Tryb wydawania zezwoleń na użytkowanie zakładów poligraficznych, urządzeń i aparatów wytwarzających pieczątki i stemple w okresie stanu wyjątkowego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU KONTROLI PUBLIKACJI I WIDOWISK
z dnia 18 lutego 1985 r.
w sprawie trybu wydawania zezwoleń na użytkowanie zakładów poligraficznych, urządzeń i aparatów wytwarzających pieczątki i stemple w okresie stanu wyjątkowego.

Na podstawie art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1983 r. o stanie wyjątkowym (Dz. U. Nr 66, poz. 297), za zgodą Przewodniczącego Rady Państwa, zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Użytkowanie maszyn i urządzeń, za których pomocą jest prowadzona działalność poligraficzna, określona w § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1984 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania zezwoleń, rejestracji i kontroli przedsiębiorstw oraz zakładów i urządzeń poligraficznych (Dz. U. Nr 40, poz. 213), zwanego dalej "rozporządzeniem", oraz użytkowanie urządzeń i aparatów wytwarzających zapisy obrazu, słowa i dźwięku wszelkim sposobem w celu publicznego rozpowszechniania, a także prowadzenie zakładów wytwarzających pieczątki i stemple - na obszarze, na którym wprowadzono stan wyjątkowy ze względu na zagrożenie wewnętrznego bezpieczeństwa państwa - wymaga uzyskania odrębnego zezwolenia, niezależnie od już posiadanego.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, wydaje właściwy okręgowy urząd kontroli publikacji i widowisk.
3.
Jeżeli zezwolenie dotyczy zakładów, urządzeń lub aparatów będących w posiadaniu państwowych lub spółdzielczych jednostek organizacyjnych, to zezwolenie wydaje właściwy minister, kierownik urzędu centralnego, wojewoda (prezydent miasta stołecznego Warszawy, miasta Łodzi, miasta Krakowa) albo właściwy prezes zarządu centralnego związku spółdzielczego.
§  2.
1.
Zezwolenie wydaje się na wniosek zainteresowanej osoby lub jednostki organizacyjnej.
2.
Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać dane określone w § 3 ust. 2 pkt 1, 2 i 4-6 rozporządzenia, a ponadto określać sposób zabezpieczenia zakładu, maszyny, urządzenia lub aparatu przed dostępem do nich osób nie upoważnionych. We wniosku należy również podać dane dotyczące osoby odpowiedzialnej za należyte zabezpieczenie maszyn i urządzeń poligraficznych oraz nadzór nad legalnością wykonywania prac.
3.
Przepis ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do wniosku o wydane zezwolenia na użytkowanie urządzeń i aparatów wytwarzających zapisy obrazu, słowa i dźwięku wszelkim sposobem w celu publicznego ich rozpowszechniania oraz na prowadzenie zakładów wytwarzających pieczątki i stemple.
§  3.
1.
Organy wymienione w § 1 ust. 2 i 3 mogą wydać zezwolenie po upewnieniu się, że użytkowanie maszyn i urządzeń poligraficznych lub aparatów wytwarzających zapisy obrazu, słowa i dźwięku albo prowadzenie zakładu wytwarzającego pieczątki i stemple nie będzie zagrażać interesom bezpieczeństwa państwa.
2.
Organ wymieniony w § 1 ust. 3 przesyła niezwłocznie kopię zezwolenia właściwemu okręgowemu urzędowi kontroli publikacji i widowisk.
§  4.
Zezwolenie, o którym mowa w § 1 ust. 1, powinno zawierać:
1)
nazwę i adres podmiotu ubiegającego się o zezwolenie,
2)
adres zakładu lub lokalu, w którym działalność ma być prowadzona,
3)
określenie charakteru działalności.
§  5.
1.
Organy udzielające zezwoleń, organy założycielskie przedsiębiorstw, dyrektorzy tych przedsiębiorstw oraz zarządy spółdzielczych jednostek organizacyjnych są obowiązani w okresie stanu wyjątkowego do sprawowania systematycznego nadzoru i kontroli użytkowania zakładu, urządzeń i aparatów określonych w § 1 ust. 1.
2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, ciąży także na organach administracji państwowej nadzorujących jednostki organizacyjne nie będące przedsiębiorstwami oraz na osobach kierujących tymi jednostkami.
§  6.
1.
Właściciel i użytkownik zakładu, urządzeń i aparatów, określonych w § 1 ust. 1, nie mający zezwolenia na prowadzenie działalności w czasie stanu wyjątkowego, z chwilą wprowadzenia tego stanu jest obowiązany do natychmiastowego zaprzestania dalszego ich użytkowania oraz zabezpieczenia zakładu, urządzeń lub aparatów.
2.
W razie stwierdzenia użytkowania zakładu, urządzeń i aparatów określonych w § 1 ust. 1 bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, organy kontroli publikacji i widowisk oraz inne właściwe organy mogą zastosować środki i działania przewidziane w art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 5 grudnia 1983 r. o stanie wyjątkowym (Dz. U. Nr 66, poz. 297).
§  7.
1.
Wojewodowie i prezydenci miasta stołecznego Warszawy, miasta Łodzi i miasta Krakowa są obowiązani z chwilą wprowadzenia stanu wyjątkowego do niezwłocznego przekazania właściwemu okręgowemu urzędowi kontroli publikacji i widowisk rejestru urządzeń, aparatów oraz zakładów wytwarzających pieczątki, o którym mowa w § 9 pkt 3 i § 13 ust. 2 rozporządzenia.
2.
Okręgowy urząd kontroli publikacji i widowisk, po otrzymaniu rejestru, o którym mowa w ust. 1, może wezwać zainteresowaną stronę do złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na dalsze prowadzenie zakładu lub użytkowanie aparatów i urządzeń. Przepisy § 6 stosuje się odpowiednio.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.17.140

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb wydawania zezwoleń na użytkowanie zakładów poligraficznych, urządzeń i aparatów wytwarzających pieczątki i stemple w okresie stanu wyjątkowego.
Data aktu: 18/02/1985
Data ogłoszenia: 17/07/1985
Data wejścia w życie: 17/07/1985