Zasady organizowania dostaw kolejowych przesyłek drobnych do składu odbiorcy.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 9 lutego 1955 r.
w sprawie zasad organizowania dostaw kolejowych przesyłek drobnych do składu odbiorcy.

W celu ujednolicenia zasad organizowania dostaw przez Państwową Komunikację Samochodową (PKS) kolejowych przesyłek drobnych, dokonywanych zgodnie z art. 10 dekretu z dnia 24 grudnia 1952 r. o przewozie przesyłek i osób kolejami (Dz. U. z 1953 r. Nr 4, poz. 7) na podstawie § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 1951 r. w sprawie zakresu działania władz naczelnych w dziedzinie komunikacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 14, poz. 111 i Nr 41, poz. 315, z 1952 r. Nr 11, poz. 69, Nr 13, poz. 79 i Nr 19, poz. 115 oraz z 1954 r. Nr 36, poz. 152 i Nr 51, poz. 258) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dyrekcje okręgowe kolei państwowych (DOKP) w porozumieniu z zarządami okręgowymi Państwowej Komunikacji Samochodowej (ZOPKS) składają wojewódzkim komisjom planowania gospodarczego (WKPG) wnioski o zorganizowanie dostawy przez PKS kolejowych przesyłek drobnych ze stacji kolejowych do składów odbiorcy i odwrotnie.
§  2.
1.
Wnioski, o których mowa w § 1, powinny być rozpatrzone w trybie określonym zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 3 lipca 1954 r. w sprawie organizacji terenowej koordynacji przewozów (Monitor Polski Nr A-72, poz. 888) na konferencji przy udziale przedstawicieli DOKP, ZOPKS, wydziału komunikacji drogowej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (WKDPWRN) oraz przedstawicieli zainteresowanych jednostek będących większymi odbiorcami lub nadawcami kolejowych przesyłek drobnych.
2.
Przy rozpatrywaniu wniosku należy kierować się:
1)
korzyściami ekonomicznymi związanymi z zorganizowaną dostawą, a przede wszystkim racjonalnym wykorzystaniem pojazdów samochodowych i aparatu przeładunkowego oraz wynikającą z tego obniżką kosztów w skali ogólnogospodarczej,
2)
zwiększeniem przelotowości magazynów kolejowych i szybkiego obrotu wagonów użytych do przewozu przesyłek drobnych.
§  3.
Nadawcy i odbiorcy kolejowych przesyłek drobnych mogą występować do WKPG z wnioskiem o zwolnienie ich od dostarczania przez PKS kolejowych przesyłek drobnych ze stacji kolejowej do składu odbiorcy lub odwrotnie.
§  4.
WKPG po zasięgnięciu opinii WKDPWRN rozpatruje wnioski, o których mowa w § 3, na konferencji dotyczącej terenowej koordynacji przewozów. W konferencji powinni brać udział przedstawiciele: wnioskodawcy, DOKP, WKDPWRN i ZOPKS.
§  5.
1.
WKPG może zwalniać od dostarczania przez PKS drobnych przesyłek kolejowych. Zwolnienie może dotyczyć w szczególności wnioskodawców nadających lub odbierających ładunki wymagające specjalnych środków ostrożności (np. leki, ładunki łamliwe lub tłukące się itd.), ładunki towarów łatwo psujących się lub też wymagających specjalnego taboru do przewozu.
2.
Przy rozpatrywaniu wniosków należy w szczególności brać pod uwagę:
1)
zagadnienie szybkiego opróżniania magazynów kolejowych przez odbiorców przesyłek i usprawnienie pracy na stacji kolejowej,
2)
konieczność uzasadnionego innymi zadaniami przewozowymi posiadania taboru samochodowego mogącego dokonać przewozu własnych przesyłek drobnych.
3.
Udzielone w myśl ust. 1 zwolnienia powinny być cofnięte, jeżeli okoliczności stanowiące podstawę zwolnienia ulegną zmianie.
§  6.
W razie odmowy przez PKS dokonania dostawy drobnych przesyłek kolejowych ze stacji kolejowej do składu odbiorcy lub odwrotnie, odbiorca obowiązany jest zawiadomić o tym WKPG.
§  7.
WKPG w porozumieniu z WKDPWRN przeanalizują potrzebę posiadania taboru samochodowego w dotychczasowej ilości przez jednostki mające siedzibę w miejscowościach, w których została zorganizowana dostawa kolejowych przesyłek drobnych, i zgłoszą wnioski do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departament Komunikacji i Łączności) w zakresie niedostatecznego wykorzystania taboru przez te jednostki.
§  8.
Przepisy dotyczące prezydiów wojewódzkich rad narodowych i wojewódzkich komisji planowania gospodarczego stosuje się również do Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi oraz do Miejskich Komisji Planowania Gospodarczego tych miast.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego: E. Szyr

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.16.167

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady organizowania dostaw kolejowych przesyłek drobnych do składu odbiorcy.
Data aktu: 09/02/1955
Data ogłoszenia: 26/02/1955
Data wejścia w życie: 26/02/1955