Warunki i tryb przyznawania nagród i zapomóg żołnierzom niezawodowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 28 stycznia 2011 r.
w sprawie warunków i trybu przyznawania nagród i zapomóg żołnierzom niezawodowym

Na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o uposażeniu żołnierzy niezawodowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 616) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki przyznawania:
a)
nagród i zapomóg żołnierzom niezawodowym,
b)
zapomogi, o której mowa w art. 4 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o uposażeniu żołnierzy niezawodowych, zwanej dalej "ustawą",
c)
zapomogi, o której mowa w art. 4 ust. 1ba ustawy,
d)
zapomogi, o której mowa w art. 4 ust. 1bb ustawy,
e)
zapomogi, o której mowa w art. 4 ust. 1c ustawy;
2)
dokumenty stanowiące podstawę przyznania zapomogi, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 oraz art. 4 ust. 1b, 1ba, 1bb i 1c ustawy;
3)
sposób i terminy wypłaty zapomóg;
4)
właściwość przełożonych i tryb postępowania w sprawach przyznawania nagród i zapomóg.
§  2. 
1. 
Warunkiem przyznania żołnierzowi niezawodowemu nagrody jest uzyskiwanie wysokich wyników w wykonywaniu zadań służbowych.
2. 
Żołnierzowi niezawodowemu można również przyznać nagrodę za wykonywanie zadań służbowych o wysokiej odpowiedzialności albo zadań wykraczających poza zwykłe obowiązki służbowe.
§  2a. 
1. 
Żołnierzom rezerwy posiadającym nadane przydziały kryzysowe można przyznać nagrodę nie częściej niż raz w każdym 12-miesięcznym okresie trwania kontraktu, o którym mowa w art. 59b ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1534).
2. 
Warunkiem przyznania nagrody, o której mowa w ust. 1, jest uzyskanie pozytywnych ocen służbowych z ćwiczeń wojskowych, odbytych przez żołnierza rezerwy w okresie, za który przyznawana jest nagroda.
§  3. 
1. 
Nagrody przyznaje dowódca jednostki wojskowej zajmujący stanowisko służbowe dowódcy batalionu lub równorzędne albo wyższe, zwany dalej "dowódcą", w stosunku do wszystkich żołnierzy niezawodowych odbywających służbę w podległej jednostce wojskowej.
2.  1
 Dowódca oraz każdy przełożony tego dowódcy mogą, w ramach środków funduszu nagród i zapomóg pozostających w ich dyspozycji, przyznać nagrodę każdemu żołnierzowi niezawodowemu odbywającemu służbę w podległych im jednostkach wojskowych oraz żołnierzom niezawodowym skierowanym do wykonywania obowiązków służbowych w podległych im jednostkach wojskowych.
3. 
Podstawę do wypłaty nagrody stanowi decyzja lub rozkaz dzienny dowódcy, który przyznał nagrodę.
§  4. 
1.  2
 Nagrody są przyznawane z inicjatywy przyznającego albo na wniosek przełożonego żołnierza niezawodowego.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, przesyła się drogą służbową, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1414, z późn. zm.).
§  4a.  3
 Minister Obrony Narodowej może przyznać nagrodę każdemu żołnierzowi niezawodowemu z własnej inicjatywy lub na wniosek dowódcy oraz przełożonego tego dowódcy, przesłany za pośrednictwem dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr.
§  5. 
1. 
Warunkiem przyznania zapomogi żołnierzowi niezawodowemu jest konieczność poniesienia wydatków pieniężnych spowodowanych zdarzeniem określonym w art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy. Przy przyznawaniu zapomogi uwzględnia się okoliczności mające wpływ na sytuację materialną żołnierza niezawodowego.
2. 
Podstawą przyznania zapomogi są dokumenty potwierdzające zaistnienie zdarzenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy.
§  6. 
1. 
Warunkiem przyznania zapomogi osobom wymienionym w art. 4 ust. 1b, 1ba, 1bb ustawy jest złożenie wniosku o jej przyznanie.
2. 
Zapomoga, o której mowa w art. 4 ust. 1b, 1ba, 1bb ustawy, jest przyznawana jednorazowo.
