Zakres i tryb wykonywania przez Państwową Komisję Cen kontroli stosowania wytycznych Rady Ministrów w zakresie ustalania cen, opłat i stawek taryfowych.

ZARZĄDZENIE Nr 3
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 16 stycznia 1967 r.
w sprawie zakresu i trybu wykonywania przez Państwową Komisję Cen kontroli stosowania wytycznych Rady Ministrów w zakresie ustalania cen, opłat i stawek taryfowych.

Na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 3 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) oraz § 1 ust. 2 uchwały nr 407 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1953 r. w sprawie zlecenia Państwowej Komisji Cen niektórych czynności w zakresie cen, opłat i stawek taryfowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 723) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Państwowa Komisja Cen przeprowadza kontrole stosowania wytycznych Rady Ministrów przez jednostki wymienione w ust. 2 w zakresie ustalania cen, opłat i stawek taryfowych.
2.
Państwowa Komisja Cen przeprowadza kontrolę w zakresie wymienionym w ust. 1:
1)
w ministerstwach, urzędach centralnych i centralnych związkach spółdzielczych, uprawnionych do ustalania cen, opłat i stawek taryfowych,
2)
w zjednoczeniach i przedsiębiorstwach państwowych objętych planowaniem centralnym i upoważnionych przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub Państwową Komisję Cen do ustalania cen, opłat i stawek taryfowych,
3)
w innych, nie wymienionych w pkt 1 i 2, jednostkach gospodarki uspołecznionej.
3.
Kontrolą Państwowej Komisji Cen w jednostkach wymienionych w ust. 2 może być objęte stosowanie wytycznych w zakresie ustalania cen, opłat i stawek taryfowych, wydanych przez właściwe organy z upoważnienia Rady Ministrów.
4.
Kontroli Państwowej Komisji Cen nie podlegają Ministerstwa Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych, jak również przedsiębiorstwa i zakłady tych resortów.
§  2.
Zakres kontroli przeprowadzanej przez Państwową Komisję Cen obejmuje sprawdzanie:
1)
sprawności działania komórek wyznaczonych do ustalania cen w kontrolowanych jednostkach,
2)
prawidłowości i terminowości ustalania cen, w szczególności powiązania ceny z jakością danego wyrobu.
§  3.
Kontrolę przeprowadzają przedstawiciele Państwowej Komisji Cen na podstawie imiennego upoważnienia (delegacji), podpisanego przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen lub jego zastępcę.
§  4.
1.
Kontrolę przeprowadza się w siedzibie jednostki kontrolowanej, w dniach i godzinach urzędowych obowiązujących w tej jednostce.
2.
Przedstawiciele Państwowej Komisji Cen, przeprowadzający kontrolę w danej jednostce, mogą bez dodatkowego upoważnienia korzystać z materiałów i informacji innych jednostek, dotyczących jednostki kontrolowanej, z wyjątkiem materiałów tajnych.
3.
W szczególnych wypadkach kontrola może być również przeprowadzona na podstawie materiałów i dokumentów dostarczanych na żądanie Państwowej Komisji Cen w siedzibie Państwowej Komisji Cen.
§  5.
Przy przeprowadzaniu kontroli przez przedstawicieli Państwowej Komisji Cen stosuje się odpowiednio przepisy o trybie przeprowadzania rewizji finansowo-księgowej w przedsiębiorstwach państwowych oraz ich jednostkach nadrzędnych utrzymywanych z wpłat przedsiębiorstw.
§  6.
1.
Kierownik jednostki kontrolowanej obowiązany jest wydać niezbędne zarządzenia w celu zapewnienia sprawnego przeprowadzenia kontroli przez przedstawicieli Państwowej Komisji Cen.
