Dowody osobiste żołnierzy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: OBRONY NARODOWEJ I BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO
z dnia 20 stycznia 1953 r.
w sprawie dowodów osobistych żołnierzy.

Na podstawie art. 14 ust. 2 i art. 24 ust. 4 dekretu z dnia 22 października 1951 r. o dowodach osobistych (Dz. U. Nr 55, poz. 382) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołane w zarządzeniu artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 22 października 1951 r. o dowodach osobistych (Dz. U. Nr 55, poz. 382).
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu użyto określenia:
1)
"dowód osobisty" - należy przez to rozumieć dowód osobisty lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości określone w art. 1 i 4,
2)
"pokwitowanie" - należy przez to rozumieć poświadczenie złożenia ankiety oraz załączonych do niej dokumentów, przewidziane w § 7 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów i Ministra Bezpieczeństwa Publicznego z dnia 20 marca 1952 r. o właściwości władz i trybie postępowania w sprawach dowodów osobistych i tymczasowych zaświadczeń tożsamości (Dz. U. Nr 13, poz. 82),
3)
"Biuro Dowodów Osobistych" - należy przez to rozumieć powiatową (miejską) komendę lub komisariat Milicji Obywatelskiej (Biuro Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych).
§  3.
Osoby powołane do odbycia czynnej służby wojskowej (zasadniczej służby wojskowej, wojskowej służby zawodowej lub nadterminowej, służby wojskowej w charakterze podchorążych lub słuchaczy akademii wojskowych albo innej czynnej służby wojskowej, określonej w przepisach normujących służbę wojskową żołnierzy, z wyjątkiem ćwiczeń i przeszkolenia wojskowego) obowiązane są złożyć posiadany dowód osobisty lub pokwitowanie w wojskowej komendzie rejonowej, która powołała je celem skierowania do pełnienia służby.
§  4.
Osoby powołane do odbycia ćwiczeń lub przeszkolenia wojskowego obowiązane są złożyć posiadany dowód osobisty lub pokwitowanie w dowództwie jednostki wojskowej, w której zgodnie z powołaniem stawiły się do pełnienia służby.
§  5.
1.
Wojskowa komenda rejonowa lub dowództwo jednostki wojskowej przyjmuje od osoby, która stawiła się (§§ 3 i 4), dowód osobisty lub pokwitowanie i wydaje jej zaświadczenie o złożeniu dowodu osobistego lub pokwitowania. Wzór zaświadczenia zawiera załącznik nr 1.
2.
Zaświadczenie wymienione w ust. 1 składa się z grzbietu i odcinka. Odcinek wydaje się osobie, która stawiła się i złożyła dowód osobisty lub pokwitowanie, grzbiet pozostaje w wojskowej komendzie rejonowej lub w dowództwie jednostki wojskowej Druki tego zaświadczenia są drukami ścisłego zarachowania.
§  6.
1.
Wojskowa komenda rejonowa przesyła odebrane dowody osobiste i pokwitowania wraz z listą zbiorczą tych dokumentów, sporządzoną w dwóch egzemplarzach, najpóźniej w ciągu 14 dni do Biura Dowodów Osobistych, właściwego dla siedziby wojskowej komendy rejonowej. Wzór listy zbiorczej zawiera załącznik nr 2.
2.
Biuro Dowodów Osobistych potwierdza odbiór dokumentów wymienionych w ust. 1 na jednym egzemplarzu listy zbiorczej i zwraca go wojskowej komendzie rejonowej.
3.
Równocześnie z dokumentami wymienionymi w ust. 1 wojskowa komenda rejonowa przesyła wykaz osób, które nie złożyły dowodu osobistego ani pokwitowania. Wzór wykazu zawiera załącznik nr 3.
§  7.
1.
