Sposób i tryb współdziałania okręgowych ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z Policją.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 9 listopada 2022 r.
w sprawie sposobu i trybu współdziałania okręgowych ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z Policją

Na podstawie art. 357 ust. 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób i tryb współdziałania okręgowych ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z Policją w związku z zagrożeniem bezpieczeństwa ośrodka, zakładu lub schroniska.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
dyrektorze - rozumie się przez to dyrektora ośrodka, zakładu lub schroniska;
2)
komendancie Policji - rozumie się przez to komendanta powiatowego (miejskiego, rejonowego) Policji właściwego ze względu na miejsce położenia ośrodka, zakładu lub schroniska;
3)
ośrodku - rozumie się przez to okręgowy ośrodek wychowawczy;
4)
schronisku - rozumie się przez to schronisko dla nieletnich;
5)
zakładzie - rozumie się przez to zakład poprawczy.
§  3. 
Dyrektor wraz z komendantem Policji utrzymują stały kontakt w sprawach dotyczących bezpieczeństwa ośrodka, zakładu lub schroniska.
§  4. 
Dyrektor i komendant Policji przekazują sobie niezbędne informacje o zdarzeniach w ośrodku, zakładzie, schronisku lub ich rejonie, które mają związek z bezpieczeństwem tego ośrodka, zakładu lub schroniska.
§  5. 
1. 
Dyrektor wraz z komendantem Policji określają w terminie do dnia 15 stycznia każdego roku sposób zapewnienia bezpośredniej łączności między ośrodkiem, zakładem lub schroniskiem a właściwą komendą powiatową (miejską, rejonową) Policji, uwzględniając możliwość użycia najszybszego dostępnego środka łączności.
2. 
W uzasadnionych przypadkach dyrektor wraz z komendantem Policji niezwłocznie aktualizują dotychczasowy sposób zapewnienia bezpośredniej łączności między ośrodkiem, zakładem lub schroniskiem a właściwą komendą powiatową (miejską, rejonową) Policji.
§  6. 
Dyrektor wraz z komendantem Policji opracowują projekt planu zabezpieczenia ośrodka, zakładu lub schroniska na wypadek wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa, zwanego dalej "planem zabezpieczenia".
§  7. 
Projekt planu zabezpieczenia obejmuje w szczególności:
1)
opis systemów i środków łączności między ośrodkiem, zakładem lub schroniskiem a komendą powiatową (miejską, rejonową) Policji;
2)
plan sytuacyjny ośrodka, zakładu lub schroniska;
3)
instrukcję alarmową;
4)
stan etatowy ośrodka, zakładu lub schroniska;
5)
ogólny opis profilu nieletniego, który może być umieszczony w poszczególnych rodzajach ośrodka, zakładu lub schroniska.
§  8. 
1. 
Projekt planu zabezpieczenia dyrektor przesyła do zaopiniowania właściwemu komendantowi wojewódzkiemu Policji.
2. 
Właściwy komendant wojewódzki Policji wyraża opinię w sprawie projektu planu zabezpieczenia w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.
3.  1
 Po uzyskaniu opinii właściwego komendanta wojewódzkiego Policji dyrektor wraz z komendantem Policji wprowadzają, w razie potrzeby, zmiany do projektu planu zabezpieczenia.
4.  2
 (uchylony).
5.  3
 (uchylony).
6.  4
 (uchylony).
§  9. 
Dyrektor wraz z komendantem Policji aktualizują plan zabezpieczenia nie rzadziej niż co cztery lata lub częściej w przypadku istotnej zmiany treści objętych planem. Przepisy § 8 stosuje się odpowiednio.
§  10. 
W razie stwierdzenia zagrożenia bezpieczeństwa ośrodka, zakładu lub schroniska dyrektor niezwłocznie informuje o zaistniałej sytuacji komendanta Policji.
§  11. 
1. 
W przypadku wezwania pomocy Policji dyrektor niezwłocznie informuje o tym dyrektora komórki organizacyjnej Ministerstwa Sprawiedliwości wykonującej zadania z zakresu zarządzania kryzysowego.
2. 
W celu udzielenia pomocy, o której mowa w ust. 1, komendant Policji organizuje siły i środki.
§  12. 
1.  5
 Decyzję o wprowadzeniu sił Policji na teren ośrodka, zakładu lub schroniska podejmuje dyrektor w porozumieniu z komendantem Policji.
2.  6
 (uchylony).
3. 
Dowódca sił Policji w porozumieniu z dyrektorem podejmuje decyzję o wycofaniu z ośrodka, zakładu lub schroniska sił Policji niezwłocznie po usunięciu zagrożenia i przywróceniu spokoju.
§  13. 
W terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia dyrektor ośrodka wraz z komendantem Policji określą po raz pierwszy sposób zapewnienia bezpośredniej łączności, o którym mowa w § 5 ust. 1.
§  14. 
W terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia dyrektor ośrodka wraz z komendantem Policji opracują pierwszy projekt planu zabezpieczenia.
§  15. 
Dotychczasowy sposób zapewnienia bezpośredniej łączności między zakładem lub schroniskiem a właściwą komendą powiatową (miejską, rejonową) Policji obowiązuje do dnia opracowania sposobu zapewnienia bezpośredniej łączności, o którym mowa w § 5 ust. 1, nie dłużej niż przez 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  16. 
Plan zabezpieczenia zakładu lub schroniska opracowany na podstawie przepisów dotychczasowych zachowuje moc do dnia przyjęcia pierwszego planu zabezpieczenia zgodnie z § 8, nie dłużej niż przez 3 miesiące od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  17. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 7
1 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1816) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 września 2023 r.
2 § 8 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1816) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 września 2023 r.
3 § 8 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1816) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 września 2023 r.
4 § 8 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1816) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 września 2023 r.
5 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1816) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 września 2023 r.
6 § 12 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1816) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 września 2023 r.
7 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 września 2001 r. w sprawie zakresu i trybu współdziałania zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z Policją w wypadku zagrożenia bezpieczeństwa tych placówek (Dz. U. poz. 1205), które utraciło moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.2376

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb współdziałania okręgowych ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z Policją.
Data aktu: 09/11/2022
Data ogłoszenia: 21/11/2022
Data wejścia w życie: 22/11/2022