Szczegółowe zasady i tryb stosowania ulg w podatku dochodowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 stycznia 1983 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu stosowania ulg w podatku dochodowym.

Na podstawie § 6 i 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1982 r. w sprawie ulg w podatku dochodowym z tytułu przeznaczenia zysku na cele rozwojowe oraz na inne cele uzasadnione społecznie (Dz. U. Nr 41, poz. 274) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie reguluje szczegółowe zasady i tryb stosowania ulg w podatku dochodowym, udzielanych na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1982 r. w sprawie ulg w podatku dochodowym z tytułu przeznaczenia zysku na cele rozwojowe oraz na inne cele uzasadnione społecznie (Dz. U. Nr 41, poz. 274), zwanego dalej "rozporządzeniem", oraz wysokość rocznych kosztów utrzymania w szkołach przyzakładowych i internatach.
§  2.
1.
Ulgi, o których mowa w § 1 ust. 1 i 2 rozporządzenia, przysługują jednostkom gospodarczym określonym w § 1 ust. 1 rozporządzenia z tytułu realizacji inwestycji polegających na zakupach gotowych dóbr inwestycyjnych oraz na budownictwie inwestycyjnym, realizowanym zarówno systemem zleceniowym, jak i systemem gospodarczym.
2.
Przez dwuletni cykl realizacji inwestycji polegającej na budownictwie, o którym mowa w § 1 ust. 4 rozporządzenia, rozumie się okres od dnia przekazania przez inwestora terenu budowy wykonawcy, w celu realizacji inwestycji, do dnia sporządzenia protokołu przekazania inwestycji do eksploatacji.
3.
Przez koszty zadania inwestycyjnego realizowanego systemem gospodarczym rozumie się koszty własne powiększone o narzut zysku w wysokości nie przekraczającej 10% kosztów przerobu.
§  3.
1.
Urząd skarbowy sprawdza kompletność wniosków otrzymanych od jednostek gospodarczych oraz prawidłowość obliczenia ulgi podatkowej, a z uwzględnieniem opinii oddziału banku - prawidłowość ustalenia planowanego kosztu zadania inwestycyjnego.
2.
Wniosek jednostki gospodarczej ubiegającej się o przyznanie ulgi w podatku dochodowym określonej w § 1 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia urząd skarbowy przekazuje wraz z własną opinią Ministrowi Finansów.
§  4.
1.
Urząd skarbowy wydaje decyzję stwierdzającą zasadność ulgi podatkowej na podstawie informacji o zrealizowaniu założeń określonych we wniosku oraz rozliczenia z otrzymanych ulg, z uwzględnieniem przepisu § 4 rozporządzenia.
2.
Realizacja efektów warunkujących przyznanie ulgi (§ 5 ust. 4 rozporządzenia) podlega sprawdzeniu przez urząd skarbowy, a w razie gdy ulga podatkowa przekracza 50 mln zł - przez izbę skarbową.
§  5.
1.
Jednostki gospodarcze, prowadzące szkoły przyzakładowe i internaty, odliczają od kwoty należnego za rok podatkowy podatku dochodowego kwotę ulgi określoną w § 6 rozporządzenia.
2.
Zryczałtowany roczny koszt utrzymania jednego ucznia w szkole przyzakładowej w 1983 r. wynosi:
Lp. Szkoły przyzakładowe w resorcie

(centralnym związku spółdzielczym)

Koszt zryczałtowany w tys. zł
1 górnictwa i energetyki 114
2 hutnictwa i przemysłu maszynowego 20
3 przemysłu chemicznego i lekkiego 23
4 budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych 30
5 rolnictwa i gospodarki żywnościowej 40
6 leśnictwa i przemysłu drzewnego 84
7 komunikacji 11
8 łączności 8
9 administracji, gospodarki terenowej i ochrony środowiska 20
10 gospodarki morskiej 118
11 Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy i innych centralnych związkach spółdzielczych prowadzących szkoły przyzakładowe 56
3.
Zryczałtowany roczny koszt utrzymania jednego ucznia w internacie dla uczniów szkół przyzakładowych wynosi w 1983 r. 31 tys. zł.
§  6.
Ulgę w podatku dochodowym, określoną w § 7 pkt 1 i 2 rozporządzenia, ustala się w wysokości 2% przyrostu, w stosunku do roku poprzedniego, wartości sprzedaży liczonej według porównywalnych cen zbytu wyrobów standardowych oraz urządzeń aparatury i ochron indywidualnych niezbędnych do ochrony pracy.
§  7.
1.
Ulga w podatku dochodowym określona w § 7 pkt 3 rozporządzenia przysługuje z tytułu sprzedaży wyrobów, które zostaną oznaczone państwowymi znakami jakości "Q" i "1" po dniu 1 stycznia 1983 r., jeżeli w związku z uzyskaniem tego znaku cena wyrobu zostanie podwyższona.
2.
Ulga nie przysługuje w razie stwierdzenia przez właściwy organ kontroli wprowadzenia do obrotu wyrobu oznaczonego państwowym znakiem jakości, nie odpowiadającego wymaganiom ustalonym przy wydaniu świadectw jakości, lub w razie cofnięcia tego świadectwa.
3.
Ulgę w podatku dochodowym, o której mowa w ust. 1, odlicza się od kwoty należnego podatku dochodowego za okresy miesięczne i za okres roczny.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1983 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.3.21

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb stosowania ulg w podatku dochodowym.
Data aktu: 08/01/1983
Data ogłoszenia: 27/01/1983
Data wejścia w życie: 27/01/1983, 01/01/1983