Zm.: zarządzenie w sprawie zakładów budżetowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 marca 1973 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie zakładów budżetowych.

Na podstawie art. 91 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 1971 r. w sprawie zakładów budżetowych (Monitor Polski z 1972 r. Nr 1, poz. 5) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 8 ust. 3:
a)
w pkt 10 dodaje się na końcu wyrazy "oraz dyrekcjach budownictwa rolniczego";
b)
dodaje się pkt 11 w brzmieniu:

"11) biura pośrednictwa zamiany mieszkań";

2)
§ 9 i 10 otrzymują brzmienie:

"§ 9. 1. Po uchwaleniu budżetu Państwa przez Sejm i po ustaleniu szczegółowego podziału dochodów i wydatków budżetu centralnego ministerstwa ustalają kwoty wpłat do budżetu, dotacji z budżetu, osobowego i bezosobowego funduszu płac oraz funduszu honorariów:

1) dla zakładów budżetowych bezpośrednio podległych ministrowi,

2) zbiorczo dla zakładów budżetowych podporządkowanych poszczególnym jednostkom organizacyjnym podległym ministrowi.

2. Jednostki nadrzędne, w granicach kwot ustalonych zbiorczo dla podporządkowanych im zakładów budżetowych, ustalają kwoty wpłat do budżetu, dotacji z budżetu, osobowego i bezosobowego funduszu płac oraz funduszu honorariów dla tych zakładów.

3. Kierownicy zakładów budżetowych zatwierdzają plany finansowe tych zakładów, przestrzegając zgodności kwot wpłat do budżetu, dotacji z budżetu, osobowego i bezosobowego funduszu płac oraz funduszu honorariów z ustaleniami, o których mowa w ust. 1 i 2.

4. Jednostka nadrzędna może zastrzec sobie prawo zatwierdzania planów podporządkowanych jej zakładów budżetowych.

§ 10. 1. Po uchwaleniu budżetu terenowego przez radę narodową i po ustaleniu szczegółowego podziału dochodów i wydatków tego budżetu wydziały finansowe prezydiów rad narodowych ustalają kwoty wpłat do budżetu, dotacji z budżetu, osobowego i bezosobowego funduszu płac oraz funduszu honorariów zbiorczo dla zakładów budżetowych podległych poszczególnym wydziałom prezydiów rad narodowych.

2. Wydziały prezydiów rad narodowych, w granicach kwot ustalonych zbiorczo dla podległych im zakładów budżetowych, ustalają kwoty wpłat do budżetu, dotacji z budżetu, osobowego i bezosobowego funduszu płac oraz funduszu honorariów dla tych zakładów.

3. Kierownicy zakładów budżetowych zatwierdzają plany finansowe tych zakładów, przestrzegając zgodności kwot wpłat do budżetu, dotacji z budżetu, osobowego i bezosobowego funduszu płac oraz funduszu honorariów z ustaleniami, o których mowa w ust. 2.

4. Wydziały prezydiów rad narodowych mogą zastrzec sobie prawo zatwierdzania planów podległych im zakładów budżetowych.

5. W miastach nie stanowiących powiatów plany zakładów budżetowych zatwierdza przewodniczący prezydium rady narodowej, a w gminach (miastach i gminach) - naczelnik gminy (miasta i gminy). Przewodniczący prezydium rady narodowej i naczelnik gminy (miasta i gminy) mogą uprawnienia te przekazać kierownikom zakładów budżetowych.";

3)
§ 12 skreśla się;
4)
§ 13 otrzymuje brzmienie:

"§ 13. 1. Zmiany planów zakładów budżetowych powodujące zwiększenie dotacji budżetowych ponad ustalenia, o których mowa w § 9 ust. 1 i w § 10 ust. 1, mogą być dokonywane po wprowadzeniu odpowiednich zmian w budżecie.

2. Zmiany planów zakładów budżetowych powodujące zmniejszenie wpłat do budżetu w stosunku do ustaleń, o których mowa w § 9 ust. 1 i w § 10 ust. 1, mogą być dokonywane za zgodą:

1) Ministerstwa Finansów - w zakresie zakładów budżetu centralnego,

2) organu finansowego prezydium właściwej rady narodowej - w zakresie zakładów budżetu terenowego.

3. Koszty ustalone w poszczególnych paragrafach planu finansowego mogą być przekraczane, jeżeli koszty te znajdują pokrycie w ponadplanowych dochodach lub w środkach nie wykorzystanych w innych paragrafach, pod warunkiem, że nie spowoduje to:

1) zwiększenia osobowego i bezosobowego funduszu płac oraz funduszu honorariów, chyba że przepisy szczególne zezwalają na takie zwiększenie,

2) zmniejszenia wpłaty do budżetu.

