Obowiązki i uprawnienia likwidatora majątku izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 27 września 1950 r.
w sprawie obowiązków i uprawnień likwidatora majątku izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 1950 r. o zniesieniu izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 326) zarządza się, co następuje:
§  1.
Likwidator majątku izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych, w dalszym ciągu zwany "Likwidatorem", podlega bezpośrednio Ministrowi Zdrowia.
§  2.
Do obowiązków Likwidatora należy:
1)
protokolarne przejęcie w zarząd majątku wraz z aktami zniesionych izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych od b. zarządów tych izb;
2)
zestawienie bilansów majątku;
3)
sporządzenie wykazu instytucji ubezpieczeniowych i zestawienie zobowiązań tych instytucji wobec członków b. izb z tytułu nabytych przez uczestników tych instytucji uprawnień do świadczeń jednorazowych bądź też okresowych;
4)
zestawienie uczestników instytucji ubezpieczeniowych, którzy osiągnęli wiek 65 lat i pozostawali w ubezpieczeniu co najmniej lat 10;
5)
zestawienie funduszów, przeznaczonych na pokrywanie świadczeń ubezpieczeniowych;
6)
ustalenie wykazu instytucji wzajemnej pomocy członków izb i zestawienie zobowiązań izb z tytułu praw do świadczeń nabytych już przez członków izb i ich rodziny;
7)
zestawienie funduszów, przeznaczonych na pokrywanie świadczeń instytucji wzajemnej pomocy;
8)
zestawienie zobowiązań instytucji ubezpieczeniowych w stosunku do osób, nie będących uczestnikami tych instytucji;
9)
realizacja świadczeń należnych b. członkom izb i ich rodzinom;
10)
ściąganie zaległych wierzytelności.
§  3.
Likwidator opracowuje i przedstawia Ministrowi Zdrowia wnioski dotyczące:
1)
zasad i sposobu likwidacji majątku izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych, przeznaczonego na pokrywanie zobowiązań instytucji ubezpieczeniowych i instytucji wzajemnej pomocy, prowadzonych przez izby;
2)
wysokości odpraw, przewidzianych dla osób, określonych w art. 3 ust. 2, oraz osób, określonych w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 1950 r. o zniesieniu izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 326);
3)
wysokości funduszu odpraw lekarskich ubezpieczeniowych i funduszu odpraw instytucji wzajemnej pomocy;
4)
majątku izb, podlegającego przelaniu na uzupełnienie funduszów, wymienianych w pkt. 2);
5)
majątku podlegającego przekazaniu na rzecz Skarbu Państwa i na rzecz Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia.
§  4.
1.
Likwidator przeprowadza likwidację majątku zniesionych izb według planu likwidacji, zatwierdzonego przez Ministra Zdrowia. Plan ten Likwidator obowiązany jest przedstawić Ministrowi Zdrowia w terminie do dnia 31 grudnia 1950 r.
2.
Plan likwidacji powinien w szczególności zawierać wnioski dotyczące uregulowania spraw pracowników, zatrudnionych w b. izbach lekarskich i lekarsko-dentystycznych.
§  5.
W ciągu miesiąca od daty zatwierdzenia planu likwidacji Likwidator obowiązany jest przedstawić Ministrowi Zdrowia preliminarz budżetu likwidacji.
§  6.
1.
Likwidator przedstawia Ministrowi Zdrowia wszelkie żądane informacje i wyjaśnienia, a co pół roku okresowe sprawozdania o przebiegu czynności likwidacyjnych.
2.
Likwidator obowiązany jest na żądanie Centralnej Rady Związków Zawodowych i Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia udzielać informacji i wyjaśnień.
§  7.
Akta zniesionych izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych oraz akta likwidacyjne po zakończeniu likwidacji i uzyskaniu od Ministra Zdrowia absolutorium Likwidator przekazuje do archiwum Ministerstwa Zdrowia.
§  8.
1.
Likwidator reprezentuje majątek izb wobec sądów, władz i urzędów państwowych i instytucji prawa publicznego.
2.
Likwidator zarządza majątkiem izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych, reprezentuje interesy tych izb i ich majątku wobec pracowników izb i osób trzecich z tytułu zobowiązań i wierzytelności, wynikających z czynności prawnych władz zniesionych izb, zawiera układy likwidacyjne z wierzycielami i dłużnikami, umarza i odpisuje z bilansu nieściągalne należności do kwoty zł 5.000.- w poszczególnym przypadku.
3.
Umorzenie i spisanie z bilansu nieściągalnej należności wyższej niż 5.000.- zł wymaga uprzedniej zgody Ministra Zdrowia. Układy likwidacyjne z dłużnikami, przewidujące redukcję sumy dłużnej o więcej niż 30%, wymagają również uprzedniej zgody Ministra Zdrowia.
4.
Likwidator może zawierać układy i zaciągać zobowiązania tylko jeśli to jest niezbędne do przeprowadzenia czynności likwidacyjnych.
5.
Do poszczególnych spraw lub czynności prawnych Likwidator może ustanawiać pełnomocników i może im udzielać prawa substytucji.
§  9.
Czynności techniczne, związane z likwidacją majątku izb, wykonuje biuro Likwidatora. Likwidator ponosi odpowiedzialność za funkcjonowanie biura i jest bezpośrednim zwierzchnikiem pracowników tam zatrudnionych. Liczbę personelu biura oraz jego wynagrodzenia ustala Minister Zdrowia na wniosek Likwidatora.
§  10.
1.
Likwidatorowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej uposażeniu pracowników państwowych wraz z przypadającymi dodatkami według grupy II, przewidzianej w art. 4 pkt. 3) ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39).
2.
Przy podróżach służbowych Likwidator pobiera należności na zasadach i w wysokości obowiązujących dla pracowników państwowych wymienionej w ust. 1 grupy uposażenia w razie pełnienia czynności poza zwykłym miejscem służbowym.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-111.1384

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Obowiązki i uprawnienia likwidatora majątku izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych.
Data aktu: 27/09/1950
Data ogłoszenia: 20/10/1950
Data wejścia w życie: 20/10/1950