Wydawanie przepustek granicznych w celach służbowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 20 września 1977 r.
w sprawie wydawania przepustek granicznych w celach służbowych.

Na podstawie § 1 pkt 3 lit. a) uchwały nr 823a Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1954 r. o zakresie działania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz jego organów terenowych (Monitor Polski z 1955 r. Nr 8, poz. 83) oraz w związku z umowami i porozumieniami dotyczącymi stosunków prawnych na granicach państwowych: polsko-radzieckiej z dnia 15 lutego 1961 r. (Dz. U. Nr 47, poz. 253 i 254), między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Niemiecką Republiką Demokratyczną z dnia 28 października 1969 r. (Dz. U. z 1970 r. Nr 21, poz. 170 i 171), polsko-czechosłowackiej z dnia 17 grudnia 1971 r. oraz Porozumieniem między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej z dnia 8 lipca 1971 r. o współpracy przy dokonywaniu kontroli kolejowego i drogowego ruchu granicznego zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepustki graniczne uprawniające do przekroczenia granicy mogą być wydawane osobom, które:
1)
dokonują kontroli granicznej, celnej, weterynaryjnej, fitosanitarnej i sanitarnej w kolejowych i drogowych przejściach granicznych,
2)
wykonują prace związane z utrzymywaniem znaków granicznych, prace przy urządzeniach komunikacyjnych i innych urządzeniach technicznych, prace przy mostach i budowlach wodnych, roboty regulacyjne na wodach granicznych, prace pomiarowe, prace związane z utrzymywaniem i kontrolą urządzeń komunalnych oraz prowadzeniem i obsługą pociągów, prace na stacjach zdawczo-odbiorczych oraz inne prace w pobliżu granicy państwowej, stosownie do porozumień zawartych między właściwymi organami Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a organami państwa sąsiedniego.
§  2.
1.
Przepustki graniczne wydają komendy wojewódzkie Milicji Obywatelskiej właściwe według miejsca stałego pobytu osoby zainteresowanej na wniosek organu administracji państwowej lub kierownika przedsiębiorstwa, zakładu lub instytucji zatrudniającej osobę wykonującą pracę wymienioną w § 1.
2.
Wniosek o wydanie przepustki granicznej może być indywidualny lub zbiorowy i powinien zawierać dane personalne osoby zainteresowanej oraz określać cel przekroczenia granicy, przejście graniczne lub rejon, a także miejsce i okres wykonywania prac.
3.
Komendy wojewódzkie Milicji Obywatelskiej o wydaniu przepustki granicznej niezwłocznie zawiadamiają właściwego terytorialnie pełnomocnika granicznego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Zawiadomienie nie jest wymagane w razie wydania przepustek osobom zatrudnionym w przejściach granicznych.
§  3.
Przepustki graniczne wystawiane są na okres wykonywania prac, nie dłuższy jednak niż jeden rok.
§  4.
Organ administracji państwowej lub kierownik przedsiębiorstwa, zakładu lub instytucji, na którego wniosek wydano przepustkę graniczną, zwraca ją właściwej komendzie wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej po wykonaniu pracy lub jeżeli zmienione obowiązki pracownika nie wymagają przekraczania granicy.
§  5.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do przekraczania granicy państwowej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną na podstawie Konwencji o małym ruchu granicznym, podpisanej w Pradze dnia 4 lipca 1959 r. (Dz. U. z 1960 r. Nr 27, poz. 153 i 154).
§  6.
Przepustki graniczne wydane przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wystawione.
§  7.
Tracą moc:
1)
zarządzenie nr 126 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 18 sierpnia 1961 r. w sprawie ułatwień przy przekraczaniu polsko-radzieckiej granicy państwowej w celu wykonania prac w jej obrębie, zmienione zarządzeniem nr 81 z dnia 24 sierpnia 1968 r.,
2)
zarządzenie nr 70 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 5 maja 1971 r. w sprawie wydawania przepustek granicznych uprawniających do przekraczania granicy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Niemiecką Republiką Demokratyczną,
3)
zarządzenie nr 123 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 17 listopada 1972 r. w sprawie wydawania przepustek granicznych uprawniających do przekraczania granicy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną w celach służbowych.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1977.26.129

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wydawanie przepustek granicznych w celach służbowych.
Data aktu: 20/09/1977
Data ogłoszenia: 21/10/1977
Data wejścia w życie: 21/10/1977