Przekazanie prezydiom rad narodowych przez jednostki państwowe zbędnych im terenów państwowych w miastach i osiedlach.

ZARZĄDZENIE Nr 48
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 10 sierpnia 1965 r.
w sprawie przekazania prezydiom rad narodowych przez jednostki państwowe zbędnych im terenów państwowych w miastach i osiedlach.

Dokonana w szeregu miast ocena stanu posiadania terenów, zwłaszcza uzbrojonych, wykazuje brak tych terenów dla realizacji ogólnomiejskich zadań inwestycyjnych w przyszłej 5-latce. Z drugiej zaś strony stwierdzono liczne wypadki posiadania przez przedsiębiorstwa, zakłady i instytucje państwowe terenów zbędnych dla realizacji ich zadań gospodarczych. Przedsiębiorstwa, zakłady i instytucje niechętnie zrzekają się zbędnych terenów na rzecz prezydiów rad narodowych, mimo że mają taki obowiązek zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. z 1961 r. Nr 32, poz. 159 oraz z 1964 r. Nr 16, poz. 94 i Nr 43, poz. 297), zwanej dalej "ustawą", i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 maja 1962 r. w sprawie przekazywania terenów w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 35, poz. 159). W celu ujawnienia rezerw terenów w miastach i osiedlach, będących w posiadaniu jednostek państwowych, oraz przekazania tych terenów prezydiom rad narodowych dla realizacji bieżących zadań gospodarczych, zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tereny państwowe w miastach i osiedlach, pozostające w użytkowaniu lub wydzierżawione jednostkom państwowym (przedsiębiorstwom, zakładom i instytucjom), podlegają sprawdzeniu pod względem ich prawidłowego wykorzystania.
2.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) polecą niezwłocznie podległym jednostkom państwowym (przedsiębiorstwom, zakładom, instytucjom), powiązanym z budżetem centralnym, a przewodniczący prezydiów rad narodowych jednostkom państwowym powiązanym z budżetem terenowym, aby w terminie do dnia 31 marca 1966 r. złożyły organom gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, wymienionym w art. 10 ustawy, wykazy terenów nie zabudowanych w miastach i osiedlach, które pozostają w ich użytkowaniu niezależnie od tytułu użytkowania (np. uchwały Rady Ministrów, Prezydium Rządu, Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, decyzje ministrów, prezydiów rad narodowych, umowy). Wzór wykazu stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Jednostki państwowe, o których mowa w § 1 ust. 2, równocześnie z opracowaniem wykazu terenów obowiązane są zbadać, czy istnieje konieczność dalszego ich użytkowania i w jakim zakresie, czy też możliwe jest zrezygnowanie z całości lub części tych terenów.
2.
Jeżeli okaże się możliwość zrezygnowania z terenów (w całości lub w części), jednostki wymienione w ust. 1 uczynią to na podstawie przepisów § 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 maja 1962 r. w sprawie przekazywania terenów w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 35, poz. 159), składając do organu gospodarki komunalnej i mieszkaniowej wymienionego w art. 10 ustawy wniosek o przejęcie całości lub części przedmiotu użytkowania, jeżeli zaś teren jest zajmowany na podstawie dzierżawy - wniosek o odpowiednią zmianę umowy. W razie złożenia takiego wniosku należy zamieścić w wykazie odpowiednią wzmiankę.
§  3.
1.
Prezydia powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty) rad narodowych powołają do dnia 1 marca 1966 r. komisje w składzie:
1)
zastępca przewodniczącego prezydium jako przewodniczący,
2)
członkowie: przedstawiciele powiatowej (miejskiej) komisji planowania gospodarczego oraz organu do spraw miejscowego planowania przestrzennego prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej.

Analogiczne komisje powołają prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw.

