Zwolnienie od opłat za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DO SPRAW RADIA I TELEWIZJI "POLSKIE RADIO I TELEWIZJA"
z dnia 31 października 1985 r.
w sprawie zwolnienia od opłat za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

Na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 2 grudnia 1960 r. o Komitecie do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja" (Dz. U. Nr 54, poz. 307 i z 1984 r. Nr 54, poz. 275) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zwalnia się od opłat za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych:
1)
inwalidów I grupy pobierających rentę lub emeryturę,
2)
osoby, które ukończyły 80 lat życia, pobierające rentę lub emeryturę albo stały zasiłek pomocy społecznej.
2.
Zwolnienia od opłat za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych przysługują na podstawie odrębnych przepisów:
1)
inwalidom wojennym i wojskowym,
2)
kombatantom - rencistom, emerytom i inwalidom; zwolnienie to przysługuje bez względu na to, czy książeczka opłat jest wystawiona na kombatanta, czy na jego małżonka wspólnie z nim zamieszkałego,
3) 1
wdowom (wdowcom) - emerytom i rencistom pozostałym po kombatantach.
§  2.
Zwolnienie od opłat następuje po przedstawieniu następujących dokumentów:
1)
przez inwalidów I grupy:
a) 2
decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do I grupy inwalidów, albo orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej lub komisji lekarskiej służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o uznaniu za inwalidę I grupy lub dowodu osobistego z dokonanym wpisem o zaliczeniu na trwałe do I grupy inwalidów.
b)
dowodu otrzymania renty za ostatni miesiąc,
2)
przez osoby, które ukończyły 80 lat życia:
a)
dowodu osobistego,
b)
dowodu otrzymania renty lub stałego zasiłku pomocy społecznej za ostatni miesiąc,
3)
przez inwalidów wojennych i wojskowych - książki inwalidy wojennego lub wojskowego wystawionej przez właściwy organ Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
4) 3
przez kombatantów:
a)
emerytów i rencistów: zaświadczenia lub legitymacji kombatanta stwierdzających uprawnienia kombatanckie, wydanych przez właściwy wojewódzki zarząd Związku Bojowników o Wolność i Demokrację lub Urząd do Spraw Kombatantów albo dowodu osobistego z dokonanym wpisem o posiadaniu uprawnień do świadczeń przysługujących kombatantom oraz dowodu otrzymania emerytury (renty) za ostatni miesiąc,
b)
inwalidów nie będących emerytami lub rencistami: zaświadczenia lub legitymacji, o których mowa w lit. a), albo dowodu osobistego z dokonanym wpisem o posiadaniu uprawnień do świadczeń przysługujących kombatantom oraz orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia stwierdzającego zaliczenie do jednej z grup inwalidów lub dowodu osobistego z dokonanym wpisem o zaliczeniu na trwałe do I lub II grupy inwalidów.
5) 4
przez wdowy (wdowców) - emerytów i rencistów, pozostałe po kombatantach: zaświadczenia lub legitymacji, o których mowa w pkt 4 lit. a), wydanych kombatantowi przed jego śmiercią, a w razie braku takich dokumentów zaświadczenia lub legitymacji wydanych przez właściwy zarząd wojewódzki Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, stwierdzających uprawnienia wdów (wdowców) do zwolnienia od opłat za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.
§  3.
Od opłat za używanie odbiorników radiofonicznych zwalnia się niewidomych, nie będących inwalidami I grupy, których ostrość wzroku nie przekracza 15%.
2.
Zwolnienie od opłat osób określonych w ust. 1 następuje po przedstawieniu następujących dokumentów:
1)
legitymacji Polskiego Związku Niewidomych lub
2)
orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia zaliczającego niewidomego do II grupy inwalidów z tytułu uszkodzeń narządu wzroku lub zaświadczenia wystawionego przez zakład społecznej służby zdrowia, stwierdzającego u niewidomego ostrość wzroku nie większą niż 15%.
§  4.
1.
Zwalnia się od opłat za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych:
1)
pracowników Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja" zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy,
2)
osoby pobierające emeryturę lub rentę inwalidzką, które bezpośrednio przed uzyskaniem emerytury lub renty inwalidzkiej były pracownikami Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja" zatrudnionymi w pełnym wymiarze czasu pracy,
3)
wdowy pobierające rentę lub emeryturę po pracownikach lub emerytach (rencistach) byłych pracownikach Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja" zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy.
2. 5
Zwolnienie od opłat osób określonych w ust. 1 pkt 1 następuje po przedstawieniu przez te osoby w urzędzie pocztowo-telekomunikacyjnym zaświadczeń stwierdzających, że są one pracownikami Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja" zatrudnionymi w pełnym wymiarze czasu pracy w aparacie wykonawczym Komitetu bądź w podporządkowanych mu przedsiębiorstwach i jednostkach.
3. 6
Zwolnienie od opłat osób pobierających emeryturę lub rentę inwalidzką oraz wdów po pracownikach lub emerytach (rencistach) następuje po przedstawieniu w urzędzie pocztowo-telekomunikacyjnym zaświadczeń stwierdzających, że osoby te odpowiadają warunkom określonym w ust. 1 pkt 2 lub 3.
§  5. 7
Zwolnienie od opłat następuje od następnego miesiąca po miesiącu, w którym przedstawiono odpowiednie dokumenty w urzędzie pocztowo-telekomunikacyjnym właściwej według miejsca pobytu stałego uprawnionego.
§  5a. 8
Wdowom (wdowcom) - emerytom i rencistom pozostałym po kombatantach, jeżeli przedstawią odpowiednie dokumenty w urzędzie pocztowo-telekomunikacyjnym w terminie do dnia 31 grudnia 1987 r., zwolnienie od opłat przysługuje poczynając od dnia 1 maja 1987 r.
§  6.
Stosownie do art. 86 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o łączności (Dz. U. Nr 54, poz. 275) traci moc zarządzenie nr 74 Ministra Łączności z dnia 29 września 1972 r. w sprawie zwolnienia od opłat za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz urządzeń odbiorczych radiofonii przewodowej (Dziennik Łączności Nr 20, poz. 148, z 1974 r. Nr 11, poz. 80, z 1978 r. Nr 1, poz. 4 i z 1984 r. Nr 16, poz. 105).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 11 sierpnia 1987 r. (M.P.87.25.203) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 września 1987 r.
2 § 2 pkt 1 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 11 sierpnia 1987 r. (M.P.87.25.203) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 września 1987 r.
3 § 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 11 sierpnia 1987 r. (M.P.87.25.203) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 września 1987 r.
4 § 2 pkt 5 dodany przez § 1 pkt 2 lit. c) zarządzenia z dnia 11 sierpnia 1987 r. (M.P.87.25.203) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 września 1987 r.
5 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 11 sierpnia 1987 r. (M.P.87.25.203) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 września 1987 r.
6 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 11 sierpnia 1987 r. (M.P.87.25.203) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 września 1987 r.
7 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 i 4 zarządzenia z dnia 11 sierpnia 1987 r. (M.P.87.25.203) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 września 1987 r.
8 § 5a dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 11 sierpnia 1987 r. (M.P.87.25.203) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 września 1987 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.41.265

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zwolnienie od opłat za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.
Data aktu: 31/10/1985
Data ogłoszenia: 20/12/1985
Data wejścia w życie: 20/12/1985