Zasady i tryb nadawania medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 16 lipca 1968 r.
w sprawie zasad i trybu nadawania medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 15 lipca 1968 r. o medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" (Dz. U. Nr 25, poz. 165) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do nadania Brązowego, Srebrnego lub Złotego Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" przedstawia się żołnierzy zawodowych, którzy nienagannie przesłużyli w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej pięć, dziesięć lub dwadzieścia lat.
2.
Do nadania Brązowego, Srebrnego lub Złotego Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" mogą być również przedstawiani pracownicy cywilni, którzy nienagannie przepracowali w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej pięć, dziesięć bądź dwadzieścia lat i wyróżnili się całokształtem swojej pracy zawodowej w dziedzinie umocnienia Sił Zbrojnych.
§  2.
1.
Do okresu służby (pracy) wymaganego dla nadania Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" zalicza się:
1)
czynną służbę wojskową, pełnioną w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po dniu 22 lipca 1944 r.,
2)
czynną służbę wojskową, pełnioną w polskich formacjach wojskowych zorganizowanych na obszarze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich po dniu 13 maja 1943 r.,
3)
służbę w oddziałach Gwardii Ludowej i Armii Ludowej,
4)
okres zatrudnienia po dniu 22 lipca 1944 r. w charakterze pracownika cywilnego w jednostkach (instytucjach, zakładach) wojskowych oraz w podległych Ministrowi Obrony Narodowej przedsiębiorstwach państwowych.
2.
Do okresu służby (pracy) wymaganego dla nadania medalu nie zalicza się okresów:
1)
przebywania w stanie zmiennym oddziałów karnych,
2)
odbywania kary pozbawienia wolności, orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, oraz tymczasowego aresztowania, chyba że żołnierz (pracownik) tymczasowo aresztowany został następnie uniewinniony albo postępowanie karne zostało umorzone.
3.
Do okresu służby wymaganego dla nadania medalu nie zalicza się również okresów:
1)
odbywania zasadniczej służby wojskowej,
2)
pobierania nauki w szkołach wojskowych,
3)
odbywania studiów w akademiach wojskowych.
4.
Okresy wymienione w ust. 3 pkt 2 i 3 zalicza się jednak żołnierzom, którzy przed przyjęciem do szkoły lub akademii wojskowej pełnili wojskową służbę zawodową.
§  3.
1.
Żołnierzy (pracowników) dotychczas odznaczonych Brązowym, Srebrnym lub Złotym Medalem "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nie przedstawia się powtórnie do nadania medalu tego samego stopnia.
2.
Nie nadaje się również medalu niższego stopnia osobie, która posiada medal wyższego stopnia lub w stosunku do której wystąpiono z wnioskiem o nadanie medalu wyższego stopnia.
§  4.
Do nadania Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" przedstawia się żołnierzy i pracowników cywilnych w tym roku kalendarzowym, w którym do dnia 31 grudnia posiadaliby wymagany okres służby wojskowej lub pracy w Siłach Zbrojnych.
§  5.
Z wnioskiem o nadanie Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" mogą występować w odniesieniu do:
1)
żołnierzy zawodowych i pracowników cywilnych zatrudnionych w jednostkach (instytucjach, zakładach) wojskowych - dowódcy (szefowie, komendanci) tych jednostek lub wyżsi przełożeni,
2)
żołnierzy i pracowników cywilnych przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej - dyrektorzy przedsiębiorstw lub dowódcy (szefowie) sprawujący bezpośredni nadzór nad tymi przedsiębiorstwami.
§  6.
1.
Odznaką Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" jest wieniec laurowy o średnicy 34 mm, na który nałożone są dwa skrzyżowane obosieczne miecze, zwrócone ostrzem ku górze; w środku wieńca znajduje się czerwono emaliowana okrągła tarcza o średnicy 15 mm, z nałożonym na nią srebrnym orłem; tarcza umieszczona jest w biało emaliowanym otoku w obramowaniach; na otoku jest napis: "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny"; w dolnej części wieńca znajduje się czerwono emaliowana, owalna tarcza w obramowaniu, z umieszczoną na niej cyfrą określającą lata nienagannej służby wojskowej lub pracy, za którą medal został nadany; odwrotna strona medalu jest gładka, polerowana; wieniec, miecze, obramowania, napisy i odwrotna strona medalu są złocone, srebrzone lub brązowe.
2.
Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nosi się na czerwonej wstążce szerokości 35 mm, z dwoma białymi paskami szerokości 2 mm po bokach.
3.
Wzory rysunkowe odznak medalu zawiera załącznik do zarządzenia.
§  7.
1.
Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" wręczają dowódcy (szefowie, komendanci) jednostek (instytucji, zakładów) wojskowych i dyrektorzy przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej albo wyżsi przełożeni.
2.
Wręczenie medalu obejmuje wręczenie odznaki medalu i dokumentu o jego nadaniu (legitymacji).
3.
Medal należy wręczać w sposób i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter aktu wręczenia.
§  8.
1.
Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nosi się na lewej piersi w kolejności ustalonej w uchwale Rady Państwa z dnia 29 lutego 1960 r. w sprawie orderów i odznaczeń (Monitor Polski Nr 25, poz. 120).
2.
Zamiast medalu można nosić jego miniaturę lub baretkę w kolejności ustalonej w przepisach, o których mowa w ust. 1.
§  9.
Tracą moc dotychczasowe przepisy w sprawie zasad zaliczania służby wojskowej i pracy do okresów wymaganych dla nadania Srebrnego i Złotego Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik

WZORY ODZNAK MEDALU "SIŁY ZBROJNE W SŁUŻBIE OJCZYZNY"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024