Nadanie statutu organizacyjnego przedsiębiorstwu państwowemu Polskie Biuro Podróży "Orbis".

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 września 1946 r.
o nadaniu statutu organizacyjnego przedsiębiorstwu państwowemu Polskie Biuro Podróży "Orbis".

Na podstawie art. 6 ust. 1 dekretu z dnia 7 maja 1945 r. o utworzeniu przedsiębiorstwa państwowego Polskie Biuro Podróży "Orbis" (Dz. U. R. P. Nr 18, poz. 100) nadaje się przedsiębiorstwu państwowemu Polskie Biuro Podróży "Orbis" statut organizacyjny stanowiący załącznik niniejszej uchwały. Uchwała niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
STATUT ORGANIZACYJNY

przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Biuro Podróży "Orbis".

§  1.
Przedsiębiorstwo państwowe Polskie Biuro Podróży "Orbis", zwane w dalszych postanowieniach w skróceniu "Orbisem", działa na podstawie przepisów dekretu z dnia 7 maja 1945 r. o utworzeniu przedsiębiorstwa państwowego Polskie Biuro Podróży "Orbis" (Dz. U. R. P. Nr 18, poz. 100) oraz na podstawie niniejszego statutu i regulaminów, wydanych zgodnie z powołanym dekretem.
§  2.
1.
Siedzibą "Orbisu" jest miasto st. Warszawa.
2.
Orbis może tworzyć oddziały i agencje w kraju i zagranicą.
§  3.
"Orbis" podlega wpisowi do rejestru handlowego. Wpisaniu podlega nazwa, siedziba i przedmiot przedsiębiorstwa oraz imiona i nazwiska osób uprawnionych do reprezentowania przedsiębiorstwa oraz do podpisywania zobowiązań, a w szczególności skryptów dłużnych i weksli.
§  4.
1.
Orbis użytkuje i zarządza majątkiem nieruchomym przekazanym mu przez Ministra Komunikacji w imieniu Skarbu Państwa.
2.
Orbis może nabywać majątek nieruchomy na własność Skarbu Państwa, zatrzymując go w swoim użytkowaniu.
3.
Orbis może we własnym imieniu nabywać i zbywać majątek ruchomy.
4.
Orbis może zaciągać za zgodą Ministra Komunikacji i Ministra Skarbu pożyczki długoterminowe, oraz we własnym zakresie pożyczki krótko i średnioterminowe. Długoterminowe operacje kredytowe obciążające majątek nieruchomy mogą być dokonywane tylko na podstawie upoważnień ustawowych.
§  5.
1.
Rokiem gospodarczym "Orbisu" jest rok kalendarzowy.
2.
Plan finansowo-gospodarczy należy przedstawić Radzie Ministrów za pośrednictwem Ministra Komunikacji, do zatwierdzenia nie później jak na trzy miesiące przed rozpoczęciem roku gospodarczego.
3.
Bilans, rachunek strat i zysków oraz sprawozdania roczne winny być przedstawiane do dnia 1 kwietnia każdego roku i podlegają zatwierdzeniu przez Ministra Komunikacji.
§  6.
Podział zysku i pokrywanie strat dokonywane jest na podstawie przepisów obowiązujących przedsiębiorstwa państwowe.
§  7.
1.
Do ważności zobowiązań "Orbisu" wymagany jest podpis dyrektora bądź dwóch wicedyrektorów lub prokurentów bądź wicedyrektora i prokurenta łącznie.
2.
Skrypty dłużne i weksle wystawione przez "Orbis" podpisuje dyrektor i jeden z wicedyrektorów lub prokurentów, albo jeden z wicedyrektorów i prokurent.
3.
Podpisy winny być składane pod nazwą (pieczątką) - Polskie Biuro Podróży "Orbis".
§  8.
Władze "Orbisu" stanowią:
1)
Rada Nadzorcza,
2)
Dyrektor,
3)
Komisja Rewizyjna.
§  9.
Do zakresu działania Rady Nadzorczej należy:
1)
sprawowanie nadzoru ogólnego i kontroli nad działalnością Orbisu,
2)
opiniowanie planu finansowo-gospodarczego, zasad prowadzenia Orbisu, planu inwestycji, rozbudowy oraz zakładania oddziałów Orbisu,
3)
badanie bilansu oraz rachunku strat i zysków oraz sprawozdań dyrektora,
4)
rozpatrywanie i przedstawienie Ministrowi Komunikacji wniosków o zbywaniu i obciążaniu majątku nieruchomego, oddanego Orbisowi do użytkowania, jako też o zaciąganiu pożyczek długoterminowych,
5)
udzielanie prokury na wniosek Dyrektora "Orbisu",
6)
rozpatrywanie wszelkich innych wniosków, zgłoszonych przez dyrektora lub przez jednego lub więcej członków Rady oraz rozpoznawanie spraw, przekazanych Radzie przez Ministra Komunikacji,
7)
składanie Ministrowi Komunikacji sprawozdań okresowych i doraźnych,
8)
sprawy o których mowa w § 13 ust. 4 i § 17.
