czasu antenowego przez dwóch lub więcej kandydatów na ich wniosek (wspólna dyskusja) uznaje się, że każdy z kandydatów wykorzystał w ramach czasu antenowego, o którym mowa w § 5, czas równy czasowi trwania wspólnej audycji wyborczej. Ustalenia te nie dotyczą kampanii wyborczej przed ponownym głosowaniem.
2a. 1
W przypadku wspólnej dyskusji wszystkich kandydatów nie stosuje się przepisów ust. 2 i § 5 ust. 1 w odniesieniu do czasu antenowego przeznaczonego dla każdego z kandydatów.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, audycja będąca wspólną dyskusją dwu lub więcej kandydatów jest umieszczona na początku bloku audycji wyborczych, audycje zaś kandydatów nie uczestniczących we wspólnej dyskusji umieszczane są zgodnie z kolejnością wynikającą z losowania.
§  8.
1.
Kandydaci, w granicach wyznaczonych prawem, swobodnie kształtują formę i treść audycji wyborczych.
2.
Kandydaci w ramach przyznanego czasu antenowego mają w szczególności prawo do emitowania audycji wyborczych wyprodukowanych we własnym zakresie lub do bezpośrednich wystąpień, a także do korzystania ze studia lub innych urządzeń technicznych dla wcześniejszego zarejestrowania audycji wyborczych w ramach możliwości technicznych radia i telewizji.
3.
Audycje wyborcze wyprodukowane przez kandydatów we własnym zakresie należy dostarczyć do właściwego dyrektora programu radiowego lub telewizyjnego najpóźniej na 12 godzin przed emisją.
4.
Życzenie udostępnienia studia w celu wcześniejszego zarejestrowania audycji wyborczej należy zgłosić do właściwego dyrektora programu radiowego lub telewizyjnego nie później niż na 24 godziny przed pożądanym terminem udostępnienia studia.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 7 ust. 2a dodany przez § 1 uchwały z dnia 26 października 1990 r. (M.P.90.41.326) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 października 1990 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1990.40.313

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady równego i bezpłatnego dostępu do państwowego radia i telewizji kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 18/10/1990
Data ogłoszenia: 24/10/1990
Data wejścia w życie: 24/10/1990