4. Jednostka nadrzędna może sobie zastrzec prawo wyrażania zgody na przekraczanie kosztów w stosunku do ustaleń planu.";

5)
§ 23 otrzymuje brzmienie:

"§ 23. 1. Kierownik zakładu budżetowego zatwierdza plan finansowy oddziału zakładu budżetowego, jeżeli nie przekaże uprawnień w tym zakresie kierownikowi oddziału.

2. Zmiany planu finansowego oddziału zakładu budżetowego w zakresie wpłat do budżetu i dotacji z budżetu dokonywane są przez kierownika zakładu budżetowego z zachowaniem przepisów § 13 ust. 1 i 2.";

6)
§ 25 otrzymuje brzmienie:

"§ 25. Do oddziałów zakładów budżetowych stosuje się odpowiednio przepisy § 6-8, 11, 13 ust. 3, § 16, 17 i 20.";

7)
w § 26 wyrazy "gromady, osiedla" zastępuje się wyrazami "gminy (miasta i gminy)";
8)
w § 30 skreśla się ust. 2;
9)
w § 35 ust. 2 wyrazy "Ministerstwo Oświaty i Szkolnictwa Wyższego" zastępuje się wyrazami "Ministerstwo Oświaty i Wychowania";
10)
w § 38:
a)
dotychczasowe ust. 2 i 3 zastępuje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Na terenie gminy (miasta i gminy) lub miasta nie stanowiącego powiatu może być utworzony tylko jeden zakład budżetowy gospodarki komunalnej i jeden zakład budżetowy gospodarki mieszkaniowej. Jeżeli rozmiary zadań z zakresu gospodarki komunalnej i gospodarki mieszkaniowej nie uzasadniają utworzenia odrębnych zakładów budżetowych - może być utworzony jeden zakład budżetowy gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.";

b)
dodaje się ust. 3-7 w brzmieniu:

"3. Zakład gospodarki komunalnej i mieszkaniowej może nie spełniać warunków określonych w ust. 1.

4. Podstawę gospodarki finansowej zakładu gospodarki komunalnej i mieszkaniowej stanowi jeden plan finansowy, obejmujący dochody i koszty zarówno z gospodarki komunalnej, jak i mieszkaniowej.

5. Zakłady gospodarki komunalnej, gospodarki mieszkaniowej oraz gospodarki komunalnej i mieszkaniowej sporządzają szczegółowe plany i prowadzą ewidencję księgową na zasadach określonych przez Ministerstwo Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, przy zachowaniu przepisów o rachunkowości budżetowej.

6. W zakładzie gospodarki komunalnej, gospodarki mieszkaniowej oraz w zakładzie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej wszelkie remonty zalicza się do kosztów działalności bieżącej.

7. Zakłady gospodarki mieszkaniowej oraz gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, zarządzające budynkami w formie administracji zleconej, stosują w tym zakresie przepisy o gospodarce finansowej zarządów budynków mieszkalnych.";

11)
§ 39 otrzymuje brzmienie:

"§ 39. 1. Terenowe zakłady usługowe mogą być prowadzone w formie zakładów budżetowych w miastach nie stanowiących powiatów i gminach (miastach i gminach), jeżeli obroty tych zakładów z tytułu usług dla ludności wynoszą co najmniej 250 tys. zł rocznie, działalność ich jest rentowna i jest oparta na zasadzie pełnej odpłatności świadczonych usług.

2. Biura pośrednictwa zamiany mieszkań mogą być prowadzone w formie zakładów budżetowych przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 1.";

12)
dodaje się § 39a w brzmieniu:

"§ 39a. 1. W zakładach weterynarii planowany stan środków obrotowych na koniec roku nie może przekraczać normatywu zapasów materiałowych, zwiększonego o 1/12 planowanych kosztów działalności bieżącej oraz stanu należności, nie przekraczającego jednak 1/12 dochodów za usługi na rzecz gospodarki uspołecznionej i usługi finansowane z budżetu centralnego w części Ministerstwa Rolnictwa.

2. Zakłady weterynarii nie przekazują do budżetu osiągniętych nadwyżek, lecz przeznaczają je na cele określone przez Ministra Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów.";

13)
§ 41 skreśla się.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że § 1 pkt 10 ma zastosowanie od dnia 1 stycznia 1973 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.17.107

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie zakładów budżetowych.
Data aktu: 28/03/1973
Data ogłoszenia: 12/04/1973
Data wejścia w życie: 12/04/1973