Usługi rzemieślnicze dla wsi.

UCHWAŁA NR 328
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 26 kwietnia 1952 r.
w sprawie usług rzemieślniczych dla wsi.

W celu wszechstronnego zaspokajania potrzeb ludności wiejskiej w zakresie wszelkiego rodzaju napraw maszyn, narzędzi, przyborów i urządzeń stosowanych w gospodarstwie rolnym, remontów budowli i innych usług oraz wzmożenia opieki nad wytwórczością rzemieślniczą obsługującą potrzeby wsi Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrów Przemysłu Drobnego i Rzemiosła oraz Rolnictwa do wydania zarządzeń i instrukcji w sprawie rozwoju i pełnego wykorzystania istniejących uspołecznionych zakładów usługowych i indywidualnych zakładów rzemieślniczych prowadzonych osobiście przez właściciela lub przy pomocy ucznia albo członka rodziny świadczących usługi rzemieślnicze dla potrzeb wsi, a w szczególności w zakresie kowalstwa, ślusarstwa, mechaniki młyńskiej, podkuwania koni, kołodziejstwa, bednarstwa, rymarstwa, stolarstwa, budownictwa w zakresie murarstwa i ciesielstwa oraz szewstwa i krawiectwa.
§  2.
1.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do wydania w porozumieniu z Ministrami Handlu Wewnętrznego oraz Przemysłu Drobnego i Rzemiosła zarządzeń w sprawie zasad i trybu pokrywania zapotrzebowania uspołecznionych zakładów usługowych oraz indywidualnych rzemieślników w 1952 r. na materiały niezbędne do wykonywania usług rzemieślniczych dla wsi, wymienione w załączniku do uchwały, z puli rynkowej tych materiałów.
2.
System sprzedaży tych materiałów powinien zapewnić zużycie ich zgodnie z przeznaczeniem.
§  3.
1.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła do wzmożenia akcji szkolenia i doszkalania w rzemiosłach obsługujących wieś, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży wiejskiej.
2.
Minister Oświaty zarządzi w oparciu o materiały opracowane przez Ministerstwo Przemysłu Drobnego i Rzemiosła wszczęcie szerokiej akcji uświadamiającej przez nauczycieli wiejskich przy współudziale miejscowych organizacji młodzieżowych. i społecznych o roli i znaczeniu wytwórczości rzemieślniczej dla wsi i wykonywaniu zawodów rzemieślniczych. Akcja ta powinna zapewnić właściwy napływ uczniów do szkół i na kursy rzemieślnicze.
§  4.
1.
Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła zwróci uwagą nadzorowanym uspołecznionym i nie uspołecznionym jednostkom wykonującym usługi rzemieślnicze na konieczność zgłaszania właściwym urzędom zatrudnienia o wolnych miejscach pracy i nauki zawodu.
2.
Minister Pracy i Opieki Społecznej wyda zarządzenie w sprawie zapewnienia dopływu kandydatów do nauki i pracy w uspołecznionych zakładach usługowych wykonujących usługi dla wsi spośród osób zamieszkałych na wsi, a nie mających warunków na wyjazd do ośrodków przemysłowych.
§  5.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła do wydania w terminie do dnia 30 czerwca 1952 r. w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa przepisów w sprawie ramowych cenników na najbardziej typowe czynności usługowe z zakresu rzemiosł wymienionych w § 1 oraz upoważnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych do ustalania lokalnych cenników w ramach ustalonych wytycznych w tym zakresie.
§  6.
Zobowiązuje się prezydia rad narodowych wszystkich szczebli do udzielania pomocy i opieki uspołecznionym zakładom oraz indywidualnym rzemieślnikom obsługującym wieś, a w szczególności:
1)
do rozciągnięcia kontroli nad prawidłowym wykonywaniem zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego Nr 186 z dnia 23 maja 1951 r. w sprawie rozszerzenia działalności spółdzielczości pracy (Biuletyn PKPG Nr 16, poz. 153), jak również wydanego w tej sprawie zarządzenia Nr 8 Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 23 czerwca 1951 r. w sprawie rozszerzenia działalności spółdzielczości pracy oraz w zakresie wykonania zadań planowych na 1952 r. dotyczących ustalenia sieci spółdzielczych punktów usługowych pracujących na potrzeby wsi;
2)
do zapewnienia odpowiednich lokali dla uspołecznionych zakładów usługowych wykonujących usługi dla wsi oraz indywidualnych zakładów rzemieślniczych;
3)
do przesyłania Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła opisowych sprawozdań kwartalnych o realizacji zaleceń niniejszej uchwały dotyczących zaopatrzenia w surowce i materiały pomocnicze, rozwoju sieci zakładów usługowych oraz stanu posiadania lokali przez te zakłady.
§  7.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła do wydania w porozumieniu z Prezydium Rady Ministrów - Zespół II szczegółowych wytycznych dla prezydiów rad narodowych w sprawie otoczenia opieką uspołecznionych zakładów usługowych oraz indywidualnych rzemieślników wykonujących usługi dla wsi.
§  8.
1.
Upoważnia się Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła do wydania w porozumieniu z Ministrem Finansów zarządzenia przeznaczającego saldo bankowe i należności Funduszu Interwencyjnego na zasilenie odpowiednich funduszów celowych central spółdzielni pracy.
2.
Kwoty przekazane z Funduszu Interwencyjnego mogą być zużyte na bezzwrotne pokrycie części kosztów lub zwrotne pokrycie kosztów rozruchu punktów usługowych na wsi uruchomionych i prowadzonych przez spółdzielnie w oparciu o opinię prezydium właściwej rady narodowej.
§  9.
Uchwała niniejsza nie narusza postanowień uchwały Nr 106 Prezydium Rządu z dnia 1 marca 1952 r. w sprawie zaopatrzenia wsi w wyroby hutnicze i wyroby żelazne.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i właściwym ministrom.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 26 kwietnia 1952 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-51.688

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Usługi rzemieślnicze dla wsi.
Data aktu: 26/04/1952
Data ogłoszenia: 17/06/1952
Data wejścia w życie: 26/04/1952, 17/06/1952