Określenie zasad i trybu nadawania "Medalu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe", tytułów "Mistrz Sportu" i "Zasłużony Mistrz Sportu" oraz ustalenie wzorów Medalu i odznak tych tytułów, a także sposobu ich noszenia.

UCHWAŁA Nr 90
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 maja 1985 r.
w sprawie określenia zasad i trybu nadawania "Medalu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe", tytułów "Mistrz Sportu" i "Zasłużony Mistrz Sportu" oraz ustalenia wzorów Medalu i odznak tych tytułów, a także sposobu ich noszenia.

Na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
"Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe", zwany dalej "medalem", jest trzystopniowy: brązowy, srebrny i złoty.
§  2.
1.
Medal ma kształt okrągły i średnicę 40 mm. Na licowej stronie znajdują się dwie głowy w wieńcach laurowych. W górnej części znajduje się oparty na wąskim prostokącie wieniec laurowy z czerwoną baretką w środku, podzieloną paskami metalu w kolorze medalu. Na odwrotnej stronie medalu znajduje się napis "Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe", a pod nim element dekoracyjny. Medal jest wykonany z metalu w kolorze właściwym dla każdego stopnia.
2.
Wzór medalu określa załącznik nr 1.
§  3.
1. 1
Medal brązowy może być nadawany za zdobycie trzeciego miejsca w mistrzostwach świata lub Europy albo innego znaczącego osiągnięcia sportowego w zawodach międzynarodowych.
2. 2
Medal srebrny może być nadawany za zdobycie wicemistrzostwa świata lub Europy, za uzyskanie tytułu Mistrza Uniwersjady, Mistrza Spartakiady Armii Zaprzyjaźnionych lub za uzyskanie innego szczególnie wybitnego osiągnięcia sportowego o międzynarodowym znaczeniu.
3. 3
Medal złoty może być nadawany za zdobycie medalu olimpijskiego, tytułu mistrza świata lub Europy, pobicie rekordu świata lub rekordu Europy albo za uzyskanie innego osiągnięcia sportowego o najwyższej randze międzynarodowej.
§  4.
Wnioski o nadanie medalu zgłaszają właściwe związki sportowe.
§  5. 4
Medal oraz dokument stwierdzający jego nadanie wręcza Przewodniczący Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej lub jego zastępca.
§  6.
Tytuł "Mistrz Sportu" może być nadawany zawodnikowi, który spełnił jeden z następujących warunków:
1)
posiadał przez okres co najmniej 3 lat klasę mistrzowską międzynarodową, zdobywając w tym okresie tytuł mistrza Polski indywidualnie lub w zespole,
2)
posiadał przez okres co najmniej 5 lat klasę mistrzowską, zdobywając w tym okresie tytuł mistrza Polski indywidualnie lub w zespole,
3)
reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich,
4)
trzykrotnie w różnych latach reprezentował Polskę na mistrzostwach świata seniorów,
5)
czterokrotnie w różnych latach reprezentował Polskę na mistrzostwach Europy seniorów,
6)
zdobył tytuł mistrza świata lub Europy seniorów,
7)
dwukrotnie w różnych latach zdobył medale na mistrzostwach świata lub Europy seniorów,
8)
ustanowił rekord świata lub Europy seniorów,
9)
trzykrotnie w różnych latach zdobył tytuł mistrza Polski indywidualnie,
10)
czterokrotnie w różnych latach zdobył tytuł mistrza Polski w zespole.
§  7.
Tytuł "Zasłużony Mistrz Sportu" może być nadawany zawodnikowi, który po otrzymaniu tytułu "Mistrz Sportu" wykazał się szczególnymi osiągnięciami sportowymi na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata lub Europy, a ponadto spełnił jeden z następujących warunków:
1)
zdobył medal na igrzyskach olimpijskich,
2)
zdobył medal w mistrzostwach świata lub Europy seniorów,
3)
ustanowił rekord świata lub Europy seniorów.
§  8.
1.
Osoba wyróżniona tytułem "Mistrz Sportu" lub "Zasłużony Mistrz Sportu" otrzymuje odznakę tego tytułu wraz z dokumentem stwierdzającym jego nadanie.
2. 5
Odznakę wręcza Przewodniczący Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej lub osoba przez niego upoważniona.
§  9.
1.
Odznaka tytułu "Mistrz Sportu" ma kształt okrągły i średnicę 27 mm. Na stronie licowej, w środkowej części na czerwonym tle jest przedstawiona sylwetka (w kolorze srebrnym) sportowca przebiegającego linię mety; wokół emalii koloru białego jest umieszczony napis "Mistrz Sportu". Całość jest otoczona elementem dekoracyjnym z liści laurowych z czerwonymi wypustkami w kształcie litery "M", ułożonymi w pięciokąt. Odznaka jest umocowana za pomocą uchwytu do metalowej baretki o wymiarach 6 x 23 mm w kolorach: granatowym, białym, czerwonym i srebrnym.
2. 6
Odznaka tytułu "Zasłużony Mistrz Sportu" ma kształt okrągły i średnicę 34 mm. Na stronie licowej w środkowej części na czerwonym tle jest przedstawiona sylwetka (w kolorze złotym) sportowca przebiegającego linię mety; wokół na emalii koloru białego jest umieszczony napis "Zasłużony Mistrz Sportu". Całość jest otoczona elementem dekoracyjnym z liści laurowych z czerwonymi wypustkami w kształcie litery "M", ułożonymi w pięciokąt. Odznaka jest umocowana za pomocą uchwytu do metalowej baretki o wymiarach 8 x 30 mm w kolorach: granatowym, czerwonym i złotym. Na odwrotnej stronie odznaki jest umieszczony wypukły napis "Komitet do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej" oraz element dekoracyjny z liści laurowych.
3.
Wzory odznak tytułów "Mistrz Sportu" określa załącznik nr 2 do uchwały.
§  10.
Wnioski o nadanie tytułów "Mistrz Sportu" i "Zasłużony Mistrz Sportu" zgłaszają właściwe związki sportowe.
§  11.
Medal i odznaki tytułów nosi się na prawej stronie piersi.
§  12.
1.
Utrata medalu oraz tytułów następuje w razie prawomocnego skazania osoby wyróżnionej na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych.
2. 7
Przewodniczący Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej może pozbawić osobę wyróżnioną medalu lub tytułów w razie stwierdzenia, że ich nadanie nastąpiło wskutek wprowadzenia w błąd, lub jeżeli osoba wyróżniona stała się niegodna posiadania medalu bądź tytułów.
§  13. 8
Ewidencję osób wyróżnionych medalem i tytułami prowadzi Komitet do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej.
§  14.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 422 Rady Ministrów z dnia 7 lipca 1954 r. w sprawie ustanowienia państwowych nagród sportowych (Monitor Polski Nr A-69, poz. 861),
2)
uchwała nr 158 Rady Ministrów z dnia 31 lipca 1971 r. w sprawie nadania odznak "Zasłużonego Działacza Turystyki", "Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej" i "Zasłużonego Mistrza Sportu" (Monitor Polski Nr 42, poz. 269) w zakresie unormowanym niniejszą uchwałą.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR "MEDALU ZA WYBITNE OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE"

