Pobór opłaty elektryfikacyjnej przez inkasentów zakładów zbytu energii i wypłaty wynagrodzenia za pobór tej opłaty.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW GÓRNICTWA I ENERGETYKI ORAZ FINANSÓW
z dnia 20 lutego 1958 r.
w sprawie poboru opłaty elektryfikacyjnej przez inkasentów zakładów zbytu energii i wypłaty wynagrodzenia za pobór tej opłaty.

Na podstawie § 3 uchwały nr 427 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1957 r. w sprawie poboru opłaty elektryfikacyjnej przez inkasentów zakładu zbytu energii elektrycznej (Monitor Polski Nr 88, poz. 524) zarządza się, co następuje:
§  1.
Z chwilą zawarcia umowy o dostawę energii elektrycznej z odbiorcami objętymi powszechną elektryfikacją wsi i osiedli pobór rat opłaty elektryfikacyjnej bieżących i zaległych wraz z dodatkami za zwłokę i kosztami egzekucyjnymi należy do inkasentów właściwych zakładów zbytu energii (ZZE).
§  2.
1.
Inkasenci ZZE pobierają opłatę elektryfikacyjną na podstawie imiennych wykazów dostarczonych ZZE przez wydział finansowy prezydium właściwej ze względu na siedzibę odbiorcy powiatowej rady narodowej.
2.
Wykazy, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać:
1)
imię i nazwisko odbiorcy,
2)
adres odbiorcy,
3)
numer konta osobowego,
4)
wysokość bieżących rat opłaty elektryfikacyjnej oraz terminy ich płatności,
5)
wysokość zaległych rat oraz terminy, od których liczy się dodatek za zwłokę.
§  3.
1.
Inkasenci ZZE przyjmują wpłaty opłaty elektryfikacyjnej za pokwitowaniem wystawionym według wzoru "Min. Fin. Rb. 2" z kwitariusza dostarczonego ZZE przez wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej.
2.
Kwitariusze, o których mowa w ust. 1, są drukami ścisłego zarachowania.
3.
Pokwitowanie powinno być wystawione i wręczone odbiorcy natychmiast po dokonaniu wpłaty.
4.
Pokwitowanie należy wypełnić ołówkiem kopiowym ze wskazaniem wszystkich danych potrzebnych do prawidłowego zarachowania wpłaty w ten sposób, by odbitki pokwitowania, a mianowicie "dowód przyjęcia wpłaty" i "dziennik wpłat" były również wyraźne.
5.
Niewłaściwie wypełnione blankiety pokwitowań nie mogą być poprawiane, lecz powinny być unieważnione. Unieważnienie następuje przez przekreślenie blankietu wraz z odbitkami przez kalkę, napisanie wyrazu "unieważnione" oraz zamieszczenie podpisu. Unieważnione blankiety pokwitowań należy pozostawić w kwitariuszu.
6.
Pobór opłaty elektryfikacyjnej powinien być odnotowany w wykazie dostarczonym przez wydział finansowy (§ 2).
§  4.
1.
Pobrane od odbiorców opłaty elektryfikacyjne inkasenci ZZE wpłacają bądź osobiście do kasy wydziału finansowego prezydium właściwej powiatowej rady narodowej za pokwitowaniem, bądź też przekazują przekazem pocztowym:
1)
w dniu, w którym suma zainkasowanych opłat przekroczyła 1.000 zł,
2)
w ciągu 3 dni od dnia przyjęcia wpłat, jeżeli nie przekraczają sumy 1.000 zł.
2.
Równocześnie z wpłatą zainkasowanych sum inkasent ZZE doręcza lub wysyła wydziałowi finansowemu listem poleconym odbitki pokwitowań "dowód przyjęcia wpłaty" oraz zestawienie wpłat, sporządzone według wzoru "Min. Fin. nr 50". Formularze zestawień wpłat dostarcza wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej. Kopie zestawień wpłat pozostają u inkasenta.
3.
Opłaty pocztowe od przekazu i listu poleconego potrąca się z przekazywanej kwoty.
§  5.
1.
W terminach przewidzianych dla rozliczeń z należności pobranych od odbiorców za zużytą energię elektryczną inkasent przedstawia ZZE do kontroli:
1)
kwitariusze,
2)
kopie zestawień wpłat (§ 4 ust. 2),
3)
dowody przekazania wpłat (§ 4 ust. 1).
2.
ZZE sprawdza na podstawie dowodów, o których mowa w ust. 1, prawidłowość poboru opłat oraz ich przekazywania do wydziału finansowego prezydium powiatowej rady narodowej. Po sprawdzeniu kopie zestawień wpłat pozostają w ZZE.
§  6.
1.
Inkasenci ZZE otrzymują za pobór opłat elektryfikacyjnych wynagrodzenie miesięczne w wysokości 0,75% należności zainkasowanych w danym miesiącu z tytułu opłaty elektryfikacyjnej i należności ubocznych wymienionych w § 1.
2.
Wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej przekazuje ZZE odpowiednią kwotę oraz listę płac w terminie do dnia 15 następnego miesiąca, za który ma być wypłacone wynagrodzenie.
3.
Wypłaty wynagrodzenia dokonuje ZZE na podstawie list płacy z kwot przekazanych na jego rachunek przez wydział finansowy w terminie dni 5.
§  7.
Wykazy odbiorców (§ 2 ust. 2) objętych powszechną elektryfikacją wsi i osiedli powinny być przekazywane ZZE niezwłocznie po zawiadomieniu wydziałów finansowych prezydiów powiatowych rad narodowych przez przedsiębiorstwa elektryfikacji rolnictwa o zakończeniu elektryfikacji i gotowości do przekazania urządzeń w zarząd i użytkowanie ZZE.
§  8.
Wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych sporządzą i przekażą ZZE w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia wykazy imienne odbiorców (§ 2) zobowiązanych do zapłaty opłaty elektryfikacyjnej.
§  9.
W razie rozwiązania umowy o dostawę energii elektrycznej z odbiorcą zobowiązanym do zapłaty opłaty elektryfikacyjnej lub nieuiszczenia przez odbiorcę należności z tytułu tej opłaty w terminie 30 dni od dnia zastosowania sankcji przewidzianych z tego tytułu w umowie o dostawę energii elektrycznej ZZE obowiązany jest zawiadomić o tym niezwłocznie wydział finansowy w celu wszczęcia egzekucji.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.14.86

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Pobór opłaty elektryfikacyjnej przez inkasentów zakładów zbytu energii i wypłaty wynagrodzenia za pobór tej opłaty.
Data aktu: 20/02/1958
Data ogłoszenia: 10/03/1958
Data wejścia w życie: 10/03/1958