3. 
Przy przyznawaniu zapomogi, o której mowa w art. 4 ust. 1b, 1ba, 1bb ustawy, uwzględnia się sytuację materialną rodziny żołnierza niezawodowego.
§  7. 
1. 
Warunkiem przyznania zapomogi byłemu żołnierzowi niezawodowemu, o którym mowa w art. 4 ust. 1c ustawy, jest zaistnienie zdarzenia mającego wpływ na pogorszenie się sytuacji materialnej byłego żołnierza niezawodowego, w szczególności powodującego konieczność poniesienia wydatków pieniężnych.
2. 
Zapomoga, o której mowa w art. 4 ust. 1c ustawy, jest przyznawana na wniosek byłego żołnierza niezawodowego, złożony do Ministra Obrony Narodowej.
3. 
Podstawą przyznania zapomogi są dokumenty potwierdzające sytuację materialną oraz zaistnienie zdarzenia, o którym mowa w ust. 1.
§  8. 
1. 
Do przyznawania zapomogi żołnierzowi niezawodowemu stosuje się odpowiednio przepisy § 3 i 4, z tym że zapomoga może być przyznana również na uzasadniony wniosek żołnierza niezawodowego.
2. 
Zapomoga osobom wymienionym w art. 4 ust. 1b, 1ba, 1bb ustawy jest przyznawana na ich wniosek lub na wniosek dowódcy.
3. 
Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz niezawodowy, o którym mowa w art. 4 ust. 1b, 1ba, 1bb ustawy, pełnił ostatnio służbę wojskową, niezwłocznie informuje małżonka, dzieci lub rodziców żołnierza niezawodowego o możliwości wystąpienia do Ministra Obrony Narodowej z wnioskiem o przyznanie zapomogi.
§  9.  4
 Wypłaty zapomogi, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy, dokonuje się w sposób oraz w terminie określonych dla wypłaty innych należności pieniężnych przewidzianych w przepisach wydanych na podstawie art. 45a ust. 2 ustawy.
§  10. 
W przypadku, o którym mowa w art. 4 ust. 1b, 1ba, 1bb ustawy, wypłaty zapomogi dokonuje jednostka wojskowa, na której zaopatrzeniu finansowym pozostawał żołnierz niezawodowy w ostatnim dniu pełnienia służby, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji o przyznaniu zapomogi.
§  11.  5
 Zapomogę dla byłego żołnierza niezawodowego, o którym mowa w art. 4 ust. 1c ustawy, wypłaca wojskowa jednostka budżetowa, na której zaopatrzeniu finansowym pozostaje terenowy organ administracji wojskowej, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji o przyznaniu zapomogi.
§  12. 
Wypłaty zapomogi dokonuje się zgodnie z wyborem dokonanym w formie pisemnej przez byłego żołnierza niezawodowego, o którym mowa w art. 4 ust. 1c ustawy, lub przez jedną z osób wymienionych w art. 4 ust. 1b, 1ba, 1bb ustawy, bezpośrednio w kasie (punkcie kasowym) jednostki wojskowej lub terenowego organu administracji wojskowej albo w formie bezgotówkowej na rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 6
1 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 maja 2021 r. (Dz.U.2021.967) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 czerwca 2021 r.
2 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 maja 2021 r. (Dz.U.2021.967) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 czerwca 2021 r.
3 § 4a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 maja 2021 r. (Dz.U.2021.967) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 czerwca 2021 r.
4 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 14 maja 2021 r. (Dz.U.2021.967) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 czerwca 2021 r.
5 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 14 maja 2021 r. (Dz.U.2021.967) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 czerwca 2021 r.
6 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 lipca 2009 r. w sprawie warunków i trybu przyznawania nagród i zapomóg żołnierzom niezawodowym (Dz.U.2009.117.985), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 13 ustawy z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2010.113.745).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.1656 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb przyznawania nagród i zapomóg żołnierzom niezawodowym.
Data aktu: 28/01/2011
Data ogłoszenia: 10/10/2016
Data wejścia w życie: 23/02/2011