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZORY ODZNAK TYTUŁÓW "MISTRZ SPORTU" ORAZ "ZASŁUŻONY MISTRZ SPORTU"

(pominięty)
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) uchwały nr 223 z dnia 23 grudnia 1988 r. (M.P.88.35.320) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 28 grudnia 1988 r.
2 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) uchwały nr 223 z dnia 23 grudnia 1988 r. (M.P.88.35.320) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 28 grudnia 1988 r.
3 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) uchwały nr 223 z dnia 23 grudnia 1988 r. (M.P.88.35.320) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 28 grudnia 1988 r.
4 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 223 z dnia 23 grudnia 1988 r. (M.P.88.35.320) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 28 grudnia 1988 r
5 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 223 z dnia 23 grudnia 1988 r. (M.P.88.35.320) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 28 grudnia 1988 r.
6 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 223 z dnia 23 grudnia 1988 r. (M.P.88.35.320) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 28 grudnia 1988 r.
7 § 12 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 223 z dnia 23 grudnia 1988 r. (M.P.88.35.320) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 28 grudnia 1988 r.
8 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 223 z dnia 23 grudnia 1988 r. (M.P.88.35.320) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 28 grudnia 1988 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.15.117

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Określenie zasad i trybu nadawania "Medalu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe", tytułów "Mistrz Sportu" i "Zasłużony Mistrz Sportu" oraz ustalenie wzorów Medalu i odznak tych tytułów, a także sposobu ich noszenia.
Data aktu: 30/05/1985
Data ogłoszenia: 26/06/1985
Data wejścia w życie: 26/06/1985