Księgowość w zakresie wykonania szczegółowych preliminarzy środków specjalnych przeznaczonych na inwestycje pozalimitowe i na cele nieinwestycyjne.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 13 września 1952 r.
w sprawie księgowości w zakresie wykonania szczegółowych preliminarzy środków specjalnych przeznaczonych na inwestycje pozalimitowe i na cele nieinwestycyjne.

Wyjaśnienia ogólne.

1.
Użyte w niniejszym okólniku skróty nazw aktów prawnych oznaczają:
a)
"przep. o rach. budż." - przepisy o rachunkowości budżetowej stanowiące załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1951 r. (Monitor Polski Nr A-101, poz. 1477),
b)
"zarządzenie Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 1951 r." - zarządzenie Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 1951 r. w sprawie pozabudżetowych środków specjalnych na finansowanie inwestycji (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-1, poz. 22),
c)
"instrukcja Ministra Finansów z dnia 12 maja 1952 r." - instrukcja Ministra Finansów z dnia 12 maja 1952 r. w sprawie planowania budżetowego w zakresie środków specjalnych, pochodzących z obowiązkowych świadczeń w naturze na niektóre cele publiczne, oraz w sprawie wykonywania preliminarzy tych środków (Monitor Polski Nr A-44, poz. 632).
2.
Okólnik normuje zasady prowadzenia księgowości wykonania szczegółowych jednostkowych preliminarzy środków specjalnych na inwestycje pozalimitowe i na cele nieinwestycyjne, pochodzące ze źródeł wymienionych w § 1 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 1951 r.
3.
W zakresie księgowości wykonania preliminarzy środków specjalnych, wymienionych w ust. 2, mają zastosowanie odpowiednie postanowienia przep. o rach. budż., odnoszące się do księgowości środków specjalnych z uwzględnieniem zasad ustalonych w niniejszym okólniku.

Księgowość syntetyczna

(zapisy na kontach księgi "dziennik główna").
4.
Dochody uzyskane w formie przelewów środków pieniężnych z rachunku akumulacyjnego księguje się (na podstawie dowodu bankowego) w ciężar (Wn) konta 07 i na dobro (Ma) konta 79. Tak samo księguje się inne dochody pieniężne.
5. 1
Dochody uzyskane w formie faktycznie wykonanych świadczeń w naturze księguje się na podstawie zestawień wykonanych świadczeń (pkt 45 instrukcji Ministra Finansów z dnia 12 maja 1952 r.):
a)
praca, usługi - w ciężar odpowiednich kont kosztów (nakładów) i na dobro konta 79;
b)
materiały - w ciężar konta 41 i na dobro konta 79; materiały oddane do zużycia o wartości podanej w adnotacji na wykazie dostarczonych świadczeń w naturze księguje się w ciężar odpowiedniego konta kosztów (nakładów) i na dobro konta 41.
6.
Wykonane świadczenia w naturze, zgłoszone do banku finansującego inwestycje (ust. 47 instrukcji Ministra Finansów z dnia 12 maja 1952 r.), księguje się na koncie 07 dwustronnie: w ciężar konta - jako akumulacją środków własnych i na dobro konta - jako wypłaty.

Księgowość analityczna.

7.
Kontrolę kasowego i faktycznego wykonania preliminarzy dochodów środków specjalnych (ust. 2 okólnika) prowadzi się na kartach kontowych wzór nr 11 do § 57 przep. o rach. budż.
8.
Karty kontowe wzór nr 11 prowadzi się odrębnie dla każdego rodzaju dochodów według podziału przewidzianego w klasyfikacji dochodów środków specjalnych, ustalonej w ust. 39 i 42 instrukcji Ministra Finansów z dnia 12 maja 1952 r.
9.
Karty kontowe wzór nr 11, prowadzone dla kontroli wykonania preliminarzy dochodów, są kontami szczegółowymi do konta 07 i konta 79 planu kont dla jednostek budżetowych (załącznik nr 1 bądź nr 4 do przep. o rach. budż.). Na każdej karcie prowadzi się dwa konta: odrębne konto dla kontroli kasowego wykonania planu dochodów, oznaczone symbolem 07, i odrębne konto dla kontroli faktycznego wykonania planu dochodów, oznaczone symbolem 79.
10.
Kontrolę kasowego i faktycznego wykonania planu wydatków prowadzi się na zasadach ogólnych na kartach rozchodów wzór nr 15 do § 57 przep. o rach. budż., zakładanych odrębnie dla każdego paragrafu klasyfikacji wydatków środków specjalnych, ustalonej dla danego typu środków (ust. 39 i 42 instrukcji Ministra Finansów z dnia 12 maja 1952 r.).
11.
Jednostki budżetowe, posiadające więcej niż jeden rachunek bieżący środków specjalnych, prowadzą kontrolę ogólnych obrotów na poszczególnych rachunkach na kartach kontowych wzór nr 11 do § 57 przep. o rach. budż. Karty kontowe prowadzone w znaczeniu kont rachunków bankowych są kontami szczegółowymi do konta 07.

Księgowość uproszczona.

12.
Jednostki budżetowe stosujące księgowość uproszczoną prowadzą:
a)
księgowość syntetyczną - w dziennikach obrotów wzór nr 12 do § 57 przep. o rach. budż., zakładanych odrębnie dla każdego rachunku bankowego,
b)
księgowość analityczną - według zasad ustalonych w ust. 7-10 niniejszego okólnika.

Sprawozdawczość.

13.
W zakresie sprawozdawczości obowiązują postanowienia przepisów o rachunkowości budżetowej.
1 Pkt 5 zmieniony przez okólnik z dnia 3 listopada 1952 r. (M.P.52.A-96.1475) zmieniający nin. okólnik z dniem 18 listopada 1952 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-82.1325

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Księgowość w zakresie wykonania szczegółowych preliminarzy środków specjalnych przeznaczonych na inwestycje pozalimitowe i na cele nieinwestycyjne.
Data aktu: 13/09/1952
Data ogłoszenia: 30/09/1952
Data wejścia w życie: 30/09/1952