2.
Zadaniem komisji jest stwierdzenie stanu użytkowania terenów państwowych w miastach i osiedlach oraz sprawdzenie zgłoszonych przez użytkowników (dzierżawców) wykazów (§ 1 ust. 2) i ustalenie terenów państwowych, które jako zbędne podlegają przejęciu przez organy gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów rad narodowych.
§  4.
1.
W posiedzeniach komisji, na których są rozpatrywane sprawy zajmowanych terenów, bierze również udział, jako członek komisji, przedstawiciel jednostki nadrzędnej nad użytkownikiem (dzierżawcą) terenu. W posiedzeniach komisji, na których są rozpatrywane sprawy terenów znajdujących się na obszarze górniczym, bierze udział w charakterze członka komisji przedstawiciel właściwego okręgowego urzędu górniczego, a terenów znajdujących się w portach morskich i w morskim nadbrzeżnym pasie technicznym - przedstawiciel właściwego organu państwowej administracji morskiej.
2.
Jeżeli przedmiotem rozpatrywania jest teren, który mógłby być przeznaczony po przekazaniu przez jednostkę użytkującą ten teren na cele rolne, w posiedzeniu komisji bierze udział w charakterze członka przedstawiciel organu do spraw rolnych prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej bądź rady narodowej miasta wyłączonego z województwa.
§  5.
1.
Jeżeli zajmowany teren jest w całości lub w części zbędny użytkownikowi lub dzierżawcy, komisja zaleci właściwemu organowi gospodarki komunalnej i mieszkaniowej wydanie decyzji o wygaśnięciu prawa użytkowania danego terenu lub wypowiedzenie umowy dzierżawy. Zalecenia komisji są wiążące dla organów gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
2.
Przedstawiciel jednostki nadrzędnej nad użytkownikiem (dzierżawcą), którego stanowisko nie zostało uwzględnione przez komisję, może w terminie 14 dni złożyć umotywowany sprzeciw, który podlega rozstrzygnięciu przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w porozumieniu z właściwym w stosunku do użytkownika (dzierżawcy) organem naczelnym.
3.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych mogą swoje zadania określone w ust. 2 przekazać powołanym przez siebie komisjom w składzie analogicznym jak w § 3.
4.
W braku porozumienia (ust. 2) przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) kieruje sprawę do Urzędu Rady Ministrów (Biura do Spraw Prezydiów Rad Narodowych), które przedstawia sprawę Prezesowi Rady Ministrów do rozstrzygnięcia.
5.
Decyzje o wygaśnięciu prawa użytkowania wydaje organ gospodarki komunalnej i mieszkaniowej na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 maja 1962 r. w sprawie przekazywania terenów w miastach i osiedlach.
§  6.
1.
Komisje (§ 3) powinny zakończyć swe prace i złożyć sprawozdanie prezydiom powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty) rad narodowych bądź prezydiom rad narodowych miast wyłączonych z województw w terminie do dnia 31 października 1966 r.
2.
Po złożeniu i przyjęciu sprawozdania komisje ulegają rozwiązaniu.
§  7.
1.
Prezydia powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty) rad narodowych złożą prezydiom wojewódzkich rad narodowych do dnia 30 listopada 1966 r. w skali powiatu (miasta) sprawozdanie końcowe o wynikach prac.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) złożą w terminie do dnia 31 grudnia 1966 r. Prezesowi Rady Ministrów sprawozdanie końcowe w skali województwa (miasta wyłączonego z województwa).
§  8.
1.
Przepisy §§ 1-7 nie dotyczą terenów użytkowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz terenów (gruntów) znajdujących się pod uprawą leśną lub przeznaczonych pod tę uprawę, a także terenów (gruntów) pozostających w użytkowaniu państwowych gospodarstw rolnych.
2.
Minister Obrony Narodowej wyda zarządzenie w sprawie zbadania stanu użytkowania przez Ministerstwo terenów państwowych na obszarze miast i osiedli w celu ustalenia, które tereny jako zbędne powinny być przekazane prezydiom rad narodowych.
§  9.
1.
Przekazane przez jednostki gospodarki uspołecznionej, jako zbędne do wykonania ich zadań, tereny zostaną oddane w użytkowanie innym jednostkom dla wykonania przez nie zadań przewidzianych w planach gospodarczych.
2.
Jeżeli przedmiotem przekazania w użytkowanie będą tereny, które mają być wykorzystywane na cele rolne, organy gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych bądź rad narodowych miast wyłączonych z województw wydają w porozumieniu z organami do spraw rolnych tych prezydiów decyzje o przekazaniu w użytkowanie.
§  10.
1.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym wydanie analogicznych przepisów zobowiązujących organizacje spółdzielcze, z wyjątkiem spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, do składania wykazów, o których mowa w § 1.
2.
W sprawie sporządzania wykazów użytkowanych terenów i rozpatrywania prawidłowości ich wykorzystania mają do organizacji spółdzielczych odpowiednie zastosowanie przepisy §§ 1-5.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Jednostka zgłaszająca wykaz:

Nazwa .........................

...............................

Adres: ........................

WYKAZ TERENÓW PAŃSTWOWYCH (NIE ZABUDOWANYCH)

użytkowanych (dzierżawionych) przez ..........................

na terenie powiatu (miasta) ..................................

w dniu ....................... 1966 r.

Lp. Adres (miejscowość, ulica, nr lub inne określenie położenia) Powierzchnia użytkowanego (dzierżawionego) terenu Wskazanie tytułu użytkowania (dzierżawy) terenu Uzasadnienie aktualnych potrzeb w zakresie zajmowanego terenu Wniosek użytkownika (dzierżawcy) w sprawie oddania całości lub części użytkowanego (dzierżawionego) terenu Zalecenia komisji
1 2 3 4 5 6 7

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024