Ustanowienie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Legislacji, ustalenie jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 stycznia 2015 r.
w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Legislacji, ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ustanawia się Odznakę Honorową za Zasługi dla Legislacji, zwaną dalej "odznaką".
2. 
Odznaka jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem i może być nadawana za szczególne zasługi położone na rzecz legislacji, w tym za osiągnięcia:
1)
związane z wykonywaniem zadań legislacyjnych w urzędach administracji publicznej oraz w urzędach organów władzy publicznej;
2)
w pracy naukowej i badawczej dotyczącej zagadnień legislacji;
3)
w działalności szkoleniowej w zakresie legislacji.
§  2. 
1. 
Odznakę nadaje Prezes Rady Ministrów z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;
2)
Szefa Kancelarii Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
Szefa Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
5)
Przewodniczącego Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów;
6)
Prezesa Rządowego Centrum Legislacji.
2. 
Ministrowie, kierownicy centralnych organów administracji, wojewodowie oraz organy jednostek samorządu terytorialnego mogą zgłaszać kandydatury osób zasłużonych dla legislacji podmiotom określonym w ust. 1.
§  3. 
1. 
Wniosek o nadanie odznaki zawiera dane osobowe kandydata do wyróżnienia oraz opis zasług, w tym osiągnięć uzasadniających nadanie odznaki.
2. 
Wzór wniosku o nadanie odznaki jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Odznakę stanowi medal w kształcie niepełnego owalu o wysokości i szerokości 38 mm, górą z obustronnym uskokiem będącym płaszczyzną szerokiego uszka, wykonany w metalu, srebrzony i oksydowany. Przez tkwiące w uszku kółko przechodzi drugie, do zawieszenia odznaki na wstążce. Na stronie licowej widnieje wydłużona tarcza o fakturowanej powierzchni z gładkim znakiem paragrafu, ze skośnie położonym na nim, symbolicznie go kreślącym, wyobrażeniem pióra gęsiego. Tarcza z zaznaczoną krawędzią, ujęta wypukłą wstęgą z wypukłym napisem majuskułowym "ZA ZASŁUGI DLA LEGISLACJI". Na stronie odwrotnej, gładkiej z zaznaczoną krawędzią, znajduje się pięciowierszowy, wypukły majuskułowy napis: "LEGES AB OMNIBUS INTELLEGI DEBENT", a poniżej niego inicjały z wklęsłych liter "RP".
2. 
Odznaka jest zawieszona na wstążce z rypsu jedwabnego szerokości 38 mm, w kolorze ciemnoniebieskim, bramowanej symetrycznie po brzegach połączonymi prążkami białym i czerwonym, każdy szerokości 2 mm, z trzema biegnącymi przez środek białymi prążkami szerokości 2 mm w odstępach 1 mm, przy czym skrajne prążki przebiegają w odległości 11 mm od prążków po brzegach.
3. 
Miniaturka odznaki o wymiarach 18 x 18 mm podobnie wykonana jak odznaka, przedstawia jej stronę licową bez zawieszenia. Strona odwrotna gładka ze sztyftem i zapięciem zaciskowym.
4. 
Wzór odznaki wraz ze wstążką oraz wzór miniaturki są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Osoba wyróżniona odznaką otrzymuje nadaną jej odznakę wraz z dyplomem stwierdzającym jej nadanie oraz miniaturkę.
2. 
Wzór dyplomu stwierdzającego nadanie odznaki określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  6. 
Odznakę wraz z dyplomem wręcza Prezes Rady Ministrów lub osoba przez niego upoważniona.
§  7. 
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi, po orderach i odznaczeniach.
§  8. 
Odznaka może być nadana tej samej osobie tylko raz.
§  9. 
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Rządowe Centrum Legislacji.
§  10. 
W razie utraty odznaki, miniaturki lub dyplomu potwierdzającego jej nadanie, wydaje się wtórny egzemplarz odpowiednio odznaki, miniaturki lub dyplomu, za zwrotem kosztów ich wytworzenia.
§  11. 
Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane z budżetu państwa w części, której dysponentem jest Prezes Rządowego Centrum Legislacji.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR
WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ

ZA ZASŁUGI DLA LEGISLACJI1)

1. Imię (imiona) i nazwisko kandydata
2. Nr PESEL 3. Imię ojca
4. Data i miejsce urodzenia 5. Poprzednie nazwiska (w przypadku zmiany)
6. Nazwa jednostki, w której kandydat jest (był) zatrudniony lub pełni (pełnił) obowiązki albo zajmuje (zajmował) stanowisko związane z realizacją zadań w zakresie legislacji, prowadzi (prowadził) prace naukowe lub badawcze związane z legislacją albo prowadzi (prowadził) szkolenie w zakresie legislacji
7. Zajmowane stanowisko związane z wykonywaniem zadań legislacyjnych2)
8. Okres wykonywania zadań legislacyjnych
9. Uzasadnienie wniosku ze szczególnym uwzględnieniem opisu zasług dla legislacji, w tym osiągnięć
10. WNOSZĘ O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA LEGISLACJI
mp.
(miejscowość, data) (określenie podmiotu występującego z wnioskiem)
11. Adnotacje o sposobie załatwienia wniosku

_________________________

1) Wypełnić drukowanymi literami lub maszynowo, czcionka nie mniejsza niż 10 pkt.

2) Wypełnić w przypadku kandydata pozostającego w stosunku pracy.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ODZNAKI ZE WSTĄŻKĄ ORAZ WZÓR MINIATURKI

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR DYPLOMU STWIERDZAJĄCEGO NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA LEGISLACJI

wzór

Opis:

karta formatu A4 koloru ecru (RGB 255:255:220), wizerunek orła naniesiony metodą suchego tłoczenia

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.197

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Legislacji, ustalenie jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia.
Data aktu: 27/01/2015
Data ogłoszenia: 09/02/2015
Data wejścia w życie: 10/02/2015