Realizacja przez przedsiębiorstwa państwowe społecznych zadań na rzecz załóg pracowniczych.

UCHWAŁA Nr 34
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 marca 1985 r.
w sprawie realizacji przez przedsiębiorstwa państwowe społecznych zadań na rzecz załóg pracowniczych.

W celu zapewnienia realizacji przez przedsiębiorstwa państwowe przepisów art. 3 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 24, poz. 122, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1983 r. Nr 36, poz. 165 i Nr 39, poz. 176 oraz z 1984 r. Nr 45, poz. 242 i Nr 54, poz. 275) zwanej dalej "ustawą", Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwo państwowe, zwane dalej "przedsiębiorstwem", stwarzając warunki sprzyjające kształtowaniu się socjalistycznych stosunków pracy oraz zasad współżycia społecznego, podejmuje systematyczne działania służące podnoszeniu poziomu działalności społecznej przedsiębiorstwa i zaspokajania potrzeb załogi.
2.
Zadania w zakresie umacniania socjalistycznych stosunków pracy oraz zasad współżycia społecznego traktuje się równorzędnie z zadaniami produkcyjnymi i usługowymi, realizowanymi przez przedsiębiorstwo.
§  2.
1.
W celu realizacji zadań, o których mowa w § 1, przedsiębiorstwo w szczególności:
1)
zapewnia pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, określone w obowiązujących przepisach,
2)
przestrzega zasad praworządności w zakresie realizacji praw i obowiązków pracowniczych,
3)
zaspokaja w ramach obowiązujących ustaw oraz posiadanych środków socjalne i kulturalne potrzeby pracowników,
4)
zapewnia przestrzeganie ładu, porządku i dyscypliny pracy,
5)
zapewnia stosowanie obiektywnych i sprawiedliwych ocen pracowników,
6)
zapewnia nowo zatrudnianym właściwe warunki startu zawodowego i adaptacji społeczno-zawodowej w zakładzie pracy,
7)
organizuje działalność informacyjną i wychowawczą w celu umacniania wśród załogi atmosfery zaangażowanego stosunku do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, obowiązków pracowniczych i obywatelskich oraz aktywnego uczestnictwa w życiu i działalności przedsiębiorstwa,
8)
upowszechnia wiedzę społeczno-polityczną, ekonomiczną i obronną, w szczególności związaną z zasadami funkcjonowania przedsiębiorstwa,
9)
ułatwia pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych,
10)
podejmuje inne zadania, służące kształtowaniu socjalistycznych stosunków pracy oraz zasad współżycia społecznego.
2.
Dyrektor przedsiębiorstwa ponosi odpowiedzialność przed załogą i organem założycielskim za tworzenie warunków realizacji zadań, o których mowa w ust. 1.
§  3.
1.
W przedsiębiorstwach o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej są tworzone zakładowe ośrodki kształcenia i informacji jako wyodrębnione jednostki organizacyjne, podlegające bezpośrednio dyrektorowi przedsiębiorstwa.
2.
W przedsiębiorstwach, w których nie tworzy się ośrodków określonych w ust. 1, ich zadania wykonują jednostki organizacyjne służby pracowniczej przedsiębiorstwa.
§  4.
1.
Do zadań zakładowego ośrodka kształcenia i informacji, zwanego dalej "ośrodkiem", należy w szczególności:
1)
organizowanie działalności w zakresie upowszechniania wśród załogi znajomości praw i obowiązków pracowniczych oraz praw i obowiązków obywatelskich,
2)
organizowanie edukacji społeczno-politycznej i ekonomicznej załogi przedsiębiorstwa,
3)
informowanie załogi przedsiębiorstwa o aktualnych problemach przedsiębiorstwa, kraju i sytuacji międzynarodowej,
4)
badanie opinii załogi i organizowanie konsultacji w sprawach dotyczących przedsiębiorstwa i załogi,
5)
koordynowanie działalności kulturalno-wychowawczej, prowadzonej przez zakładowe placówki upowszechniania kultury,
6)
koordynowanie działalności informacyjno-propagandowej, w tym gazet oraz tele- i radiowęzłów zakładowych.
2.
Szczegółowy zakres działania ośrodka oraz jego organizację ustala dyrektor przedsiębiorstwa w porozumieniu z komitetem zakładowym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i po zasięgnięciu opinii rady pracowniczej.
3.
Dyrektor przedsiębiorstwa w trybie określonym w ust. 2 może powołać radę programową ośrodka jako organ doradczy i opiniodawczy w sprawach funkcjonowania ośrodka.
§  5.
1.
Działalnością ośrodka kieruje kierownik ośrodka, powoływany przez dyrektora przedsiębiorstwa w porozumieniu z komitetem zakładowym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
2.
Kierownik ośrodka współdziała z organizacją partyjną przedsiębiorstwa oraz z radą pracowniczą przedsiębiorstwa, organizacjami społecznymi i związkami zawodowymi działającymi w przedsiębiorstwie.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do komórek organizacyjnych służby pracowniczej, o których mowa w § 3 ust. 2.
§  6.
Organy założycielskie, wykonując swoje zadania, są obowiązane udzielać przedsiębiorstwom pomocy organizacyjnej, metodycznej i innej, niezbędnej do wykonywania zadań określonych w uchwale.
§  7.
Realizacja zadań określonych w uchwale jest uwzględniana przy dokonywaniu przez organ założycielski oceny działalności przedsiębiorstwa i pracy dyrektora.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.6.43

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Realizacja przez przedsiębiorstwa państwowe społecznych zadań na rzecz załóg pracowniczych.
Data aktu: 19/03/1985
Data ogłoszenia: 05/04/1985
Data wejścia w życie: 05/04/1985