Dowództwo jednostki wojskowej przechowuje dowody osobiste i pokwitowania złożone przez osoby powołane na ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe przez cały czas odbywania przez nie ćwiczeń lub przeszkolenia. W chwili zwolnienia tych osób z ćwiczeń lub przeszkolenia dowództwo jednostki wojskowej zwraca im dowody osobiste lub pokwitowania, odbierając jednocześnie zaświadczenia wymienione w § 5 ust. 1. Osoby zwolnione z ćwiczeń lub przeszkolenia potwierdzają odbiór dowodów osobistych i pokwitowań na grzbietach zaświadczeń.
2.
Jeżeli osoby powołane na ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe nie złożyły w dowództwie jednostki wojskowej ani dowodu osobistego, ani pokwitowania, dowództwo to sporządza wykaz tych osób według wzoru zawartego w załączniku nr 3 i przesyła go do Biura Dowodów Osobistych, właściwego dla siedziby jednostki wojskowej.
§  8.
1.
W przypadku powołania żołnierza odbywającego ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe do wojskowej służby zawodowej lub nadterminowej dowództwo jednostki wojskowej przesyła jego dowód osobisty lub pokwitowanie do właściwej wojskowej komendy rejonowej.
2.
Wojskowa komenda rejonowa przesyła dowództwu jednostki wojskowej potwierdzenie odbioru tego dokumentu i postępuje z nim w sposób określony w § 6 ust. 1.
3.
Dowództwo jednostki wojskowej załącza potwierdzenie odbioru dowodu osobistego lub pokwitowania otrzymane z wojskowej komendy rejonowej do grzbietu zaświadczenia (§ 5 ust. 1).
§  9.
Osoby zwolnione z czynnej służby wojskowej określonej w § 3 obowiązane są:
1)
najpóźniej w ciągu 3 dni, licząc od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej, zgłosić się w wojskowej komendzie rejonowej, wskazanej im przez dowództwo jednostki wojskowej, celem załatwienia formalności związanych ze zwolnieniem ze służby,
2)
najpóźniej w ciągu 7 dni, licząc od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej, zgłosić się w Biurze Dowodów Osobistych właściwym ze względu na dawne albo nowe miejsce zamieszkania.
§  10.
Po okazaniu w Biurze Dowodów Osobistych przez osobę zwolnioną z czynnej służby wojskowej dokumentu stwierdzającego zwolnienie z tej służby (książeczki wojskowej, zaświadczenia o zwolnieniu od powszechnego obowiązku wojskowego, zaświadczenia o otrzymaniu odroczenia) i przedstawieniu zaświadczenia wymienionego w § 5 ust. 1 Biuro Dowodów Osobistych wydaje tej osobie dowód osobisty, zatrzymując równocześnie zaświadczenie (§ 5 ust. 1).
§  11.
1.
Jeżeli Biuro Dowodów Osobistych nie wydaje zaraz osobie zwolnionej z czynnej służby wojskowej dowodu osobistego, obowiązane jest stwierdzić na zaświadczeniu (§ 5 ust. 1) fakt zgłoszenia się tej osoby w celu otrzymania dowodu osobistego i zwrócić jej zaświadczenie.
2.
W przypadku niemożności przedstawienia zaświadczenia wymienionego w § 5 ust. 1 osoba zwolniona z czynnej służby wojskowej składa w Biurze Dowodów Osobistych ankietę w celu otrzymania dowodu osobistego i otrzymuje pokwitowanie (§ 2 pkt 2).
3.
Zaświadczenie zaopatrzone przez Biuro Dowodów Osobistych w potwierdzenie zgłoszenia się (ust. 1) oraz pokwitowanie (ust. 2) są dokumentami, którymi osoby zwolnione z czynnej służby wojskowej posługują się do czasu otrzymania dowodu osobistego (art. 24 ust. 4).
§  12.
Jeżeli osoba zgłaszająca się w Biurze Dowodów Osobistych w celu otrzymania dowodu osobistego okazuje zaświadczenie o zwolnieniu jej od powszechnego obowiązku wojskowego, Biuro Dowodów Osobistych zamieszcza odpowiednią wzmiankę o tym w dowodzie osobistym na stronicy przeznaczonej na adnotacje.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

