Zadania powiatowych rad narodowych w zakresie przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa i robót melioracyjnych oraz w sprawie wojewódzkich zjednoczeń przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa.

UCHWAŁA NR 27
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 stycznia 1959 r.
w sprawie zadań powiatowych rad narodowych w zakresie przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa i robót melioracyjnych oraz w sprawie wojewódzkich zjednoczeń przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa.

Na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) i w związku z § 13 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 1958 r. w sprawie zasad tworzenia wydziałów przez prezydia rad narodowych (Dz. U. Nr 25, poz. 103) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Do zadań powiatowych rad narodowych należy:
1)
w zakresie przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa:
a)
zatwierdzanie - zgodnie z wytycznymi prezydiów wojewódzkich rad narodowych - rocznych planów prac polowych przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa,
b)
opiniowanie pozostałych części planów gospodarczych przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa, opracowanych przez te przedsiębiorstwa,
c)
opiniowanie projektów cenników za usługi przedsiębiorstw,
d)
ustalanie w szczególnych warunkach i konkretnych przypadkach cen za usługi przedsiębiorstw w zakresie określonym przez prezydia wojewódzkich rad narodowych,
e)
występowanie z wnioskami w sprawach tworzenia, przekształcania, łączenia, przekazywania i likwidacji przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa,
f)
opiniowanie sprawozdań przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa;
2)
w zakresie robót melioracyjnych:
a)
sprawowanie - w przypadkach zleconych przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej - funkcji inwestora bezpośredniego,
b)
sprawy konserwacji i eksploatacji urządzeń melioracji podstawowych,
c)
sprawowanie nadzoru, prowadzenie instruktażu oraz pomoc w organizowaniu prac związanych z konserwacją i eksploatacją urządzeń melioracji półpodstawowych i szczegółowych oraz pielęgnacji łąk i pastwisk,
d)
pomoc w organizowaniu spółek wodnych i spełnianiu ich statutowych obowiązków,
e)
sprawy zabezpieczenia przed powodzią w zakresie ustalonym odrębnymi przepisami,
f)
współpraca z państwowymi gospodarstwami rolnymi, spółdzielniami produkcyjnymi i innymi jednostkami gospodarki uspołecznionej w zakresie opracowywania planów konserwacji urządzeń melioracji półpodstawowych i szczegółowych,
g)
wykonywanie zadań zastrzeżonych do właściwości prezydiów powiatowych rad narodowych w przepisach o popieraniu melioracji wodnych dla potrzeb rolnictwa.
2.
Zadania wymienione:
1)
w ust. 1 pkt 1 lit. a) wykonują powiatowe rady narodowe na sesji,
2)
w ust. 1 pkt 1 lit. b), c), d) i e) wykonują prezydia powiatowych rad narodowych,
3)
w ust. 1 pkt 1 lit. f) oraz pkt 2 lit. a), b), c), d), e), i f) wykonują organy administracji rolnej prezydiów powiatowych rad narodowych.
§  2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych przekażą sprawy koordynacji i nadzoru nad działalnością przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa prowadzone dotychczas przez wojewódzkie zarządy rolnictwa powołanym przez siebie wojewódzkim zjednoczeniom przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa, zwanym w dalszej treści uchwały "zjednoczeniami".
§  3.
Szczegółowy zakres działania oraz strukturę organizacyjną zjednoczeń ustalają prezydia wojewódzkich rad narodowych, nadając im statut opierający się na statucie ramowym uzgodnionym z komisją koordynacyjną do spraw reorganizacji resortów gospodarczych i zatwierdzony przez Ministra Rolnictwa.
§  4.
Podporządkowane zjednoczeniom przedsiębiorstwa mechanizacji rolnictwa rozliczają się z budżetami jednostkowymi wojewódzkich rad narodowych poprzez zjednoczenia.
§  5.
Nadzór i kontrolę nad działalnością zjednoczeń sprawują prezydia wojewódzkich rad narodowych. W szczególności do prezydiów wojewódzkich rad narodowych należy:
1)
ustalanie kierunkowych wytycznych działalności zjednoczeń,
2)
stwierdzanie dla zjednoczeń globalnych zadań planowych przy uwzględnieniu podstawowych wskaźników ustalonych dla danego województwa przez Ministra Rolnictwa,
3)
zatwierdzanie perspektywicznych wojewódzkich planów rozwoju mechanizacji rolnictwa,
4)
zatwierdzanie sprawozdań z działalności zjednoczeń.
§  6.
Do czasu ustalenia odrębnego systemu płac, do pracowników wojewódzkich zjednoczeń przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa stosuje się odpowiednio zasady wynagradzania ustalone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 maja 1958 r. w sprawie ustalenia stanowisk, kwalifikacji i uposażenia pracowników prezydiów rad narodowych (Dz. U. Nr 33, poz. 149).
§  7.
Tracą moc:
1)
pkt 7 w części II załącznika nr 3 do uchwały nr 611 Rady Ministrów z dnia 3 października 1956 r. w sprawie dalszego rozszerzenia uprawnień rad narodowych w dziedzinie kierowania gospodarką narodową (Monitor Polski Nr 91, poz. 1027),
2)
uchwała nr 128 Prezydium Rządu z dnia 27 marca 1954 r. w sprawie organizacji finansowej i trybu finansowania państwowych ośrodków maszynowych (Monitor Polski Nr A-32, poz. 466).
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Rolnictwa i prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1958 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.14.50

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zadania powiatowych rad narodowych w zakresie przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa i robót melioracyjnych oraz w sprawie wojewódzkich zjednoczeń przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa.
Data aktu: 05/01/1959
Data ogłoszenia: 14/02/1959
Data wejścia w życie: 14/02/1959, 01/07/1958