Tryb zatwierdzania wewnętrznych prac statystyczno-sprawozdawczych.

UCHWAŁA NR 513
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 1 lipca 1952 r.
w sprawie trybu zatwierdzania wewnętrznych prac statystyczno-sprawozdawczych.

W celu uporządkowania i uproszczenia ewidencji gospodarki narodowej oraz usunięcia przerostów w dziedzinie sprawozdawczości statystycznej Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przez wewnętrzne prace statystyczno-sprawozdawcze, o których mowa w § 9 ust. 1 uchwały Nr 196 Prezydium Rządu z dnia 22 marca 1952 r. w sprawie programu prac statystyczno-sprawozdawczych (Monitor Polski Nr A-28, poz. 410), które mogą być prowadzone tylko na podstawie decyzji właściwej władzy naczelnej i po zatwierdzeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, rozumie się wszelkie zestawienia liczbowe, sporządzane jednorazowo lub okresowo dla celów statystycznych lub operatywnej kontroli działalności, przekazywane przez jednostkę sprawozdawczą na zewnątrz władzy nadrzędnej lub innym władzom, urzędom, instytucjom państwowym, przedsiębiorstwom gospodarki uspołecznionej, instytucjom i organizacjom zarówno w formie wypełnionych formularzy sprawozdań, ankiet, raportów lub telegraficznie albo telefonicznie.
2.
Nie podlegają przepisom niniejszej uchwały zestawienia liczbowe, sporządzane jednorazowo na żądanie władzy nadrzędnej lub uprawnionych organów kontroli w toku przeprowadzania inspekcji lub kontroli.
3.
W przypadkach wątpliwych, czy dane prace statystyczno-sprawozdawcze podlegają przepisom niniejszej uchwały, rozstrzyga Prezes Rady Ministrów po wysłuchaniu opinii Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  2.
Wniosek o zatwierdzenie wewnętrznych prac statystyczno-sprawozdawczych (§ 1 ust. 1) może być zgłoszony tylko przez właściwą władzę naczelną i powinien zawierać:
1)
uzasadnienie celowości podjęcia prac statystyczno-sprawozdawczych;
2)
wzory formularzy sprawozdawczo-statystycznych;
3)
wzory formularzy lub opis dokumentów ewidencji podstawowej, zawierających dane liczbowe niezbędne do sporządzania sprawozdań statystycznych, objętych wnioskiem (np. karty robocze, listy płac, obecności, karty magazynowe itp.);
4)
instrukcje wyjaśniające sposób wypełniania formularzy sprawozdań statystycznych oraz sposób, tryb, terminy i rozdzielnik przesyłania tych sprawozdań;
5)
wzory opracowań zbiorczych danych statystycznych sprawozdawczości przez jednostki uczestniczące w obiegu sprawozdawczości, wymienione w rozdzielniku (pkt 4), oraz terminy sporządzenia opracowań.
§  3.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego odmówi zatwierdzenia wewnętrznych prac statystyczno-sprawozdawczych w całości lub w części w przypadku, gdy potrzeba podjęcia lub dalszego prowadzenia tych prac nie jest należycie uzasadniona lub gdy narusza zasady jednolitego systemu ewidencji gospodarki narodowej albo koordynacji prac sprawozdawczo-statystycznych, bądź gdy sporządzanie sprawozdań nadmiernie obciążyłoby jednostki sprawozdawcze.
§  4.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może uzależnić zatwierdzenie wewnętrznych prac statystycznych od wprowadzenia zmian w brzmieniu, układzie i zakresie formularzy sprawozdań i instrukcji oraz w sposobie, trybie, terminach i rozdzielnikach przesyłania sprawozdań, o których mowa w § 2 pkt 4.
§  5.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego przy zatwierdzaniu prac statystyczno-sprawozdawczych może nałożyć obowiązek przesyłania Głównemu Urzędowi Statystycznemu w ustalonych terminach opracowań zbiorczych, o których mowa w § 2 pkt 5.
§  6.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego rozpatrzy i ustosunkuje się do wniosku w ciągu dwu tygodni od chwili jego złożenia zgodnie z postanowieniami niniejszej uchwały.
§  7.
1.
Wnioskodawca podejmujący pracę statystyczno-sprawozdawczą obowiązany jest sporządzić i dostarczać jednostkom sprawozdawczym instrukcji oraz formularzy sprawozdań statystycznych w ilości niezbędnej do sporządzenia sprawozdań i wtórników według rozdzielnika przez cały czas trwania obowiązku sprawozdawczego.
2.
Sporządzanie formularzy sprawozdań przez jednostki sprawozdawcze jest zabronione.
§  8.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może cofnąć lub zmienić w części lub w całości wydaną decyzję o zatwierdzeniu prac statystyczno-sprawozdawczych w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów niniejszej uchwały albo postanowień wydanej decyzji lub ustania potrzeby dalszego prowadzenia prac statystyczno-sprawozdawczych.
§  9.
1. 1
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), z wyjątkiem Ministra Obrony Narodowej i Ministra Bezpieczeństwa Publicznego, opracują według załączonego wzoru w terminie do dnia 30 kwietnia 1953 r. wykazy zatwierdzonych sprawozdań statystycznych, które podległe im jednostki obowiązane są sporządzać, i po zatwierdzeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego prześlą podległym jednostkom sprawozdawczym.
2.
Zmiany w zatwierdzonym wykazie mogą być wprowadzone przez właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) po uzyskaniu zgody Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  10.
W zakresie statystyki wewnętrznej, objętej § 1 ust. 1 pkt 23-30 uchwały Nr 196 Prezydium Rządu z dnia 22 marca 1952 r., Prezes Głównego Urzędu Statystycznego działa za zgodą Ministra Finansów.
§  11.
Od decyzji Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, wydanej na podstawie niniejszej uchwały, przysługuje właściwej władzy naczelnej prawo odwołania w terminie dni 14 od daty otrzymania decyzji do Prezesa Rady Ministrów.
§  12.
Osoby nie stosujące się do postanowień niniejszej uchwały pociągnięte zostaną do odpowiedzialności służbowej i dyscyplinarnej. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zawiadamiać będzie o każdym stwierdzonym przypadku naruszeń Prezesa Rady Ministrów i Najwyższą Izbę Kontroli.
§  13.
Szczegółowe przepisy, dotyczące trybu i zakresu prowadzenia przez Główny Urząd Statystyczny i jego organy terenowe rejestru zatwierdzonych wewnętrznych prac sprawozdawczo-statystycznych, ustali zarządzenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  14.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) oraz Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ SPRAWOZDAŃ Nr ..........

1. Nazwa ministerstwa (urzędu centralnego) ....................

2. Nazwy jednostek sprawozdawczych obowiązanych do składania sprawozdań objętych wykazem .....................................................................................................

Lp. Symbol formularza Nazwa sprawozdania Czasokres objęty sprawozdaniem (miesiąc, kwartał, rok, jednorazowo itp.) Termin wysłania Liczba egzemplarzy Rozdzielnik (wymienić nazwy jednostek otrzymujących sprawozdanie) Rodzaj sprawozdawczości (pocztowa, telegraficzna, telefoniczna) Podstawa prawna sprawozdawczości
1 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 113 z dnia 4 lutego 1953 r. (M.P.53.A-16.223) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 23 lutego 1953 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-62.939

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Tryb zatwierdzania wewnętrznych prac statystyczno-sprawozdawczych.
Data aktu: 01/07/1952
Data ogłoszenia: 21/07/1952
Data wejścia w życie: 21/07/1952