Zawieranie umów przez obywateli polskich czasowo przebywających za granicą z jednostkami kierującymi do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych.

UCHWAŁA Nr 134
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 sierpnia 1985 r.
w sprawie zawierania umów przez obywateli polskich czasowo przebywających za granicą z jednostkami kierującymi do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych.

W celu utrzymania więzi z krajem obywateli polskich czasowo przebywających za granicą oraz stworzenia warunków ułatwiających im powrót do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. 1
 
1.
Przepisy uchwały stosuje się do obywateli polskich czasowo przebywających za granicą, którzy podjęli pracę u pracodawców zagranicznych.
2.
Przepisów uchwały nie stosuje się do obywateli polskich, którzy:
1)
pozostali za granicą podczas podróży służbowych,
2)
zostali skierowani do pracy w przedsiębiorstwach realizujących zadania w zakresie budownictwa eksportowego i usług związanych z eksportem, a w kraju stanowili kadrę kierowniczą zatrudnioną na stanowiskach nierobotniczych.
3.
Przepis ust. 2 pkt 1 nie dotyczy:
1)
osób skierowanych na studia zagraniczne i staże naukowe,
2)
osób, które wyjechały za granicę w ramach poparcia instytucji polskiej, na koszt własny lub instytucji zagranicznej.
§  2. 2
Obywatele polscy, o których mowa w § 1 ust. 1, mogą ubiegać się o zawarcie umów z jednostkami organizacyjnymi określonymi w § 4 ust. 1 uchwały nr 123 Rady Ministrów z dnia 3 września 1984 r. w sprawie zasad podejmowania pracy przez obywateli polskich za granicą u pracodawców zagranicznych (Monitor Polski Nr 23, poz. 157 i z 1985 r. Nr 35, poz. 232), zwanymi dalej "jednostkami kierującymi".
§  3.
1.
Umowa między obywatelem polskim a jednostką kierującą, określająca wzajemne prawa i obowiązki stron, zwana dalej "umową", może być zawarta, jeżeli obywatel polski:
1) 3
złoży pisemny wniosek do właściwej placówki dyplomatyczno-konsularnej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej o objęcie go umową,
2) 4
nie prowadził w czasie pobytu za granicą działalności szkodzącej interesom Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
3)
uzyska pozytywną opinię placówki, o której mowa w pkt 1.
2.
Placówka dyplomatyczno-konsularna przed wydaniem opinii, o której mowa w ust. 1 pkt 3, uzgodni ją z wojewódzkim urzędem spraw wewnętrznych właściwym ze względu na miejsce stałego zamieszkania w kraju obywatela polskiego, który złożył wniosek o objęcie go umową.
§  4.
1.
Umowa pomiędzy obywatelem polskim a jednostką kierującą powinna określać w szczególności: rodzaj pracy za granicą, termin jej rozpoczęcia i zakończenia, sposób rozstrzygania sporów, wysokość ryczałtu pieniężnego w złotych wypłacanego obywatelowi polskiemu przez jednostkę kierującą oraz wysokość i tryb przekazywania przez obywatela wpłat w walucie obcej na konto jednostki kierującej na pokrycie ponoszonych przez nią kosztów świadczeń socjalnych oraz innych kosztów z tytułu tego zatrudnienia.
2. 5
Jednostka kierująca zawiera umowy z obywatelami polskimi, o których mowa w ust. 1, na okres trzech lat. W wyjątkowych wypadkach umowy te mogą być przedłużone.
§  5.
Umowa może być rozwiązana przed upływem okresu, na jaki została zawarta, na wniosek obywatela polskiego lub jednostki kierującej - za miesięcznym wypowiedzeniem.
§  6.
Do podstawowych obowiązków obywatela polskiego, z którym zawarto umowę, należy:
1)
wpłacanie, w okresie ważności umowy, na rachunek jednostki kierującej w określonym terminie kwot w walucie obcej na zasadach i w wysokości określonych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 1984 r. w sprawie zasad ustalania wysokości i trybu przekazywania przez osobę kierowaną do pracy za granicą wpłat w walucie obcej na rzecz jednostki kierującej oraz sposobu wykorzystania tych walut (Monitor Polski Nr 30, poz. 208),
2)
niezwłoczne informowanie jednostki kierującej o wszelkich zmianach uzyskiwanego wynagrodzenia z potwierdzeniem tych zmian odpowiednim dokumentem oraz o zmianach rodzaju wykonywanej pracy,
3)
przedstawianie (nadsyłanie) jednostce kierującej w terminie do dnia 31 stycznia roku następnego dowodów obliczania podatków od wynagrodzeń przez organy kraju zatrudnienia w celu ostatecznego rozliczenia przez jednostkę kierującą wysokości wpłat dewizowych na rzecz jednostki kierującej za rok ubiegły,
