Określenie organów służby bezpieczeństwa publicznego uprawnionych do zgłaszania zapotrzebowań na środki przewozowe na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1950 r. o dostarczaniu środków przewozowych za rzecz wojska i służby bezpieczeństwa publicznego w czasie pokoju oraz w sprawie trybu postępowania w tych sprawach.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO
z dnia 24 listopada 1952 r.
w sprawie określenia organów służby bezpieczeństwa publicznego uprawnionych do zgłaszania zapotrzebowań na środki przewozowe na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1950 r. o dostarczaniu środków przewozowych na rzecz wojska i służby bezpieczeństwa publicznego w czasie pokoju oraz w sprawie trybu postępowania w tych sprawach.

Na podstawie art. 7 ust. 4 i art. 21 ustawy z dnia 18 lipca 1950 r. o dostarczaniu środków przewozowych na rzecz wojska i służby bezpieczeństwa publicznego w czasie pokoju (Dz. U. Nr 36, poz. 322) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zapotrzebowanie na środki przewozowe na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1950 r. o dostarczaniu środków przewozowych na rzecz wojska i służby bezpieczeństwa publicznego w czasie pokoju (Dz. U. Nr 36, poz. 322) organy służby bezpieczeństwa publicznego mogą zgłaszać jedynie wtedy, gdy środki te są niezbędne w celach przewozu osób lub rzeczy w związku z zadaniem służbowym oraz w rozmiarach koniecznych dla osiągnięcia tego zadania.
2.
Niedopuszczalne jest zgłaszanie zapotrzebowania na dostarczenie środków przewozowych w celach przewozu osób lub rzeczy w związku z innymi czynnościami.
§  2.
Organami uprawnionymi do zgłaszania zapotrzebowań na dostarczanie środków przewozowych są:
1)
szefowie wojewódzkich urzędów bezpieczeństwa publicznego,
2)
komendanci wojewódzcy Milicji Obywatelskiej.
§  3.
1.
Zapotrzebowania na dostarczenie środków przewozowych powinny być zgłaszane pisemnie, o ile to możliwe na 24 godziny przed terminem dostarczenia środka przewozowego - do prezydium gminnej, miejskiej lub dzielnicowej rady narodowej, z której środek przewozowy ma być dostarczony. Wzór zapotrzebowania stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.
2.
Organy służby bezpieczeństwa publicznego sporządzają zapotrzebowanie w 2 egzemplarzach; jeden egzemplarz wysyłają do prezydium właściwej gminnej, miejskiej lub dzielnicowej rady narodowej celem wydania nakazu dostarczenia środka przewozowego, drugi egzemplarz zatrzymują w aktach. W aktach należy również zatrzymać odpis nakazu dostarczenia środka przewozowego, doręczony przez prezydium właściwej rady narodowej.
§  4.
1.
W przypadkach klęsk żywiołowych oraz ze względu na interes bezpieczeństwa publicznego, gdy opóźnienie w uzyskaniu środka przewozowego grozi niebezpieczeństwem, każdy organ służby bezpieczeństwa publicznego jest uprawniony do zgłaszania zapotrzebowania na dostarczenie środka przewozowego, a jeżeli organy właściwe do wydania nakazu dostarczenia środka przewozowego nie są na miejscu obecne - do bezpośredniego zwrócenia się do sołtysa o spowodowanie dostarczenia środka przewozowego, a także do bezpośredniego zwrócenia się do posiadacza środka przewozowego z żądaniem natychmiastowego jego dostarczenia.
2.
W razie korzystania ze środka przewozowego w trybie określonym w ust. 1 korzystający ze środka przewozowego obowiązany jest w terminie trzech dni od daty uzyskania środka przewozowego zawiadomić o tym władzę lub organ uprawniony w myśl § 2 do zgłaszania zapotrzebowania, a w razie bezpośredniego zwrócenia się do sołtysa lub do posiadacza środka przewozowego - zawiadomić również prezydium właściwej gminnej, miejskiej lub dzielnicowej rady narodowej, doręczając równocześnie prezydium tej rady zapotrzebowanie na ten środek przewozowy.
§  5.
Korzystający ze środka przewozowego obowiązany jest niezwłocznie po wykorzystaniu go zwolnić i wydać obsłudze (woźnicy, kierowcy) pisemne zaświadczenia, stwierdzające rodzaj użytego środka przewozowego, dokładny czas (dnie, godziny) korzystania z niego, a w odniesieniu do pojazdów mechanicznych - również ilość przebytych kilometrów.
§  6.
Wynagrodzenie za dostarczone środki przewozowe oraz odszkodowanie w przypadkach uszkodzenia, zniszczenia lub utraty środka przewozowego następuje na zasadach i w trybie ustalonych w ustawie z dnia 19 lipca 1950 r.
§  7.
Przepisy zarządzenia stosuje się również do wojsk wewnętrznych z tym, że organami uprawnionymi do zgłaszania zapotrzebowań na dostarczenie środków przewozowych są:
1)
dowódcy pułków i brygad w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz inne jednostki działające na podstawie ich pisemnego upoważnienia,
2)
dowódcy brygad i batalionów Wojsk Ochrony Pogranicza oraz inne jednostki działające na podstawie ich pisemnego upoważnienia,

a w przypadkach określonych w § 4 ust. 1 uprawnionym do zgłaszania zapotrzebowań na środki przewozowe jest każdy organ Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wojsk Ochrony Pogranicza.

§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia,

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

...................................................................................

(nazwa organu służby bezpieczeństwa publicznego)

Data ....................

..........

Do Prezydium Gminnej, Miejskiej, Dzielnicowej Rady Narodowej

w ....................

Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 18 lipca 1950 r. o dostarczaniu środków przewozowych na rzecz wojska i służby bezpieczeństwa publicznego w czasie pokoju (Dz. U. Nr 30, poz. 322) zgłaszam zapotrzebowanie na następujące środki przewozowe: .................... (wymienić rodzaj i ilość środków przewozowych)

Termin i miejsce dostarczenia środków przewozowych: ....................

Przypuszczalny czas korzystania ze środków przewozowych (ewent. ilość kilometrów): ....................

Do korzystania ze środków przewozowych uprawniony jest .................... (wymienić osoby)

....................

podpis

(miejsce pieczęci)

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-102.1573

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie organów służby bezpieczeństwa publicznego uprawnionych do zgłaszania zapotrzebowań na środki przewozowe na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1950 r. o dostarczaniu środków przewozowych za rzecz wojska i służby bezpieczeństwa publicznego w czasie pokoju oraz w sprawie trybu postępowania w tych sprawach.
Data aktu: 24/11/1952
Data ogłoszenia: 09/12/1952
Data wejścia w życie: 09/12/1952