Określenie jakiego rodzaju wynalazki i wzory użytkowe dotyczą obrony Państwa.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 30 sierpnia 1950 r.
w sprawie określenia jakiego rodzaju wynalazki i wzory użytkowe dotyczą obrony Państwa.

Na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o wynalazkach i wzorach użytkowych dotyczących obrony Państwa (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 496) zarządza się, co następuje:
§  1.
Następujące rodzaje wynalazków i wzorów użytkowych uznaje się za dotyczące obrony Państwa:
1)
wszelkie rodzaje broni i amunicji oraz sprzętu pomocniczego do nich, jak również procesy technologiczne, związane z produkcją tychże,
2)
wszelkie rodzaje materiałów wybuchowych, prochów i środków zapalających oraz procesy technologiczne, związane z produkcją tychże,
3)
środki, metody oraz sprzęt łączności i sygnalizacji dla celów wojskowych; sposoby, środki i urządzenia do podsłuchiwania, utajniania i rozszyfrowywania,
4)
środki, metody, urządzenia oraz sprzęt do wykrywania i obserwacji środków technicznych i ludzi,
5)
środki, sposoby i urządzenia do kierowania na odległość oraz przyrządy pomocnicze i kontrolne,
6)
maszyny bojowe, sprzęt i urządzenia do nich, jak również przyrządy i przybory pomocnicze oraz procesy technologiczne, związane z ich produkcją,
7)
bojowe środki komunikacji i transportu lądowe, powietrzne i wodne, sprzęt i urządzenia do nich, jak również przybory i przyrządy pomocnicze oraz procesy technologiczne związane z ich produkcją,
8)
materiały i surowce specjalne oraz zastępcze do produkcji broni, amunicji, materiałów wybuchowych, maszyn bojowych oraz bojowych środków komunikacji, jak również procesy technologiczne, związane z produkcją tych materiałów,
9)
materiały i środki specjalne do napędu maszyn i środków bojowych oraz wojskowych środków komunikacji jak również procesy technologiczne związane z ich produkcją,
10)
maszyny i środki do otrzymywania energii dla celów bojowych i do urządzeń polowych,
11)
wszelkiego rodzaju sprzęt i środki mechanizacji wojskowych robót ziemnych,
12)
urządzenia, sprzęt i metody uruchamiania lub paraliżowania komunikacji lądowej, wodnej lub powietrznej,
13)
przedmioty wyposażenia wojska: odzież, sprzęt biwakowy, ochronny i pomocniczy,
14)
umocnienia i schrony, potrzebne do nich urządzenia i materiały oraz sposoby ich maskowania i budowy,
15)
środki i sposoby maskowania wszelkiego rodzaju, dymy bojowe i aparatura do stawiania zasłon dymnych,
16)
środki i sposoby oraz sprzęt do obrony przeciwchemicznej,
17)
polowe urządzenia i środki lecznicze i sanitarne,
18)
środki i urządzenia, dotyczące wyżywienia wojsk,
19)
opakowanie i konserwacja materiałów, urządzeń, wyżywienia, polowych środków leczniczych i sprzętu wojskowego,
20)
metody produkcji, specjalne środki i urządzenia umożliwiające wytwarzanie materiałów i sprzętu wojskowego oraz jego części zamiennych.
§  2.
1.
Określenie, jaki wynalazek lub wzór użytkowy dotyczy obrony Państwa, należy do kompetencji Urzędu Patentowego R. P. W przypadku wątpliwości Urzędu Patentowego - decyzję w tej sprawie wydaje Sztab Generalny W. P.
2.
Do czasu otrzymania wyjaśnienia, o którym mowa w ust. 1, twórca lub twórcy winni zabezpieczyć tajność, obowiązującą w stosunku do wynalazków i wzorów użytkowych, dotyczących obrony Państwa.
§  3.
Zgłaszanie wynalazków z dziedzin, określonych § 1, oraz takich wynalazków, które według zdania twórców mogą dotyczyć obrony Państwa, powinno w zasadzie odbywać się osobiście przez ich twórców. Jeżeli twórca lub twórcy nie mogą dokonać zgłoszenia osobiście, obowiązani są przesłać do Urzędu Patentowego zgłoszenia oraz wszelką związaną z nimi korespondencję pocztą - przesyłką poleconą w dwóch kopertach, z których wewnętrzna winna być opatrzona wyraźnym napisem "Tajne".
§  4.
Twórca lub twórcy wynalazków lub wzorów użytkowych dotyczących obrony Państwa, będący obywatelami polskimi i zamieszkali za granicą, dokonują zgłoszeń osobiście w przedstawicielstwach dyplomatycznych lub placówkach konsularnych Rzeczypospolitej Polskiej.
§  5.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-120.1473

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie jakiego rodzaju wynalazki i wzory użytkowe dotyczą obrony Państwa.
Data aktu: 30/08/1950
Data ogłoszenia: 08/11/1950
Data wejścia w życie: 08/11/1950