(do § 5 ust. 1 zarządzenia)

Wzór

Grzbiet

Druk ścisłego zarachowania Nr ..........

.............................................................

(pieczęć podłużna wojskowej

komendy rejonowej lub dowództwa

jednostki wojskowej)

ZAŚWIADCZENIE

Ob. ................................................................................................................................................

(imię i nazwisko, imię ojca)

ur. .................................................................................................................................................

(data i miejsce urodzenia)

złożył dowód osobisty - tymczasowe zaświadczenie tożsamości - poświadczenie złożenia ankiety (pokwitowanie)*) seria .................... nr .................... wydane przez Powiatową - Miejską Komendę - Komisariat*) Milicji Obywatelskiej (Biuro Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych).

............................................... dnia .................... 195... r.

(miejscowość)

............................................................................

(podpis wojskowego komendanta rejonowego

lub dowódcy jednostki wojskowej)

Wyżej wymieniony dokument przesłano - wydano dnia ......................................................... ob. ..................................................................................

(podać komu)

.....................................................................

(podpis przesyłającego bądź wydającego)

...............................................

(podpis otrzymującego)**)

______

*) Niepotrzebne skreślić.

**) W tym miejscu składa podpis żołnierz zwolniony z ćwiczeń lub przeszkolenia wojskowego.

Odcinek

Druk ścisłego zarachowania Nr ..............

............................................................

(pieczęć podłużna wojskowej

komendy rejonowej lub dowództwa

jednostki wojskowej)

ZAŚWIADCZENIE

Ob. ................................................................................................................................................

(imię i nazwisko, imię ojca)

ur. .................................................................................................................................................

(data i miejsce urodzenia)

złożył dowód osobisty - tymczasowe zaświadczenie tożsamości - poświadczenie złożenia ankiety (pokwitowanie)*) seria ...................... nr .................... wydane przez Powiatową - Miejską Komendę - Komisariat*) Milicji Obywatelskiej (Biuro Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych).

(Podstawa: § 5 ust. 1 zarządzenia Ministrów Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego z dnia 20 stycznia 1953 r. w sprawie dowodów osobistych żołnierzy - Monitor Polski Nr A-10, poz. 145).

......................................... dnia .................... 195... r.

(miejscowość)

(pieczęć okrągła)

..............................................................................

(podpis wojskowego komendanta rejonowego

lub dowódcy jednostki wojskowej)

Wyżej wymieniony zgłosił się dnia .............................................................................................

w celu otrzymania dowodu osobistego.

........................................................................

(podpis komendanta Milicji Obywatelskiej)

(pieczęć okrągła)

______

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

(do § 6 ust. 1 i § 8 ust. 2 zarządzenia)

Wzór

..................................................................................

(pieczęć podłużna wojskowej komendy rejonowej)

........................................ dnia .................... 195... r.

(miejscowość)

Lp. ..........

LISTA ZBIORCZA DOWODÓW OSOBISTYCH, TYMCZASOWYCH ZAŚWIADCZEŃ TOŻSAMOŚCI I POŚWIADCZEŃ ZŁOŻENIA ANKIETY (POKWITOWAŃ) ZŁOŻONYCH PRZEZ OSOBY POWOŁANE DO CZYNNEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ

Lp. Nazwisko i imię Rodzaj złożonego dokumentu Seria Numer Uwagi
1 2 3 4 5 6

Razem: dowodów osobistych ......................................................

tymczasowych zaświadczeń tożsamości .........................

poświadczeń złożenia ankiety (pokwitowań) .................

...........................................................................

(pieczęć okrągła) (podpis wojskowego komendanta rejonowego)

Wyżej wymienione dokumenty otrzymałem

.................................... dnia .................... 195... r.

(miejscowość)

..........................................................................

(pieczęć okrągła) (podpis komendanta Milicji Obywatelskiej)

ZAŁĄCZNIK  Nr 3.

(do § 6 ust. 3 i § 7 ust. 2 zarządzenia)

Wzór

.................................................................................

(pieczęć podłużna wojskowej komendy

rejonowej lub dowództwa jednostki wojskowej)

............................................. dnia .................... 195... r.

(miejscowość)

Lp. ..........

WYKAZ OSÓB POWOŁANYCH DO CZYNNEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ, KTÓRE NIE ZŁOŻYŁY DOWODU OSOBISTEGO, TYMCZASOWEGO ZAŚWIADCZENIA TOŻSAMOŚCI LUB POŚWIADCZENIA ZŁOŻENIA ANKIETY (POKWITOWANIA)

Lp. Nazwisko i imię Data i miejsce urodzenia Miejsce zamieszkania Jaki dokument miał być złożony i miejsce jego wydania Przyczyna niezłożenia dokumentu*) Uwagi
1 2 3 4 5 6 7

...........................................................................

(podpis wojskowego komendanta rejonowego

lub dowódcy jednostki wojskowej)

Uwaga:

*) Rubrykę tę wypełnia się ze słów osoby powołanej do czynnej służby wojskowej.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 26.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024