Rejestr producentów i importerów obowiązanych do tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 14 czerwca 2002 r.
w sprawie rejestru producentów i importerów obowiązanych do tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych.

Na podstawie art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw (Dz. U. Nr 90, poz. 404 i Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 121, poz. 770, z 2000 r. Nr 43, poz. 487, z 2001 r. Nr 129, poz. 1442 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rejestr producentów i importerów obowiązanych do tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych, zwany dalej "rejestrem", jest prowadzony w formie księgi rejestrowej, składającej się z ponumerowanych kart.
2. 
Rejestr może być dodatkowo prowadzony w elektronicznym systemie przetwarzania danych.
3. 
Dane określone w § 4 ust. 2 pkt 6-8 mogą być ewidencjonowane w elektronicznym systemie przetwarzania danych.
§  2. 
Księga rejestrowa nie może być przenoszona poza miejsce przechowywania.
§  3. 
Dla każdego producenta i importera wpisanego do rejestru prowadzi się oddzielnie akta rejestrowe obejmujące wszelkie dokumenty stanowiące podstawę dokonania wpisu, zmiany jego treści oraz wykreślenia wpisu z rejestru.
§  4. 
1. 
Wpis do rejestru oraz wykreślenie wpisu z rejestru następuje na podstawie wniosku złożonego do Agencji Rezerw Materiałowych przez producenta lub importera paliw ciekłych.
2. 
Wniosek powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko lub nazwę producenta lub importera,
2)
oznaczenie formy prawnej,
3)
siedzibę i adres producenta lub importera,
4)
przedmiot działalności,
5)
datę rozpoczęcia działalności,
6)
dane o wielkości produkcji, importu, rodzaju paliw objętych obowiązkiem tworzenia zapasów obowiązkowych, planowane na dany rok,
7)
dane o ilości, rodzaju i gatunku paliwa ciekłego, półproduktu rafinacji ropy naftowej oraz ilości ropy naftowej, objętych obowiązkiem utworzenia zapasów obowiązkowych paliw ciekłych w danym roku,
8)
miejsce przechowywania zapasów,
9)
numer identyfikacji podatkowej NIP,
10)
numer identyfikacyjny REGON.
3. 
Kopię wniosku należy przesłać do urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw gospodarki.
4. 
Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:
1)
aktualny wyciąg lub odpis z rejestru przedsiębiorców,
2)
zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON,
3)
w przypadku przechowywania zapasów obowiązkowych paliw u innego przedsiębiorcy - kopię umowy o świadczeniu usługi tworzenia i przechowywania tych zapasów.
§  5. 
Wpis do rejestru obejmuje dane zawarte we wniosku, o którym mowa w § 4 ust. 2.
§  6. 
Producenci i importerzy wpisani do rejestru są obowiązani informować Prezesa Agencji Rezerw Materiałowych o zmianach danych, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 1-5 i 8-10, nie później niż w terminie 15 dni od dnia powstania tych zmian.
§  7. 
Dane zawarte w rejestrze nie mogą być z niego usunięte.
§  8. 
1. 
Błędy pisarskie lub inne oczywiste omyłki w rejestrze prostuje się z urzędu lub na wniosek producenta lub importera.
2. 
Sprostowanie powinno być dokonywane w sposób czytelny.
3. 
W przypadku sprostowania, na końcu karty rejestrowej zamieszcza się adnotację o treści sprostowania i jej podstawie oraz podpis osoby dokonującej sprostowania i datę dokonania sprostowania.
4. 
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do zmian treści wpisu oraz do wykreślenia wpisu z rejestru.
§  9. 
Wpisy producentów i importerów do rejestru dokonane zgodnie z art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o zmianie ustawy o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw (Dz. U. Nr 129, poz. 1442) stają się wpisami do rejestru w rozumieniu przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  10. 
Producenci i importerzy, o których mowa w art. 2 ust. 2 i 3 ustawy określonej w § 9, są obowiązani w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia dokonać korekty danych określonych w § 4 ust. 2 pkt 7, zgodnie z wielkościami określonymi w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 14 czerwca 2002 r. w sprawie harmonogramu tworzenia zapasów paliw ciekłych (Dz. U. Nr 84, poz. 756).
§  11. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 8 lutego 2001 r. w sprawie sposobu prowadzenia rejestru podmiotów obowiązanych do tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych (Dz. U. Nr 14, poz. 131).
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2002 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.84.757

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestr producentów i importerów obowiązanych do tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych.
Data aktu: 14/06/2002
Data ogłoszenia: 25/06/2002
Data wejścia w życie: 01/07/2002