Powołanie Komitetu Organizacyjnego Samorządu Radców Prawnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 18 października 1982 r.
w sprawie powołania Komitetu Organizacyjnego Samorządu Radców Prawnych.

Na podstawie art. 82 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. Nr 19, poz. 145) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołuje się Komitet Organizacyjny Samorządu Radców Prawnych, zwany dalej "Komitetem Organizacyjnym", w składzie ustalonym odrębnie.
2.
Siedzibą Komitetu Organizacyjnego jest m.st. Warszawa.
§  2.
Do zakresu działania Komitetu Organizacyjnego należy wykonywanie zadań przewidzianych w art. 83 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. Nr 19, poz. 145), zwanej dalej "ustawą", do czasu wyboru krajowych organów samorządu radcowskiego przewidzianych w ustawie.
§  3.
1.
Zwierzchni nadzór nad działalnością Komitetu Organizacyjnego sprawuje Minister Sprawiedliwości w zakresie przewidzianym w ustawie w odniesieniu do organów samorządu radców prawnych.
2.
Minister Sprawiedliwości zwołuje pierwsze posiedzenie Komitetu Organizacyjnego, na którym przewodniczy najstarszy wiekiem członek Komitetu Organizacyjnego.
§  4.
1.
Na pierwszym posiedzeniu Komitet Organizacyjny wybiera ze swego grona prezydium w składzie: przewodniczący, trzech wiceprzewodniczących, sekretarz, skarbnik i siedmiu członków.
2.
Prezydium, o którym mowa w ust. 1, jest organem wykonawczym Komitetu Organizacyjnego, uprawnionym do jego reprezentowania na zewnątrz i obowiązanym do składania mu sprawozdania ze swej działalności.
3.
Dokumenty z zakresu obrotu składnikami majątkowymi i środkami finansowymi podpisują dwaj członkowie prezydium, w tym przewodniczący lub wiceprzewodniczący.
§  5.
1.
Komitet Organizacyjny i jego prezydium podejmują uchwały w sprawach należących do ich kompetencji bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy członków danego organu.
2.
Pracami Komitetu Organizacyjnego kieruje jego przewodniczący.
3.
Komitet Organizacyjny przedstawia Ministrowi Sprawiedliwości odpisy uchwał wymienionych w ust. 1.
§  6.
1.
Komitet Organizacyjny na pierwszym posiedzeniu może:
1)
powołać komisje jako organy doradcze do określonych problemów i spraw, a w szczególności regulaminowych, organizacyjnych, budżetowo-gospodarczych, kontroli zawodowej, kształcenia aplikantów radcowskich, skarg i wniosków,
2)
dokonać wyboru przewodniczącego każdej komisji i jego zastępcy,
3)
ustalić skład liczbowy poszczególnych komisji.
2.
Na wniosek przewodniczącego komisji mogą być powołani do pracy w komisji także radcy prawni nie będący członkami Komitetu Organizacyjnego.
3.
Pracami komisji kieruje jej przewodniczący.
§  7.
1.
Komitet Organizacyjny działa zgodnie z uchwalonym przez siebie regulaminem i planem pracy na posiedzeniach zwoływanych przez przewodniczącego co najmniej raz w miesiącu. Z posiedzeń sporządza się protokół.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się także do posiedzeń komisji.
§  8.
1.
Komitet Organizacyjny może ustanowić terenowych pełnomocników tymczasowych okręgowych izb radców prawnych spośród radców prawnych zamieszkałych w ustalonych tymczasowych okręgach.
2.
Pełnomocnicy działają w imieniu Komitetu Organizacyjnego w zakresie określonym w pełnomocnictwie do czasu wybrania okręgowej rady radców prawnych i zdają sprawę ze swej działalności Komitetowi Organizacyjnemu.
§  9.
Komitet Organizacyjny utworzy sekretariat, ustali jego strukturę, organizację, zakres czynności oraz niezbędną do wykonania zadań etatową obsadę pracowniczą.
§  10.
Komitet Organizacyjny gromadzi środki pieniężne na odrębnym rachunku bankowym i prowadzi gospodarkę finansową według zasad obowiązujących organizacje społeczne.
§  11.
Komitet Organizacyjny ustali tymczasowo wysokość miesięcznej składki członkowskiej radców prawnych oraz sposób jej uiszczania.
§  12.
1.
W zakresie wykonywania swoich zadań Komitet Organizacyjny współdziała z Ministrem Sprawiedliwości i Prezesem Państwowego Arbitrażu Gospodarczego oraz prezesami sądów wojewódzkich i okręgowych komisji arbitrażowych.
2.
Prezesi sądów wojewódzkich i okręgowych komisji arbitrażowych udzielą Komitetowi Organizacyjnemu i jego terenowym pełnomocnikom na ich wniosek pomocy w zakresie spraw lokalowych, wyposażenia w podstawowy sprzęt biurowy i techniczny oraz zaopatrzenia w materiały niezbędne do podjęcia działalności ustawowej.
3.
Prezesi okręgowych komisji arbitrażowych udostępnią Komitetowi Organizacyjnemu i jego terenowym pełnomocnikom na ich wniosek materiały ewidencyjne, dotyczące radców prawnych.
§  13.
1.
Komitet Organizacyjny przedstawi Krajowemu Zjazdowi Radców Prawnych do zatwierdzenia sprawozdanie ze swej działalności.
2.
Działalność Komitetu Organizacyjnego ustaje z chwilą wyboru Krajowej Rady Radców Prawnych.
3.
Komitet Organizacyjny najpóźniej w terminie miesiąca od daty ustania działalności przekaże protokolarnie Krajowej Radzie Radców Prawnych, jako swemu następcy prawnemu, składniki majątkowe, środki finansowe, nabyte prawa i zobowiązania według bilansu na dzień ustania działalności oraz dokumentację.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024