§  10.
1.
W skład Rady wchodzą:
1)
przewodniczący i jego zastępca,
2) 1
przedstawiciele Ministerstw: Skarbu, Kultury i Sztuki, Spraw Zagranicznych, Żeglugi oraz Przemysłu i Handlu, po jednym z każdego Ministerstwa,
3)
przedstawiciel Centralnego Urzędu Planowania,
4)
przedstawiciel Komisji Centralnej Związków Zawodowych,
5)
dwie osoby spośród obywateli, znanych w działalności na polu turystyki i krajoznawstwa.
2.
Przewodniczącego, jego zastępcę i członków Rady wymienionych w pkt. 5 ustępu poprzedzającego powołuje i zwalnia Minister Komunikacji. Przedstawicieli Ministerstw w Radzie powołuje i zwalnia Minister Komunikacji na wniosek właściwych Ministrów, przedstawiciela Centralnego Urzędu Planowania - na wniosek Prezesa tego Urzędu i przedstawiciela Centralnej Komisji Związków Zawodowych - na wniosek tejże Komisji.
§  11.
1.
Posiedzenie Rady zwołuje przewodniczący z własnej inicjatywy, na wniosek członków lub dyrektora "Orbisu", oraz na żądanie Ministra Komunikacji.
2.
Posiedzenia winny się odbywać conajmniej raz na trzy miesiące.
3.
Do ważności uchwał Rady wymagana jest obecność co najmniej 6-ciu członków.
4.
Minister Komunikacji nadaje Regulamin Radzie Nadzorczej.
§  12.
1.
Członkowie Rady pobierają wynagrodzenie z funduszów "Orbisu".
2.
Członkom Rady służy prawo do zwrotu kosztów podróży.
3.
Wysokość należności, o których mowa w poprzednich ustępach, ustala Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  13.
1.
Do zakresu działania dyrektora należy:
1)
reprezentowanie "Orbisu" na zewnątrz,
2)
ogólne, handlowe i administracyjne kierownictwo przedsiębiorstwa,
3)
zakładanie i zwijanie oddziałów i agencyj "Orbisu",
4)
lokowanie kapitałów i rezerw specjalnych,
5)
przyjmowanie i zwalnianie pracowników "Orbisu", z wyjątkiem wicedyrektorów,
6)
załatwianie wszelkich innych spraw, niezastrzeżonych właściwości organów wyższych.
2.
Do pomocy dyrektorowi powołuje Minister Komunikacji dwóch wicedyrektorów - handlowego i administracyjnego.
3.
W razie nieobecności dyrektora zastępuje go wyznaczony przez niego wicedyrektor.
4.
Uposażenie dyrektora i wicedyrektorów ustala Minister Komunikacji, w porozumieniu z Ministrem Skarbu, na wniosek Rady.
§  14.
1.
Komisja Rewizyjna składa się z 3 członków, wyznaczonych przez Ministra Komunikacji, w tym jednego na wniosek Ministra Skarbu.
2.
Zadaniem Komisji Rewizyjnej jest:
1)
przeprowadzanie co najmniej raz na kwartał kontroli rachunkowej i kasowej,
2)
badanie ksiąg, bilansu oraz stanu majątkowego "Orbisu",
3)
przedstawianie Ministrowi Komunikacji i Ministrowi Skarbu sprawozdań ze swoich czynności.
3.
Członkowie Komisji Rewizyjnej otrzymują za swoje czynności wynagrodzenie, ustalone przez Ministra Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  15.
Stosunek "Orbisu" do przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" co do sprzedaży biletów, przelewów gotówki za sprzedane bilety, rewizji kas biletowych "Orbisu", oraz co do stosowania przepisów rachunkowych i zarządzeń, obowiązujących w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe", jako też stosunek do innych przedsiębiorstw podległych Ministrowi Komunikacji w sprawach z zakresu działania "Orbisu", unormują umowy z poszczególnymi przedsiębiorstwami, zatwierdzone przez Ministra Komunikacji.
§  16.
Szczegóły organizacji wewnętrznej "Orbisu" określi regulamin, zatwierdzony przez Ministra Komunikacji.
§  17.
Zasady wynagrodzenia pracowników "Orbisu" zatwierdza Minister Komunikacji na wniosek dyrektora zaopiniowany przez Radę.
1 § 10 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez pkt 1 uchwały z dnia 24 lipca 1948 r. (M.P.48.A-66.486) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 sierpnia 1948 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1946.133.246

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Nadanie statutu organizacyjnego przedsiębiorstwu państwowemu Polskie Biuro Podróży "Orbis".
Data aktu: 05/09/1946
Data ogłoszenia: 28/11/1946
Data wejścia w życie: 28/11/1946