Dane statystyczne dotyczące koasekuracji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 24 listopada 2003 r.
w sprawie danych statystycznych dotyczących koasekuracji

Na podstawie art. 174 ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa zakres i rodzaj danych statystycznych dotyczących operacji koasekuracyjnych sporządzanych przez zakład ubezpieczeń współubezpieczający lub główny oddział współubezpieczający oraz terminy i formy przekazywania tych danych Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, zwanej dalej "organem nadzoru".
§  2. 
1. 
Roczne dane statystyczne dotyczące operacji koasekuracyjnych, zwane dalej "rocznymi danymi statystycznymi", zakład ubezpieczeń współubezpieczający oraz główny oddział współubezpieczający, sporządzają w formie określonej w załączniku do rozporządzenia.
2. 
Roczne dane statystyczne obejmują następujące rodzaje danych:
1)
ogólne informacje o zakładzie ubezpieczeń lub głównym oddziale w zakresie okresu sprawozdawczego, daty początkowej, daty końcowej, nazwy, kodu pocztowego, miasta, ulicy, numer telefonu, numer faksu, numer identyfikacyjny REGON;
2)
wykaz umów koasekuracji dużych ryzyk w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej zawierający dane w zakresie:
a)
rodzaju ubezpieczenia,
b)
ubezpieczonego ryzyka lub ryzyk,
c)
przyporządkowania do ustawowej grupy lub grup ubezpieczeń,
d)
kraju umiejscowienia ryzyka lub ryzyk,
e)
imienia i nazwiska lub nazwy lub firmy ubezpieczającego,
f)
daty zawarcia umowy koasekuracji,
g)
daty rozwiązania umowy koasekuracji,
h)
sumy ubezpieczenia brutto,
i)
typu koasekuracji,
j)
nazwy zakładu ubezpieczeń będącego stroną umowy koasekuracji,
k)
kraju siedziby zakładu ubezpieczeń będącego stroną umowy koasekuracji,
l)
procentowego udziału w ryzyku,
m)
nazwy zakładu ubezpieczeń współubezpieczającego wiodącego,
n)
wysokości składki brutto przypisanej w okresie sprawozdawczym,
o)
pozostałych przychodów w okresie sprawozdawczym,
p)
wysokości odszkodowań brutto wypłaconych w okresie sprawozdawczym,
q)
wysokości prowizji wypłaconej za pośrednictwo przy zawarciu umowy koasekuracji,
r)
pozostałych kosztów w okresie sprawozdawczym,
s)
wysokości rezerw techniczno-ubezpieczeniowych brutto na dzień sprawozdawczy, w tym oddzielnie rezerwy składki i rezerwy na niewypłacone odszkodowania lub świadczenia;
3)
wykaz porozumień w sprawie koasekuracji ryzyk innych niż duże ryzyka zawierający dane w zakresie:
a)
przedmiotu porozumienia,
b)
okresu obowiązywania porozumienia
c)
ubezpieczonego ryzyka lub ryzyk,
d)
kraju umiejscowienia ryzyka lub ryzyk,
e)
typu koasekuracji,
f)
stron porozumienia,
g)
kraju siedziby zakładu ubezpieczeń będącego stroną porozumienia,
h)
liczby umów koasekuracji zawartych w okresie sprawozdawczym,
i)
procentowego udziału w ryzyku,
j)
nazwy zakładu ubezpieczeń współubezpieczającego wiodącego,
k)
wysokości składki brutto przypisanej w okresie sprawozdawczym,
l)
pozostałych przychodów w okresie sprawozdawczym,
m)
wysokości odszkodowań brutto wypłaconych w okresie sprawozdawczym,
n)
wysokości prowizji wypłaconej za pośrednictwo przy zawarciu umowy koasekuracji,
o)
pozostałych kosztów w okresie sprawozdawczym,
p)
wysokości rezerw techniczno-ubezpieczeniowych brutto na dzień sprawozdawczy, w tym oddzielnie, wysokości rezerwy składki i rezerwy na niewypłacone odszkodowania lub świadczenia.
§  3. 
1. 
Zgodność rocznych danych statystycznych ze stanem faktycznym potwierdzają własnoręcznym podpisem kierownik jednostki oraz osoba odpowiedzialna za prowadzenie ksiąg rachunkowych.
2. 
Roczne dane statystyczne mogą być opatrzone podpisem osoby wskazanej do udzielania wyjaśnień w sprawie sposobu sporządzania danych statystycznych.
3. 
Roczne dane statystyczne sporządza się zgodnie z notami objaśniającymi do załącznika do rozporządzenia.
4. 
Roczne dane statystyczne podaje się z dokładnością do tysiąca złotych.
§  4. 
1. 
Roczne dane statystyczne sporządza się na koniec roku kalendarzowego na podstawie danych ujętych w dodatkowym rocznym sprawozdaniu finansowym zakładu ubezpieczeń, o którym mowa w art. 169 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej, i przedstawia organowi nadzoru łącznie z tym sprawozdaniem, w terminie przewidzianym dla przekazania tego sprawozdania.
2. 
Roczne dane statystyczne przekazywane są do organu nadzoru w formie papierowej.
§  5. 
Rozporządzenie ma zastosowanie, po raz pierwszy, do rocznych danych statystycznych sporządzanych na dzień 31 grudnia 2004 r.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

ZAŁĄCZNIK

ROCZNE DANE STATYSTYCZNE DOTYCZĄCE OPERACJI KOASEKURACYJNYCH

sporządzone na podstawie art. 174 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej.

