Sprzedaż spirytusu do celów przemysłowych, technicznych, naukowo-laboratoryjnych i leczniczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO
z dnia 18 czerwca 1952 r.
w sprawie sprzedaży spirytusu do celów przemysłowych, technicznych, naukowo-laboratoryjnych i leczniczych.

Na podstawie §§ 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1949 r. w sprawie zakresu działania Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego (Dz. U. R. P. Nr 18, poz. 122) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W myśl zasad gospodarki planowej zakup spirytusu na cele przemysłowe, techniczne, naukowo-laboratoryjne i lecznicze odbywać się będzie na podstawie rozdzielników, opartych na planie zbytu spirytusu, powiązanych z planami zaopatrzenia poszczególnych przemysłów bądź zakładów przerabiających lub zużywających spirytus.
2.
Rozdzielniki opracowuje i realizuje Centralny Zarząd Przemysłu Spirytusowego w trybie ustalonym w niniejszym zarządzeniu.
§  2.
1.
Wszystkie ministerstwa, zainteresowane w przydziale spirytusu dla podległych sobie zakładów, składają zapotrzebowania na spirytus w Centralnym Zarządzie Przemysłu Spirytusowego zgodnie z terminami przewidzianymi w instrukcjach do sporządzenia planów. Ministerstwo Przemysłu Drobnego i Rzemiosła zgłasza zapotrzebowanie dla przemysłu terenowego i rzemiosła.
2.
W zapotrzebowaniu należy podać:
1)
nazwę i siedzibę zakładu;
2)
ilość spirytusu w litrach 100° i gatunek spirytusu (surowy, rektyfikat I gat., poślednie gatunki rektyfikatu, odwodniony, posulfitowy);
3)
cel, na jaki spirytus ma być użyty, przy czym cel powinien być podany w sposób konkretny, a nie ogólnikowy;
4)
normę zużycia spirytusu w stosunku do gotowego wyrobu i krótki opis postępowania technicznego;
5)
czy spirytus ma być użyty w stanie nieskażonym czy skażonym, jakim środkiem skażenia i w jakim stosunku do spirytusu, przy czym konieczność użycia spirytusu nieskażonego, a zwłaszcza rektyfikatu I gat., winna być szczególnie dokładnie uzasadniona;
6)
gdzie ma być dokonane skażenie: w miejscu poboru czy zużycia; jeżeli skażenie ma być dokonane w miejscu zużycia, przedsiębiorstwa prywatne powinny dołączyć dowód złożenia zabezpieczenia różnicy ceny;
7)
w przypadku zapotrzebowania spirytusu do wyrobu lekarstw - do jakiej grupy dany środek leczniczy należy, z załączeniem zaświadczenia Ministerstwa Zdrowia ustalającego, czy dany środek leczniczy należy do grupy środków galenowych czy specyfików farmaceutycznych, czy też do preparatów syntetycznych lub organoterapeutycznych, i określającego normę zużycia spirytusu na jednostkę wyrobu tego środka;
8)
terminy bądź okresy odbioru poszczególnych partii spirytusu.
§  3.
Na podstawie zapotrzebowań, wskazanych w § 2, Centralny Zarząd Przemysłu Spirytusowego opracuje plan zbytu spirytusu z rozbiciem na poszczególne przedsiębiorstwa według przeznaczenia i gatunków spirytusu, po czym wyznaczy zakłady przemysłu spirytusowego, w których odbiorcy będą otrzymywać spirytus, przesyłając tym zakładom odpowiednie rozdzielniki oraz dane, o których mowa w § 2 pkt 1-8, i powiadamiając o przydziale właściwe ministerstwo. Ilości podane w tych rozdzielnikach będą stanowiły limity przydziałów spirytusu dla poszczególnych odbiorców.
§  4.
Sprzedaż spirytusu powinna odbywać się przy zachowaniu następującego trybu postępowania:
1)
odbiorcy spirytusu przesyłają do właściwego zakładu przemysłu spirytusowego zamówienie w 2 egzemplarzach na ilości spirytusu ustalone na dany rok kalendarzowy;
2)
po sprawdzeniu zamówienia z otrzymanym z Centralnego Zarządu Przemysłu Spirytusowego planem sprzedaży zakład przemysłu spirytusowego odnotuje każdorazowo ilość sprzedanego spirytusu na obydwu egzemplarzach zamówienia, z których jeden zwraca odbiorcy spirytusu, a drugi zatrzymuje w swoich aktach; po dalsze przydziały odbiorca zgłasza się z zamówieniem złożonym w trybie określonym w pkt 1;
3)
zakład przemysłu spirytusowego prowadzi rejestr sprzedaży spirytusu do celów objętych niniejszym zarządzeniem.
§  5.
Zakup spirytusu do produkcji nie objętej planem w przypadkach uzasadnionych szczególnymi względami gospodarczymi (np. do produkcji nowych artykułów) wymaga zgody Ministerstwa Przemysłu Rolnego i Spożywczego (Departament Zbytu).
§  6.
1.
Przydział spirytusu do wyrobu octu odbywa się w ramach zatwierdzonych przez Ministerstwo Przemysłu Rolnego i Spożywczego planów produkcji.
2.
Przydział denaturatu luzem odbywa się w trybie przewidzianym w § 2 pkt 1, 2, 3 i 8.
§  7.
Przejścia na system rozdzielników, opartych na planach, dokona się w 1952 r. w sposób następujący:
1)
na zasadzie materiałów uzyskanych z poszczególnych resortów co do wysokości zapotrzebowania spirytusu, objętego planami zaopatrzenia przemysłów na 1952 r., Departament Zbytu Ministerstwa Przemysłu Rolnego i Spożywczego poda Centralnemu Zarządowi Przemysłu Spirytusowego ilości spirytusu na poszczególne cele dla poszczególnych zakładów odbiorczych;
2)
zgłoszone zapotrzebowania na spirytus będą uwzględnione po potrąceniu ilości już wydysponowanych przez wydziały finansowe prezydiów rad narodowych w ramach planu zbytu spirytusu na rok 1952 i bilansu spirytusowego Centralnego Zarządu Przemysłu Spirytusowego;
3)
zakłady przemysłu spirytusowego będą sprzedawały spirytus zgłaszającym się odbiorcom w ramach wyznaczonych im przydziałów na 1952 r. przy zachowaniu przewidzianego wyżej trybu postępowania.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-58.895

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sprzedaż spirytusu do celów przemysłowych, technicznych, naukowo-laboratoryjnych i leczniczych.
Data aktu: 18/06/1952
Data ogłoszenia: 09/07/1952
Data wejścia w życie: 09/07/1952