2.
Jednostka kontrolowana obowiązana jest w szczególności do:
1)
udostępnienia kontrolującemu materiałów, dokumentów, opracowań i analiz niezbędnych do przeprowadzenia kontroli,
2)
składania niezbędnych wyjaśnień, informacji i opinii w zakresie dokonywanej kontroli.
3.
Jeżeli w trakcie kontroli zachodzi konieczność przeprowadzenia badań specjalnych, kierownik jednostki kontrolowanej lub nadrzędnej wyznacza, na wniosek kontrolującego, odpowiedniego pracownika będącego specjalistą w danym zakresie dla dokonania czynności określonych przez kontrolującego.
4.
Jednostki nadrzędne nad jednostkami kontrolowanymi na wniosek Państwowej Komisji Cen wyznaczą pracowników do współuczestniczenia w kontroli organizowanej przez Państwową Komisję Cen.
5.
Na czas niezbędny do wykonania czynności kontrolnych, Państwowa Komisja Cen pokrywa koszty przejazdów, diet i noclegów pracowników, o których mowa w ust. 3 i 4, według zasad stosowanych wobec odpowiednich pracowników Państwowej Komisji Cen.
§  7.
1.
Po zakończeniu kontroli, kontrolujący sporządza na miejscu, w jednostce kontrolowanej, protokół kontroli. Protokół podpisują kierownik jednostki kontrolowanej lub osoba upoważniona przez niego i kontrolujący. Jeden egzemplarz protokołu pozostawia się w jednostce kontrolowanej.
2.
Kierownik jednostki kontrolowanej lub osoba upoważniona przez niego może zgłosić uwagi, zastrzeżenia i wyjaśnienia do protokołu bądź bezpośrednio przy podpisywaniu protokołu, bądź przez nadesłanie ich na piśmie do Państwowej Komisji Cen w ciągu 7 dni od dnia doręczenia protokołu. W uzasadnionym wypadku Państwowa Komisja Cen na wniosek kierownika jednostki kontrolowanej, zgłoszony przed upływem tego terminu, może go przedłużyć do 14 dni.
3.
Kontrolujący może odstąpić od sporządzenia protokołu, jeżeli nie stwierdzi w jednostce kontrolowanej uchybień i naruszeń przepisów; w tych wypadkach kontrolujący sporządzą sprawozdanie z kontroli.
§  8.
1.
Na podstawie wyników kontroli (protokołu, sprawozdania oraz uwag, zastrzeżeń, wyjaśnień lub wniosków jednostki kontrolowanej) Państwowa Komisja Cen sporządza wystąpienie pokontrolne, zawierające wnioski i zalecenia, które kieruje do jednostki kontrolowanej lub - w zależności od ustaleń kontroli - do jednostki nadrzędnej nad jednostką kontrolowaną. Wraz z wystąpieniem pokontrolnym Państwowa Komisja Cen przesyła do jednostki nadrzędnej jeden egzemplarz protokołu.
2.
Jednostka, którą powiadomiono o wynikach kontroli, jest obowiązana w ciągu 30 dni, licząc od dnia otrzymania wystąpienia pokontrolnego, jeżeli w wystąpieniu nie ustalono innego terminu, przesłać Państwowej Komisji Cen odpis wydanych zarządzeń wraz ze wskazaniem terminu ich wykonania bądź też powiadomić o przeszkodach w wydaniu tych zarządzeń lub też o przyczynie nieuwzględnienia wniosków i zaleceń Państwowej Komisji Cen, zawartych w wystąpieniu.
3.
Państwowa Komisja Cen analizuje odpisy wydania zarządzeń i udzielone wyjaśnienia i w razie potrzeby żąda ich uzupełnienia lub wydania nowych zarządzeń.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 16 stycznia 1967 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.10.57

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres i tryb wykonywania przez Państwową Komisję Cen kontroli stosowania wytycznych Rady Ministrów w zakresie ustalania cen, opłat i stawek taryfowych.
Data aktu: 16/01/1967
Data ogłoszenia: 17/02/1967
Data wejścia w życie: 16/01/1967, 17/02/1967