Ustalenie dopuszczalnej normy stłuczki przy oprawie szkieł okularowych w warsztatach przysklepowych handlu uspołecznionego oraz w warsztatach spółdzielni pracy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: PRZEMYSŁU MASZYNOWEGO, PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA ORAZ HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 10 grudnia 1952 r.
w sprawie ustalenia dopuszczalnej normy stłuczki przy oprawie szkieł okularowych w warsztatach przysklepowych handlu uspołecznionego oraz w warsztatach spółdzielni pracy.

Na podstawie art. 1 i art. 3 ust. 1 pkt 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za stłuczkę w rozumieniu niniejszego zarządzenia uważa się:
1)
złom szkła, powstały przy obróbce szkieł okularowych na skutek pęknięcia, rozkruszenia oraz przeszlifowania, o ile uszkodzone szkło nie może być użyte do innej, mniejszej oprawy,
2)
złom powstały na skutek złamania, pęknięcia, spalenia lub innego uszkodzenia oprawek okularowych, o ile uszkodzenie powoduje niemożność użycia oprawki.
§  2.
Ustala się dopuszczalną miesięczną normę stłuczki przy oprawie szkieł okularowych w warsztatach przysklepowych handlu uspołecznionego oraz w warsztatach spółdzielni zrzeszonych w Związku Spółdzielni Przemysłowych i Rzemieślniczych i w Centrali Spółdzielni Inwalidów w następującej wysokości:
1)
dla szkieł okularowych - 5%,
2)
dla oprawek okularowych - 3%

wartości materiału przerobionego przez warsztat w ciągu danego miesiąca, licząc po cenach nabycia.

§  3.
W przypadku powstania stłuczki kierownik sklepu albo kierownik warsztatu spółdzielni odnotowuje każdorazowo w specjalnie na ten cel przeznaczonym arkuszu:
1)
rodzaj powstałej stłuczki (złom szkła, złom oprawek okularowych),
2)
bezpośrednią przyczynę powstania stłuczki (pęknięcie, przeszlifowanie, rozkruszenie szkła, złamanie, pęknięcie oprawki),
3)
wysokość szkody spowodowanej powstaniem stłuczki,
4)
osobę, która ponosi winę za powstanie stłuczki.
§  4.
1.
Komisja w składzie określonym w § 5 ustala co miesiąc protokolarnie w terminie do dnia 5 danego miesiąca za miesiąc ubiegły:
1)
jaka jest wysokość poniesionych przez sklep lub warsztat strat powstałych na skutek stłuczki,
2)
czy straty te mieszczą się w granicach dopuszczalnych norm (§ 2),
3)
kto ponosi odpowiedzialność za straty powstałe w rozmiarach przekraczających dopuszczalne normy.
2.
Protokół sporządzony przez komisję w myśl ust. 1 należy przesłać w terminie do dnia 10 danego miesiąca do kierownika właściwej jednostki określonej w § 6 ust. 2.
§  5.
Ustaleń, o których mowa w § 4 ust. 1, dokonuje:
1)
w warsztatach przysklepowych Biura Sieci Detalicznej Przemysłu Precyzyjnego i Optycznego w Łodzi - komisja, w skład, której wchodzą:
a)
kierownik sklepu.
b)
jeden z pracowników warsztatu, wyznaczony przez kierownika sklepu,
c)
przedstawiciel Rady Zakładowej;
2)
w warsztatach przysklepowych przedsiębiorstw miejskiego handlu detalicznego - komisja, w skład której wchodzą:
a)
kierownik sklepu,
b)
instruktor handlowy przedsiębiorstwa,
c)
przedstawiciel Rady Zakładowej przy przedsiębiorstwie:
3)
w warsztatach spółdzielni zrzeszonych w Związku Spółdzielni Przemysłowych i Rzemieślniczych - komisja, w skład której wchodzą:
a)
przedstawiciel właściwego związku branżowego,
b)
członek zarządu danej spółdzielni,
c)
kierownik punktu (sklepu);
4)
w warsztatach spółdzielni zrzeszonych w Centrali Spółdzielni Inwalidów - komisja, w skład której wchodzą:
a)
przedstawiciel właściwego oddziału wojewódzkiego,
b)
przewodniczący danej spółdzielni,
c)
kierownik punktu (sklepu).
§  6.
1.
Wyrównania szkód spowodowanych stłuczka powstałą w rozmiarach przekraczających dopuszczalne normy należy dochodzić od osób, które ponoszą winę za powstanie tychże szkód.
2.
Szkody spowodowane stłuczką, powstałą w rozmiarach nie przekraczających dopuszczalnych norm, powinny być odpisywane na straty na podstawie decyzji:
1)
dyrektora Biura Sprzedaży Przemysłu Precyzyjnego i Optycznego - co do strat powstałych w warsztatach przysklepowych tegoż Biura,
2)
dyrektora przedsiębiorstwa Miejski Handel Detaliczny - co do strat powstałych w warsztatach przysklepowych tegoż przedsiębiorstwa,
3)
przewodniczącego właściwego związku branżowego spółdzielni - co do strat powstałych w warsztatach spółdzielni zrzeszonych w tym związku.
§  7.
Biuro Sprzedaży Przemysłu Precyzyjnego i Optycznego, Centrala Spółdzielni Inwalidów, Centralny Zarząd Miejskiego Handlu Detalicznego, Związek Spółdzielni Przemysłowych i Rzemieślniczych wydadzą każdy we własnym zakresie szczegółowe instrukcje wykonawcze do niniejszego zarządzenia,
§  8.
Zarządzenie niniejsze nie dotyczy ubytków nadzwyczajnych powstających przy czynnościach handlowych.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-104.1619

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie dopuszczalnej normy stłuczki przy oprawie szkieł okularowych w warsztatach przysklepowych handlu uspołecznionego oraz w warsztatach spółdzielni pracy.
Data aktu: 10/12/1952
Data ogłoszenia: 19/12/1952
Data wejścia w życie: 01/01/1952, 19/12/1952