Sposób przeprowadzania kontroli spełniania warunków uzyskania certyfikatu dla przedsiębiorców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 12 grudnia 2017 r.
w sprawie sposobu przeprowadzania kontroli spełniania warunków uzyskania certyfikatu dla przedsiębiorców 2

Na podstawie art. 32 ust. 5 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1951) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób przeprowadzania przez jednostkę certyfikującą przedsiębiorców kontroli spełniania warunków określonych w art. 30 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych.
§  2. 
Jednostka certyfikująca przedsiębiorców przeprowadza kontrole:
1)
każdorazowo przed wydaniem certyfikatu dla przedsiębiorców;
2)
po wydaniu certyfikatu dla przedsiębiorców, nie rzadziej niż raz na 7 lat.
§  3. 
1. 
Jednostka certyfikująca przedsiębiorców zawiadamia przedsiębiorcę w formie pisemnej o terminie kontroli.
2. 
Przedsiębiorca może wystąpić do jednostki certyfikującej przedsiębiorców z pisemnym wnioskiem o zmianę wyznaczonego terminu kontroli. Wniosek o zmianę wyznaczonego terminu kontroli może zostać złożony tylko raz.
3. 
W przypadku uwzględnienia przez jednostkę certyfikującą przedsiębiorców wniosku, o którym mowa w ust. 2, jednostka certyfikująca przedsiębiorców zawiadamia przedsiębiorcę w formie pisemnej o nowym terminie kontroli. Kontrola ta nie może odbyć się później niż w terminie 14 dni od dnia kontroli wyznaczonej zgodnie z ust. 1.
§  4. 
1. 
Kontrole, o których mowa w § 2, polegają na:
1)
weryfikacji dokumentów koniecznych do prawidłowego przeprowadzenia kontroli;
2)
weryfikacji wyposażenia technicznego pod kątem spełniania minimalnych wymagań, odpowiednich do zakresu prowadzonej działalności;
3)
dokonaniu oględzin miejsca prowadzenia działalności przez przedsiębiorcę i ocenie ich wyników;
4)
weryfikacji posiadania i stosowania procedur prowadzenia działalności oraz posiadania wdrożonego systemu dokumentowania czynności wykonywanych przez personel posiadający odpowiedni certyfikat dla personelu;
5)
weryfikacji posiadania przez personel wykonujący czynności u przedsiębiorcy odpowiedniego certyfikatu oraz weryfikacji certyfikatu dla personelu;
6)
weryfikacji dokumentów wskazujących na to, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną nie został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko środowisku w związku z prowadzoną działalnością albo za takie przestępstwo nie zostały skazane osoby wchodzące w skład organów przedsiębiorcy będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną, albo zasięgnięciu informacji, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 678 i 1475);
7)
ocenie innych dowodów i materiałów, które mogą przyczynić się do stwierdzenia stanu faktycznego.
2. 
Jednostka certyfikująca przedsiębiorców żąda udzielenia wyjaśnień, informacji oraz udostępniania dokumentów koniecznych do prawidłowego przeprowadzenia kontroli w terminie wynikającym z zakresu żądania.
§  5. 
1. 
Z przeprowadzonej kontroli sporządza się protokół, którego jeden egzemplarz doręcza się kontrolowanemu podmiotowi.
2. 
Protokół podpisują pracownicy jednostki certyfikującej przedsiębiorców przeprowadzający kontrolę oraz kierownik kontrolowanego podmiotu albo osoba przez niego upoważniona.
3. 
W przypadku odmowy podpisania protokołu przez kierownika kontrolowanego podmiotu albo osobę przez niego upoważnioną pracownik jednostki certyfikującej przedsiębiorców dokonuje o tym wzmianki w protokole.
4. 
Odmowa podpisania protokołu przez osoby wymienione w ust. 3 nie stanowi przeszkody do podpisania protokołu przez pracowników jednostki certyfikującej przedsiębiorców przeprowadzających kontrolę i realizacji ustaleń kontroli.
§  6. 
Do kontroli wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 16 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu przeprowadzania kontroli spełniania warunków uzyskania certyfikatu dla przedsiębiorców (Dz. U. poz. 2149).
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 23 grudnia 2017 r. 3
1 Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 2331).
2 Niniejsze rozporządzenie służy stosowaniu:

1) rozporządzenia Komisji (WE) nr 304/2008 z dnia 2 kwietnia 2008 r. ustanawiającego, na mocy rozporządzenia (WE) nr 842/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady, minimalne wymagania i warunki dotyczące wzajemnego uznawania certyfikacji przedsiębiorstw i personelu w odniesieniu do stacjonarnych systemów ochrony przeciwpożarowej i gaśnic zawierających niektóre fluorowane gazy cieplarniane (Dz. Urz. UE L 92 z 03.04.2008, str. 12);

2) rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2067 z dnia 17 listopada 2015 r. ustanawiającego, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014, minimalne wymagania i warunki wzajemnego uznawania certyfikacji osób fizycznych w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni, zawierających fluorowane gazy cieplarniane, a także certyfikacji przedsiębiorstw w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła zawierających fluorowane gazy cieplarniane (Dz. Urz. UE L 301 z 18.11.2015, str. 28).

3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 16 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu przeprowadzania kontroli spełniania warunków uzyskania certyfikatu dla przedsiębiorców (Dz. U. poz. 2149), które zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1567) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.2376

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób przeprowadzania kontroli spełniania warunków uzyskania certyfikatu dla przedsiębiorców.
Data aktu: 12/12/2017
Data ogłoszenia: 20/12/2017
Data wejścia w życie: 23/12/2017