Statut organizacyjny Ministerstwa Komunikacji.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 maja 1950 r.
w sprawie statutu organizacyjnego Ministerstwa Komunikacji.

§  1.
Nadaje się Ministerstwu Komunikacji statut organizacyjny, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Komunikacji.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim. Równocześnie traci moc obowiązującą statut Ministerstwa Komunikacji, zatwierdzony uchwałą Rady Ministrów z dnia 18 marca 1949 r. (Monitor Polski Nr A-19, poz. 281 oraz Nr A-100, poz. 1174).

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

organizacyjny Ministerstwa Komunikacji.
§ 1. 1
Ministerstwo Komunikacji dzieli się na: Gabinet Ministra (G), Departamenty: Planowania (I), Organizacyjno-Prawny (II), Kadr (III), Zatrudnienia i Płac (IV), Ekonomiczno-Finansowy (V), Zaopatrzenia (VI), Inwestycyjny (VII), Techniki (VIII), Dróg Publicznych (IX), Samochodowy (X), Dróg Wodnych (XI), Szkolenia Zawodowego, Kontroli (XIII), oraz na Biura: Budżetowo-Gospodarcze (B) i Turystyki (Tur).
§  2.
1.
Gabinet Ministra składa się z wydziałów: Prezydialnego (1), Zagranicznego (2) oraz z Samodzielnego Referatu Bibliotecznego.
2.
Pod względem administracyjnym Gabinetowi Ministra podlega bezpośrednio Muzeum Komunikacji.
§  3.
Departament Planowania składa się z wydziałów: Planów Zbiorczych i Wieloletnich (1), Planów Przewozowych (2), Planów Eksploatacyjnych (3), Planów Produkcyjnych (4), Statystyki i Sprawozdawczości (5) oraz z Sekretariatu.
§  4.
1.
Departament Organizacyjno-Prawny składa się z wydziałów: Usprawnienia Administracji (1), Organizacyjnego (2), Prawnego (3) oraz z Sekretariatu.
2.
W skład Departamentu Organizacyjno-Prawnego wchodzą pod względem administracyjnym:
1)
Wyższa Komisja Dyscyplinarna przy Ministrze Komunikacji,
2)
Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna przy Ministrze Komunikacji.
§  5. 2
Departament Kadr składa się z wydziałów: Obsad (1), Kwalifikacji i Ewidencji (2), oraz z Sekretariatu.
§  6.
Departament Zatrudnienia i Płac składa się z wydziałów: Zatrudnienia (1), Norm Pracy (2), Płac (3), Gospodarki Lokalowej (4), Socjalnego (5) oraz z Sekretariatu.
§  7. 3
Departament Ekonomiczno-Finansowy składa się z wydziałów: Ekonomiczno-Taryfowego (1), Planów Finansowych (2), Preliminarzy Budżetowych (3), Organizacji Rachunkowości (4), Bilansów i Kosztów Własnych (5) Nadzoru nad Przedsiębiorstwami Usługowo-Handlowymi (6) oraz z Sekretariatu.
§  8.
Departament Zaopatrzenia składa się z wydziałów: Planowania Zaopatrzenia (1), Gospodarki Materiałowej (2), Importu i Zaopatrzenia Maszynowego (3) oraz z Sekretariatu.
§  9.
Departament Inwestycyjny składa się z wydziałów: Planowania Inwestycji (1), Zaopatrzenia Inwestycyjnego (2), Dokumentacji Technicznej (3), Planowania Wykonawstwa Inwestycyjnego (4), Inspekcji Inwestycyjnej (5), z Samodzielnego Referatu Sprawozdawczości i Statystyki Inwestycyjnej oraz z Sekretariatu.
§  10. 4
Departament Techniki składa się z wydziałów: Planów Technicznych (1), Racjonalizacji i Wynalazczości (2), Nadzoru Technicznego (3), Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (4) Normalizacji (5)" i "Inspekcji Lotnictwa Cywilnego (6), z Samodzielnego Referatu Estetyki Obiektów Komunikacyjnych oraz z Sekretariatu.
§  11.
Departament Dróg Publicznych składa się z wydziałów: Planowania Inwestycyjnego (1), Administracji Drogowej (2), Budowy i Utrzymania Dróg (3), Dróg Powiatowych i Gminnych (4), Mostów (5), Mechanicznego (8), Zaopatrzenia Materiałowego (7) oraz z Samodzielnego Referatu Kadr.
§  12.
Departament Samochodowy składa się z wydziałów: Planowania Samochodowego (1), Norm Technicznych (2), Zatrudnienia, Płac i Szkolenia (3), Transportu Drogowego (4), Taboru i Urządzeń (5), Ruchu Drogowego (6), z Samodzielnego Referatu Samochodów Gospodarczych Resortu Komunikacji oraz z Sekretariatu.
§  13.
Departament Dróg Wodnych składa się z wydziałów: Planowania (1), Administracji Wodnej (2), Inwestycyjnego (3), Budowy i Utrzymania Dróg Wodnych (4), Zbiorników i Siłowni Wodnych (5), Mechanicznego (6), Nadzoru Żeglugowego (7) oraz z Samodzielnego Referatu Kadr.
§  14. 5
Departament Szkolenia Zawodowego składa się z Wydziałów: Planowania i Organizacji Szkolenia (1), Szkół i Kursów Zawodowych (2), Doszkalania Kadr (3), Gospodarki Szkolnej (4), Młodzieżowego (5)
§  15.
1.
Zakres działania Departamentu Kontroli określa zarządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1949 r. o organizacji i funkcjonowaniu kontroli wewnętrznej w Ministerstwie Komunikacji oraz w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach, wydane w porozumieniu z Prezesem Najwyższej Izby Kontroli na wniosek Ministra Komunikacji (Monitor Polski Nr A-50, poz. 700).
2.
Departament Kontroli składa się z Wydziału Ogólnego oraz z zespołów inspektorów kontroli.
§  16.
1.
Biuro Budżetowo-Gospodarcze składa się z wydziałów: Budżetowo-Rachunkowego (1), Gospodarczego (2).
2.
Do składu Biura Budżetowo-Gospodarczego należy Kancelaria Główna Ministerstwa.
§  17.
Biuro Turystyki składa się z wydziałów: Planowania (1), Obsługi Turystycznej (2), Krajoznawstwa i Propagandy (3) oraz z Sekretariatu.
§  18.
Do zakresu działania sekretariatów w departamentach i biurach należy wykonawstwo w zakresie planowania i sprawozdawczości z działalności departamentów (biur), oraz obsługa departamentów (biur) pod względem osobowym, budżetowo-gospodarczym i kancelaryjnym.
§  19.
Szczegółowy podział czynności departamentów i biur w Ministerstwie Komunikacji określi regulamin, zatwierdzony przez Ministra Komunikacji.
1 Załącznik § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały z dnia 4 października 1950 r. (M.P.50.A-109.1369) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 października 1950 r.
2 Załącznik § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały z dnia 4 października 1950 r. (M.P.50.A-109.1369) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 października 1950 r.
3 Załącznik § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały z dnia 4 października 1950 r. (M.P.50.A-109.1369) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 października 1950 r.
4 Załącznik § 10 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały z dnia 4 października 1950 r. (M.P.50.A-109.1369) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 października 1950 r.
5 Załącznik § 14 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały z dnia 4 października 1950 r. (M.P.50.A-109.1369) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 października 1950 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-67.786

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Statut organizacyjny Ministerstwa Komunikacji.
Data aktu: 05/05/1950
Data ogłoszenia: 13/06/1950
Data wejścia w życie: 13/06/1950