Utworzenie rejonowych przedsiębiorstw lasów państwowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 30 grudnia 1949 r.
o utworzeniu rejonowych przedsiębiorstw lasów państwowych. *

Na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 494) i w związku z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Leśnictwa z dnia 27 grudnia 1949 r. w sprawie organizacji i zakresu działania przedsiębiorstw lasów państwowych (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 510) zarządza się w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu, co następuje:
§  1.
Tworzy się przedsiębiorstwa państwowe pod nazwą:
1)
Białostocki Okręg Lasów Państwowych i siedzibą w Białymstoku,
2)
Bydgoski Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Toruniu,
3)
Gdański Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Gdańsku,
4)
Kielecki Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Radomiu,
5)
Koszaliński Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Szczecinku,
6)
Krakowski Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Krakowie,
7)
Lubelski Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Lublinie,
8)
Łódzki Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Łodzi,
9)
Olsztyński Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Olsztynie,
10)
Opolski Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Opolu,
11)
Poznański Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Poznaniu,
12) 1
Rzeszowski Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Przemyślu,
13)
Szczeciński Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Gorzowie,
14)
Warszawski Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Siedlcach,
15)
Wrocławski Okręg Lasów Państwowych z siedzibą we Wrocławiu,
16)
Zielonogórski Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Żarach,

zwane dalej "przedsiębiorstwami".

§  2.
Przedmiotem działania przedsiębiorstw jest bezpośrednie prowadzenie gospodarstwa leśnego w zakresie:
a)
urządzenia, hodowli i ochrony lasów,
b)
ścinki i wyrobu podstawowych sortymentów surowca drzewnego,
c)
wywozu drewna z lasu do składów przy kolejach, drogach wodnych i kołowych jak również do położonych przy lesie zakładów obróbki drewna,
d)
pozyskiwania nasion leśnych, żywicowania drzew, pozyskiwania kory garbarskiej,
e)
prowadzenia gospodarki łowieckiej i rolnej, przy czym rolnej - według zasad ustalonych przez Ministra Leśnictwa w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych,
f)
pozyskiwania innych użytków gospodarki niedrzewnej z wyjątkiem spraw przekazanych do zakresu działania przedsiębiorstw przewidzianych w art. 6 ust. 2 lit. b) ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 63, poz. 494 i z 1950 r. Nr 49, poz. 448),
g)
melioracji gruntów leśnych i nieleśnych, budowy dróg leśnych, zabudowy potoków górskich, budowy i utrzymania budynków i budowli związanych z gospodarstwem leśnym.
§  3.
Przedsiębiorstwa prowadzone są w ramach narodowych planów gospodarczych według zasad rozrachunku gospodarczego i rozliczają się z budżetem Państwa poprzez budżet centralny.
§  4.
Zwierzchni nadzór nad przedsiębiorstwami sprawuje Minister Leśnictwa przez Centralny Zarząd Lasów Państwowych.
§  5.
1.
Na czele każdego przedsiębiorstwa stoi dyrektor, który kieruje samodzielnie działalnością przedsiębiorstwa i jest za nią odpowiedzialny.
2.
Dyrektor zarządza przedsiębiorstwem przy pomocy dwóch zastępców.
§  6.
1.
Do składania w imieniu przedsiębiorstwa oświadczeń w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych wymagane jest współdziałanie dwóch upoważnionych osób.
2.
Osobami upoważnionymi są: dyrektor, jego zastępcy i ustanowieni pełnomocnicy. Zastępcy dyrektora i pełnomocnicy działają w granicach swojego umocowania.
3.
Minister Leśnictwa ustanawia i odwołuje pełnomocników oraz ustala granice umocowania zastępców dyrektora i pełnomocników.
4.
Czeki, weksle i inne dokumenty obrotu pieniężnego, dokumenty obrotu materiałami i towarami jak również dokumenty o charakterze rozliczeniowym i kredytowym, stanowiące podstawę dla otrzymania lub wydania środków pieniężnych, materiałów albo towarów, podpisują łącznie dyrektor lub osoba przez niego do tego upoważniona i główny księgowy lub osoba przez niego do tego upoważniona.
§  7.
Na podstawie pełnomocnictwa Ministra Leśnictwa dyrektor przedsiębiorstwa może w zakresie ustalonym w pełnomocnictwie samodzielnie składać oświadczenia dotyczące praw i obowiązków majątkowych przedsiębiorstwa.
§  8.
Osoby, upoważnione do składania w imieniu przedsiębiorstwa oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych, mogą ustanowić pełnomocników do dokonywania czynności określonego rodzaju lub czynności szczególnych. Pełnomocnicy ci działają łącznie lub oddzielnie w granicach swojego umocowania.
§  9.
Przydziela się przedsiębiorstwom do wykonywania planowych zadań państwowe lasy i grunty leśne będące pod zarządem Ministra Leśnictwa, położone na obszarze poszczególnych województw, wraz ze związanymi z nimi gospodarczo gruntami nieleśnymi.
§  10.
Środki trwałe i obrotowe, niezbędne do wykonywania planowych zadań przedsiębiorstw, określają ich plany finansowe zatwierdzone w przepisanym trybie.
§  11.
Organizacja wewnętrzna i finansowa oraz system finansowy przedsiębiorstw zostaną ustalone odrębnymi przepisami.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1951 r.
* Z dniem 1 stycznia 1951 r. nin. zarządzenie otrzymuje treść nadaną przez zarządzenie z dnia 1 stycznia 1951 r. (M.P.51.A-39.477) zmieniające nin. zarządzenie.
1 § 1 pkt 12 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 4 września 1951 r. w sprawie zmiany siedziby przedsiębiorstwa pod nazwą: "Rzeszowski Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Tarnowie" (M.P.51.A-85.1172) z dniem 15 września 1951 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-9.83

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Utworzenie rejonowych przedsiębiorstw lasów państwowych.
Data aktu: 30/12/1949
Data ogłoszenia: 24/01/1950
Data wejścia w życie: 24/01/1950, 01/01/1950