Właściwość banków państwowych w zakresie finansowania działalności eksploatacyjnej i inwestycji.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 sierpnia 1960 r.
w sprawie właściwości banków państwowych w zakresie finansowania działalności eksploatacyjnej i inwestycji.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. Nr 20, poz. 121) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Narodowy Bank Polski otwiera i prowadzi rachunki związane z finansowaniem działalności eksploatacyjnej (zasadniczej) przedsiębiorstw państwowych i ich zjednoczeń oraz spółdzielni, z wyjątkiem jednostek wymienionych w §§ 4 i 6.
2.
Narodowy Bank Polski może również otwierać i prowadzić rachunki:
1)
organizacji politycznych, społecznych i zawodowych,
2)
prywatnych przedsiębiorstw przemysłowych i handlowych, z którymi zostały zawarte umowy kredytowe.
3.
Prowadzenie przez Narodowy Bank Polski rachunków jednostek budżetowych regulują odrębne przepisy.
§  2.
Narodowy Bank Polski udziela kredytów na finansowanie działalności eksploatacyjnej jednostkom określonym w § 1 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 oraz organizacjom społecznym, prowadzącym działalność gospodarczą przez wyodrębnione w tym celu komórki organizacyjne.
§  3.
Narodowy Bank Polski udziela kredytów refinansowych bankom państwowym.
§  4.
Bank Inwestycyjny otwiera i prowadzi rachunki związane z finansowaniem działalności eksploatacyjnej (zasadniczej):
1)
przedsiębiorstw państwowych zaliczonych do działu "Budownictwo" według klasyfikacji przyjętej w narodowych planach gospodarczych oraz ich zjednoczeń,
2)
spółdzielni budowlano-montażowych, wiertniczych i geodezyjno-mierniczych oraz spółdzielczych biur projektów - z wyjątkiem jednostek wymienionych w § 6.
§  5.
Bank Inwestycyjny udziela kredytów na finansowanie działalności eksploatacyjnej jednostkom określonym w § 4.
§  6.
Bank Rolny otwiera i prowadzi rachunki związane z finansowaniem działalności eksploatacyjnej (zasadniczej):
1)
przedsiębiorstw państwowych i zjednoczeń podległych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa oraz gospodarstw rolnych podległych innym ministrom,
2)
przedsiębiorstw państwowych i zjednoczeń zaliczonych do działów gospodarki narodowej, "Rolnictwo" i "Leśnictwo" oraz działu "Budownictwo" podległych i nadzorowanych przez Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego,
3) 1
(skreślony),
4)
rolniczych spółdzielni produkcyjnych, wiejskich spółdzielni budowlanych oraz spółdzielni organizowanych przez kółka rolnicze i ich związki,
5)
kółek rolniczych, spółek wodnych i zrzeszeń chłopskich.
§  7.
Bank Rolny udziela kredytów na finansowanie działalności eksploatacyjnej jednostkom określonym w § 6 oraz kredytów refinansowych spółdzielniom oszczędnościowo-pożyczkowym.
§  8.
1.
Inwestycje zaliczane do "inwestycji przedsiębiorstw", z wyjątkiem budownictwa mieszkaniowego finansowanego z zakładowych funduszów mieszkaniowych, finansują banki właściwe dla prowadzenia rachunków związanych z finansowaniem działalności eksploatacyjnej (zasadniczej) przedsiębiorstw.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również do:
1)
inwestycji własnych, podejmowanych na podstawie samodzielnej decyzji przedsiębiorstw rozliczających się z budżetami terenowymi,
2)
inwestycji jednostek organizacyjnych spółdzielczości z wyjątkiem spółdzielni mieszkaniowych,
3)
inwestycji zakładów usługowo-produkcyjnych (komórek organizacyjnych) działających według zasad rozrachunku gospodarczego, a prowadzonych przez organizacje społeczne, polityczne i zawodowe.
3.
Banki właściwe dla prowadzenia rachunków związanych z działalnością eksploatacyjną (zasadniczą) finansują remonty kapitalne jednostek działających według zasad rozrachunku gospodarczego.
§  9. 2
Narodowy Bank Polski poza inwestycjami, o których mowa w § 8, finansuje również:
1)
inwestycje podejmowane na podstawie decyzji prezydiów rad narodowych przez przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetami terenowymi, a podległe wydziałom przemysłu i wydziałom handlu oraz przedsiębiorstwa przemysłu materiałów budowlanych podległe wydziałom budownictwa prezydiów rad narodowych,
2)
inwestycje własne zjednoczeń nadzorujących przedsiębiorstwa, o których mowa w pkt 1,
3)
inwestycje polegające na zakupach maszyn, urządzeń i inwentarza, nie związanych z budownictwem inwestycyjnym:
a)
jednostek zakładów budżetowych,
b)
jednostek utrzymywanych w ramach funduszu postępu technicznego,
c)
organizacji politycznych, społecznych i zawodowych w przypadkach gdy organizacje te posiadają w Narodowym Banku Polskim rachunki związane z finansowaniem ich działalności zasadniczej.