4)
niezwłoczny powrót do kraju, nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia wygaśnięcia umowy, chyba że na dalszy pobyt za granicą w razie zaistnienia ważnych względów osobistych lub społecznych wyrazi zgodę placówka konsularna PRL.
§  7.
Do podstawowych obowiązków jednostki kierującej należy:
1)
informowanie obywatela polskiego w terminie do dnia 31 marca następnego roku o stanie rozliczeń wpłat w walucie obcej na konto jednostki kierującej za rok ubiegły,
2)
powiadamianie wojewódzkiego urzędu spraw wewnętrznych, właściwego ze względu na miejsce stałego zamieszkania obywatela polskiego w kraju, o zawarciu z nim umowy za granicą, przewidywanym okresie zatrudnienia za granicą i terminie powrotu do kraju,
3)
wydawanie niezbędnych zaświadczeń obywatelowi polskiemu i członkom jego rodziny, dotyczących sytuacji prawnej tych osób, wynikającej z zawartej umowy,
4)
przekazywanie na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tytułem refundacji kosztów świadczeń z ubezpieczenia społecznego - z wpłacanych przez obywatela polskiego środków na rzecz jednostki kierującej, o których mowa w § 6 pkt 1 - miesięcznie kwoty w złotych, odpowiadającej 28% średniej płacy z roku poprzedniego w gospodarce uspołecznionej, bez uwzględnienia płac w przemyśle wydobywczym,
5)
potwierdzanie - dla celów ubezpieczenia społecznego - na podstawie posiadanej dokumentacji okresów zatrudnienia za granicą, za które zostały dokonane wpłaty na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  8.
Obywatelowi polskiemu w okresie obowiązywania umowy z jednostką kierującą przysługują następujące świadczenia:
1)
uprawnienie do pomocy leczniczej w okresie czasowego pobytu w Polsce oraz do zasiłku porodowego i pogrzebowego z ubezpieczenia społecznego - na zasadach ustalonych dla pracowników zatrudnionych w Polsce; dotyczy to również członków rodziny przebywających stale lub czasowo w Polsce,
2)
ryczałt pieniężny w złotych wypłacany w Polsce przez jednostkę kierującą w wysokości ustalonej w zarządzeniu Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 9 lutego 1985 r. w sprawie określenia wysokości ryczałtu pieniężnego w złotych wypłacanego obywatelom polskim zatrudnionym za granicą u pracodawców zagranicznych (Monitor Polski Nr 4, poz. 31).
§  9.
Okres zatrudnienia obywatela polskiego za granicą u pracodawcy zagranicznego objęty umową wlicza się obywatelowi polskiemu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, jeżeli podejmie on zatrudnienie w kraju w terminie 30 dni od dnia zakończenia pracy za granicą, a w razie niezdolności do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną lub z innych ważnych przyczyn niezależnych od pracownika - bezzwłocznie po ustaniu tych przyczyn.
§  10.
Przy wykorzystywaniu przez jednostkę kierującą kwot w walucie obcej wpłacanych przez osoby objęte umową stosuje się przepisy zarządzenia Ministra Finansów wymienionego w § 6 pkt 1.
§  11.
Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych określi tryb wydawania lub przedłużania paszportów obywatelom polskim, z którymi jednostka kierująca zawarła umowę.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 208 z dnia 23 grudnia 1987 r. (M.P.87.38.332) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1987 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 208 z dnia 23 grudnia 1987 r. (M.P.87.38.332) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1987 r.
3 § 3 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) uchwały nr 208 z dnia 23 grudnia 1987 r. (M.P.87.38.332) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1987 r.
4 § 3 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) uchwały nr 208 z dnia 23 grudnia 1987 r. (M.P.87.38.332) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1987 r.
5 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 208 z dnia 23 grudnia 1987 r. (M.P.87.38.332) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1987 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.23.173

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zawieranie umów przez obywateli polskich czasowo przebywających za granicą z jednostkami kierującymi do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych.
Data aktu: 19/08/1985
Data ogłoszenia: 24/09/1985
Data wejścia w życie: 24/09/1985