Spis formularzy:

A. Strona tytułowa.

I. Wykaz umów koasekuracji dużych ryzyk ubezpieczeniowych.

II. Wykaz porozumień w sprawie koasekuracji ryzyk innych niż duże ryzyka.

III. Podpisy.

wzór

Noty objaśniające

do załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2003 r.

w sprawie danych statystycznych dotyczących koasekuracji (Dz. U. Nr 209, poz. 2030)

* Roczne dane statystyczne powinny zostać przesłane do organu nadzoru w formie zwartej (zszyte, w oprawie termicznej lub innej). Roczne dane statystyczne są sporządzane w postaci formularzy ponumerowanych, zgodnie ze spisem formularzy. Zakład ubezpieczeń jest zobowiązany wypełnić wszystkie formularze; jeżeli poszczególne pozycje nie występują, należy wpisać wartość 0. Każda strona w stopce powinna posiadać kolejny numer.

* Nazwy krajów należy podawać, stosując kody zgodne z normami ISO.

* Grupa ubezpieczeń powinna być zgodna z załącznikiem do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151).

* Dane ilościowe (np. liczba umów koasekuracji) należy wykazać z dokładnością do jednostki. W zaokrągleniu do tysiąca wykazuje się wyłącznie wielkości wyrażone w złotych.

Formularz I

Przez duże ryzyka należy rozumieć duże ryzyka określone w art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej.

W kolumnie I należy określić, czy umowa ubezpieczenia przewiduje solidarną odpowiedzialność zakładów ubezpieczeń współubezpieczających wobec ubezpieczającego za całe ryzyko, wpisując odpowiednio wyrażenie: "z solidarną odpowiedzialnością" lub "bez solidarnej odpowiedzialności".

W kolumnie J należy wymienić wszystkie zakłady ubezpieczeń współubezpieczające (łącznie z zakładem ubezpieczeń sporządzającym roczne dane statystyczne), a następnie w kolumnie K wpisać kraje ich siedzib, zaś w kolumnie L - ich udział w ubezpieczonym ryzyku.

W kolumnie M należy wpisać nazwę wiodącego zakładu ubezpieczeń współubezpieczającego w przypadku, gdy umowa koasekuracji przewiduje taką funkcję dla jednego z zakładów ubezpieczeń współubezpieczających. W przeciwnym razie należy wpisać "brak".

W kolumnach od N do U należy wykazać wielkości finansowe z tytułu umów koasekuracji w części zaliczanej odpowiednio do przychodów i kosztów lub rezerw techniczno-ubezpieczeniowych zakładu ubezpieczeń sporządzającego roczne dane statystyczne.

Formularz II

W formularzu należy wykazać porozumienia (umowy) zawarte między zakładem ubezpieczeń lub głównym oddziałem, sporządzającym roczne dane statystyczne, a innym (innymi) zakładem ubezpieczeń w sprawie wspólnego ubezpieczania ryzyk innych niż duże ryzyka w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej. W formularzu należy wykazać porozumienia, na podstawie których zostały zawarte umowy koasekuracji i zakład ubezpieczeń lub główny oddział wykazał z tytułu tych umów w okresie sprawozdawczym przychody i/lub koszty.

W kolumnie E należy określić, czy porozumienie przewiduje solidarną odpowiedzialność zakładów ubezpieczeń współubezpieczających wobec ubezpieczającego za całe ryzyko, wpisując odpowiednio wyrażenie: "z solidarną odpowiedzialnością" lub "bez solidarnej odpowiedzialności".

W kolumnie J należy wpisać liczbę umów koasekuracji zawartych w okresie sprawozdawczym na podstawie zawartego porozumienia.

W kolumnach K-R należy wykazać wielkości finansowe z tytułu umów koasekuracji w części zaliczanej odpowiednio do przychodów i kosztów lub rezerw techniczno-ubezpieczeniowych zakładu ubezpieczeń lub głównego oddziału sporządzającego roczne dane statystyczne.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.209.2030

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dane statystyczne dotyczące koasekuracji.
Data aktu: 24/11/2003
Data ogłoszenia: 09/12/2003
Data wejścia w życie: 01/01/2004