Sporządzanie i przeliczanie kosztorysów robót budowlano-montażowych oraz montażu maszyn i urządzeń przemysłowych.

ZARZĄDZENIE NR 121
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 2 września 1953 r.
w sprawie sporządzania i przeliczana kosztorysów robót budowlano-montażowych oraz montażu maszyn i urządzeń przemysłowych.

W związku z uchwałą nr 380 Prezydium Rządu z dnia 23 maja 1953 r. w sprawie opracowywania i zatwierdzania cenników oraz katalogów norm kosztorysowych na roboty budowlano-montażowe zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Biura projektowe powinny sporządzać kosztorysy na roboty budowlano-montażowe oraz montaż maszyn i urządzeń przemysłowych na lata 1953 i 1954 w cenach podanych w obowiązujących i ogłoszonych w urzędowym spisie cennikach oraz katalogach norm kosztorysowych, zwanych dalej cennikami.
2.
Cenniki zatwierdzone w trybie przewidzianym w § 5 uchwały nr 380 Prezydium Rządu z dnia 23 maja 1953 r. sporządzone zostały w zasadzie na podstawie cen materiałów i robocizny z 1950 r. Niektóre cenniki oparte są wyjątkowo na cenach lat następnych.
§  2.
1.
Przeliczenia kosztorysów sporządzonych na podstawie tych cenników z poziomu cen cennika na poziom cen bieżących, to jest na ceny 1953 r. (netto), powinien dokonać inwestor w porozumieniu z przedsiębiorstwami wykonawczymi przez zastosowanie współczynników przeliczeniowych (mnożników), podanych w poszczególnych cennikach.
2.
Wymienione współczynniki przeliczeniowe (mnożniki) na ceny 1953 r. (netto) uwzględniają zmiany cen materiałów, robocizny, transportu i obowiązujące obniżki cen kosztorysowych z tytułu zadań oszczędnościowych w latach 1950-1953.
3.
Przeliczeniu podlegają te grupy pozycji kosztorysowych, które dotyczą robót przewidzianych do wykonania w danym roku.
§  3.
Współczynników przeliczeniowych (mnożników) nie stosuje się do faktur wystawianych z tytułu zatrudnienia robotników zamiejscowych.
§  4.
Przy sporządzaniu kosztorysów na podstawie obowiązujących cenników nie należy uwzględniać żadnych zmian spowodowanych przez wprowadzenie nowych norm pracy i stawek jednostkowych, obowiązujących w budownictwie od 15 czerwca 1953 r. ze względu na przyjętą zasadę niezmienności funduszu płac przy zastosowaniu nowych norm pracy i stawek jednostkowych.
§  5.
1.
W celu umożliwienia dokonania przeliczeń na ceny 1953 r. (netto) biura projektowe obowiązane są zamieszczać na kosztorysach klauzulę określającą podstawy kalkulacyjne cen kosztorysowych oraz zgrupować poszczególne części kosztorysu w grupy odpowiadające rodzajom robót podanym w tabeli współczynników przeliczeniowych (mnożników) załączonej do poszczególnych cenników.
2.
Biura projektowe są również obowiązane do obliczenia dla każdej części kosztorysu, sporządzonego na podstawie cen z 1950 r., współczynnika "K", określającego stosunek poziomu cen kosztorysowych z dowolnego miesiąca 1950 r. do poziomu cen z marca 1950 r., zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 marca 1951 r. w sprawie realizacji uchwały nr 109 Prezydium Rządu z dnia 21 lutego 1951 r. o oszczędności w budownictwie (Monitor Polski Nr A-26, poz. 326).
3.
Przy sporządzaniu analizy szczegółowej dla pozycji nie objętych obowiązującymi cennikami wyceny jednostkowe dla tych pozycji powinny być oparte na cenach materiałów i robocizny tego roku, którego ceny stanowiły podstawę do opracowania obowiązującego cennika
§  6.
Kosztorysy sporządzone według norm i cenników obowiązujących przed wprowadzeniem w życie cenników wymienionych w urzędowym spisie zachowują swą ważność. W celu zastosowania ich do rozliczeń za roboty wykonywane w 1953 r. należy powyższe kosztorysy przeliczyć na ceny 1953 r. (netto) przez zastosowanie właściwych współczynników przeliczeniowych (mnożników).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024