Rozszerzenie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego spółdzielczego i indywidualnego na niektórych terenach Ziem Zachodnich, województwa olsztyńskiego i w niektórych powiatach województwa gdańskiego i białostockiego.

UCHWAŁA NR 345
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 lipca 1959 r.
w sprawie rozszerzenia pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego spółdzielczego na niektórych terenach Ziem Zachodnich, województwa olsztyńskiego i w niektórych powiatach województw gdańskiego i białostockiego. * 1

W celu stworzenia dogodniejszych warunków dla budownictwa mieszkaniowego spółdzielczego na niektórych terenach Ziem Zachodnich, województwa olsztyńskiego i w niektórych powiatach województw gdańskiego i białostockiego, Rada Ministrów po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych i Związku Spółdzielni Mieszkaniowych i Budowlanych uchwala, co następuje:
§  1. 2
Na podstawie przepisów niniejszej uchwały, w granicach limitów kredytu bankowego przeznaczonego na budownictwo ze środków własnych ludności, mogą być udzielne średnioterminowe pożyczki na uzupełnienie wkładu własnego członkom spółdzielni mieszkaniowych (lokatorskich) realizujących budowę domów wielomieszkaniowych na terenie województw koszalińskiego, opolskiego i olsztyńskiego, z wyjątkiem powiatów działdowskiego i nowomiejskiego, województwa szczecińskiego, z wyjątkiem miasta Szczecina, województw wrocławskiego i zielonogórskiego, na terenie miasta Piły i powiatu trzcianeckiego w województwie poznańskim, na terenie powiatów ełckiego, gołdapskiego i oleckiego w województwie białostockim oraz na terenie miasta Elbląga i powiatów elbląskiego, kwidzyńskiego, lęborskiego, malborskiego, nowodworsko-gdańskiego i sztumskiego w województwie gdańskim.
§  2. 3
(skreślony).
§  3.
1.
Pożyczki mogą być udzielane w wysokości nie przekraczającej 10% kosztów budowy.
2.
Pożyczka nie wymaga zabezpieczenia hipotecznego.
3.
Oprocentowanie pożyczki wynosi 1% w stosunku rocznym, niezależnie od obowiązku ponoszenia kosztów obsługi bankowej, przy czym odsetki zwłoki wynoszą 4% w stosunku rocznym.
§  4.
1.
Termin spłaty pożyczki nie może w zasadzie przekraczać 3 lat od daty jej przyznania. W przypadkach uzasadnionych warunkami materialnymi spłata może być rozłożona na okres do 5 lat.
2. 4
O udzieleniu pożyczki średnioterminowej i o terminie spłaty decydują prezydia właściwych rad narodowych po zasięgnięciu opinii komisji kwalifikacyjnych do spraw indywidualnego budownictwa powszechnego.
3.
Na okres spłaty kredytu średnioterminowego ulegają zawieszeniu terminy spłaty pożyczki długoterminowej udzielanej w ramach pomocy Państwa na budownictwo mieszkaniowe ze środków własnych ludności.
§  5.
1.
Ustalane corocznie przez prezydia wojewódzkich rad narodowych wykazy powiatów (miast stanowiących powiaty), na których terenie mogą być udzielane pożyczki zgodnie z przepisami niniejszej uchwały, wymagają akceptacji Ministra Gospodarki Komunalnej.
2.
Wykazy wymienione w ust. 1, odnoszące się do roku następnego, należy przedstawić do akceptacji w terminie do dnia 1 grudnia poprzedniego roku.
§  6.
Udzielenie pożyczki może nastąpić w przypadku, gdy budownictwo mieszkaniowe związane jest z aktywizacją gospodarczą danego terenu, a sytuacja materialna osób wymienionych w § 2 wymaga udzielenia pożyczki na warunkach określonych w niniejszej uchwale; pierwszeństwo w uzyskaniu pożyczki powinno być zapewnione pracownikom zatrudnionym w zakładach gospodarki uspołecznionej.
§  7. 5
Członkowie spółdzielni mieszkaniowych, otrzymujący pożyczki na warunkach niniejszej uchwały, nie mogą równocześnie korzystać z pomocy zakładów pracy, udzielanej w trybie przepisów § 5 ust. 1 pkt 4 i 5 uchwały nr 60 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie zakładowych funduszów mieszkaniowych (Monitor Polski Nr 26, poz. 153).
§  8. 6
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą do dnia 31 grudnia 1965 r.
* Z dniem 1 stycznia 1963 r. nin. uchwała traci moc w zakresie uregulowanym uchwałą nr 347 z dnia 8 listopada 1962 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki państwowe oraz oprocentowania środków pieniężnych na rachunkach w tych bankach (M.P.62.84.391), zgodnie z § 14 pkt 2 ww. uchwały.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 284 z dnia 13 września 1962 r. (M.P.62.74.345) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1963 r.
2 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 284 z dnia 13 września 1962 r. (M.P.62.74.345) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1963 r.
3 § 2 skreślony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 284 z dnia 13 września 1962 r. (M.P.62.74.345) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1963 r.
4 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały nr 284 z dnia 13 września 1962 r. (M.P.62.74.345) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1963 r.
5 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 6 uchwały nr 284 z dnia 13 września 1962 r. (M.P.62.74.345) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1963 r.
6 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 7 uchwały nr 284 z dnia 13 września 1962 r. (M.P.62.74.345) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1963 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.74.393

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Rozszerzenie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego spółdzielczego i indywidualnego na niektórych terenach Ziem Zachodnich, województwa olsztyńskiego i w niektórych powiatach województwa gdańskiego i białostockiego.
Data aktu: 29/07/1959
Data ogłoszenia: 01/09/1959
Data wejścia w życie: 01/09/1959