Zasady i tryb wydawania dzienników urzędowych ministerstw i urzędów centralnych oraz dzienników międzyresortowych.

UCHWAŁA Nr 22
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 10 stycznia 1952 r.
w sprawie zasad i trybu wydawania dzienników urzędowych ministerstw i urzędów centralnych oraz dzienników międzyresortowych.

W celu ujednolicenia wydawania dzienników urzędowych Prezydium Rządu uchwala:
§  1.
1.
Ministerstwa i urzędy centralne mogą wydawać dzienniki urzędowe tylko za zezwoleniem Prezesa Rady Ministrów.
2.
Ministerstwo (urząd centralny) może wydawać tylko jeden dziennik urzędowy.
3.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy dziennika urzędowego zarówno dla jednego jak i dla kilku resortów (urzędów centralnych). W ostatnim przypadku zezwolenie powinno wskazywać resort (urząd centralny), redagujący dziennik urzędowy.
4.
Prezes Rady Ministrów może zarządzić wydawanie dziennika międzyresortowego.
§  2.
1.
Dziennik urzędowy jest służbowym organem wewnętrznym przeznaczonym do ogłaszania zarządzeń, instrukcji, decyzji i obwieszczeń pochodzących od naczelnej władzy resortu (urzędu centralnego), przeznaczonych dla podległych urzędów, instytucji, zakładów i przedsiębiorstw.
2.
Ministerstwa (urzędy centralne), które nie wydają dziennika urzędowego, mogą ogłaszać akty określone w ust. 1 w Monitorze Polskim.
§  3.
Dzienniki urzędowe nie mogą zamieszczać przedruków z Dziennika Ustaw R.P., Monitora Polskiego i z innych organów przeznaczonych do ogłaszania z mocą prawną ani też z Biuletynu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego. Dopuszczalne są natomiast wzmianki o ukazaniu się danego przepisu oraz o miejscu jego publikacji.
§  4.
1.
W dziennikach urzędowych nie ogłasza się:
1)
aktów, które według obowiązujących przepisów podlegają ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw R.P., Monitorze Polskim lub w innym organie przeznaczonym do ogłaszania z mocą prawną albo które zostały ogłoszone w Biuletynie Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego;
2)
aktów, których treść dotyczy innych resortów;
3)
aktów, które regulują organizację, zakres działania lub tok działania prezydiów rad narodowych;
4)
ogłoszeń, które należy w myśl obowiązujących przepisów zamieszczać w Monitorze Polskim.
2.
Prezes Rady Ministrów może na wniosek zainteresowanego ministra (kierownika urzędu centralnego) udzielić zezwolenia na ogłaszanie w dzienniku urzędowym aktów, o których mowa w ust. 1 pkt 2.
§  5.
1.
Wniosek o zezwolenie na wydawanie dziennika urzędowego powinien być umotywowany i zawierać dane informujące o treści, która będzie publikowana, o stałych odbiorcach, wysokości nakładu oraz warunkach prenumeraty i cenie poszczególnych egzemplarzy.
2.
Do wniosku należy dołączyć schemat organizacyjny redakcji i administracji z wykazem proponowanych etatów, z tym że redakcja i administracja powinna być prowadzona przez właściwe komórki organizacyjne ministerstw (urzędów centralnych) w ramach ich normalnych czynności, bez prawa przyznawania dodatkowych wynagrodzeń. Do redagowania dzienników nie mogą być tworzone płatne komitety, komisje redakcyjne itp. zespoły pracy.
3.
Dołączanie do wniosku schematu organizacyjnego administracji jest zbędne w przypadku, gdy administracja dziennika urzędowego ma być prowadzona przez państwowe przedsiębiorstwo wydawnicze.
§  6.
Dzienniki urzędowe otrzymują bezpłatnie urzędy, instytucje, zakłady i przedsiębiorstwa podległe ministrowi (kierownikowi urzędu centralnego) lub ministrom (kierownikom urzędów centralnych), dla których dzienniki te są wydawane, na zasadzie rozdzielników zatwierdzonych przez ministra (kierownika urzędu centralnego) wydającego dziennik.
§  7.
Ministerstwo (urząd centralny) wydające dziennik urzędowy obowiązane jest wydawać skorowidz do każdego rocznika w terminie do dnia 31 stycznia za rok ubiegły.
§  8.
Nadzór nad przestrzeganiem przepisów niniejszej uchwały sprawuje Prezes Rady Ministrów.
§  9.
1.
Akty podlegające ogłoszeniu w dziennikach urzędowych nie mogą być przesyłane adresatom odrębnie w formie maszynopisów, odbitek powielanych itp.
2.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych terminowością sprawy może nastąpić przesłanie takiego aktu przed jego ogłoszeniem, za każdoczesnym zezwoleniem właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) lub osoby przez niego wyznaczonej.
§  10.
1.
Przepisom niniejszej uchwały poddane zostają wszystkie periodyczne wydawnictwa ministerstw (urzędów centralnych) służących do ogłaszania w nich aktów wymienionych w § 2 ust. 1 bez względu na to, czy wydawnictwa te w dotychczasowej lub projektowanej nazwie zawierają oznaczenie "dziennik urzędowy".
2.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) wydający dzienniki urzędowe w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały przedstawiają Prezesowi Rady Ministrów w terminie do dnia 31 stycznia 1952 r. wnioski o wyrażenie zgody na dalsze wydawanie tych dzienników (§ 5).
3.
Przepis ust. 1 i 2 nie dotyczy:
a)
szczególnych organów przeznaczonych do ogłaszania z mocą prawną, o ile wydawanie ich przewidziane jest w ustawach lub dekretach;
b)
Biuletynu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  11.
Przepisy niniejszej ustawy nie dotyczą Ministerstwa Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.
§  12.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-9.83

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady i tryb wydawania dzienników urzędowych ministerstw i urzędów centralnych oraz dzienników międzyresortowych.
Data aktu: 10/01/1952
Data ogłoszenia: 28/01/1952
Data wejścia w życie: 01/01/1952, 28/01/1952