§  10.
1.
Bank Inwestycyjny poza inwestycjami, o których mowa w § 8, finansuje nadto:
1)
inwestycje centralne i zjednoczeń realizowane przez jednostki rozliczające się z budżetem centralnym, z wyjątkiem inwestycji wymienionych w § 11 ust. 1 pkt 1,
2)
inwestycje realizowane na podstawie decyzji prezydiów rad narodowych przez przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetami terenowymi, z wyjątkiem inwestycji wymienionych w § 9 pkt 1 i w § 11 ust. 1 pkt 2,
3)
inwestycje jednostek budżetowych polegające na budownictwie, z wyjątkiem inwestycji wymienionych w § 11 ust. 1 pkt 3,
4)
budownictwo mieszkaniowe rad narodowych prowadzone ze środków miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych,
5)
budownictwo mieszkaniowe uspołecznionych zakładów pracy prowadzone ze środków funduszów mieszkaniowych, z wyjątkiem budownictwa mieszkaniowego wymienionego w § 11 ust. 1 pkt 6,
6)
budownictwo mieszkaniowe typu miejskiego realizowane ze środków ludności (spółdzielcze i indywidualne),
7)
budownictwo inwestycyjne organizacji politycznych, społecznych i zawodowych, z wyjątkiem budownictwa wymienionego w § 8 ust. 2 pkt 3.
2.
Bank Inwestycyjny udziela kredytów średnio- i długoterminowych na finansowanie remontów kapitalnych w spółdzielniach mieszkaniowych.
§  11.
1.
Bank Rolny poza inwestycjami wynikającymi z § 8 finansuje nadto:
1)
inwestycje centralne i zjednoczeń realizowane przez jednostki rozliczające się z budżetem centralnym:
a)
podległe Ministrowi Rolnictwa,
b)
podległe Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego,
c)
zaliczane do działu gospodarki narodowej "Rolnictwo i Leśnictwo", a podległe innym ministrom,
2) 3
inwestycje realizowane na podstawie decyzji prezydiów rad narodowych przez przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetami terenowymi nadzorowane przez wydziały rolnictwa i leśnictwa.
3)
inwestycje polegające na budownictwie jednostek budżetowych:
a)
budżetu centralnego podporządkowanych Ministrowi Rolnictwa oraz Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego,
b)
budżetów terenowych objętych częścią "Wydział rolnictwa i leśnictwa",
4)
inwestycje rolniczych spółdzielni produkcyjnych, wiejskich spółdzielni budowlanych oraz spółdzielni organizowanych przez kółka rolnicze i ich związki,
5)
inwestycje kółek rolniczych, spółek wodnych i zrzeszeń chłopskich,
6)
budownictwo mieszkaniowe realizowane przez jednostki wymienione w pkt 1-5.
2.
Bank Rolny udziela kredytów dla ludności wiejskiej na budownictwo i większe remonty, jak też na akcje specjalne.
§  12.
Oddziały Narodowego Banku Polskiego mające siedzibę w miejscowościach, w których nie ma oddziałów Banku Inwestycyjnego, wykonują zastępczą obsługę bankową niektórych agend Banku Inwestycyjnego. Zakres i szczegółowe zasady zastępczej obsługi agend Banku Inwestycyjnego ustala Prezes Narodowego Banku Polskiego w porozumieniu z Dyrektorem Banku Inwestycyjnego.
§  13.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 1958 r. w sprawie ustalenia właściwości banków państwowych w zakresie finansowania inwestycji i kapitalnych remontów (Monitor Polski Nr 100, poz. 548).
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1961 r., przy czym właściwość banków przewidziana w zarządzeniu ma zastosowanie w 1960 r. przy opiniowaniu projektów planu inwestycyjnego i projektów planów sfinansowania inwestycji na rok 1961.
1 § 6 pkt 3 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 11 czerwca 1962 r. (M.P.62.50.242) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1963 r.
2 § 9 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 30 marca 1962 r. (M.P.62.33.155) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 kwietnia 1962 r.
3 § 11 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 11 czerwca 1962 r. (M.P.62.50.242) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1963 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.68.320

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Właściwość banków państwowych w zakresie finansowania działalności eksploatacyjnej i inwestycji.
Data aktu: 12/08/1960
Data ogłoszenia: 01/09/1960
Data wejścia w życie: 01/01/1961