Zwolnienie od cła sprzętu i urządzeń rehabilitacyjnych ułatwiających lub umożliwiających proces rehabilitacji leczniczej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz towarów specjalnie przystosowanych do celów pomocy naukowej, kulturalnej i podnoszenia kwalifikacji zawodowych tych osób.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 24 maja 2002 r.
w sprawie zwolnienia od cła sprzętu i urządzeń rehabilitacyjnych ułatwiających lub umożliwiających proces rehabilitacji leczniczej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz towarów specjalnie przystosowanych do celów pomocy naukowej, kulturalnej i podnoszenia kwalifikacji zawodowych tych osób.

Na podstawie art. 19022 § 9 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
dokumenty wymagane do stwierdzenia podstawy stosowania zwolnienia od cła:
a)
sprzętu i urządzeń rehabilitacyjnych ułatwiających lub umożliwiających proces rehabilitacji leczniczej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz towarów specjalnie przystosowanych do celów pomocy naukowej, kulturalnej i podnoszenia kwalifikacji zawodowych tych osób,
b)
części zamiennych, elementów i specjalnego wyposażenia, a także narzędzi używanych do utrzymania, kontroli, kalibrowania lub naprawy towarów, o których mowa w lit. a),
2)
warunki, jakie muszą spełniać organizacje społeczne, których statut nie dopuszcza prowadzenia działalności gospodarczej oraz których podstawowym celem statutowym jest rehabilitacja i pomoc osobom niepełnosprawnym.
§  2. 
1. 
Jeżeli osoba niepełnosprawna przywozi sprzęt i urządzenia, o których mowa w art. 19022 § 1 Kodeksu celnego, dokumentem wymaganym do stwierdzenia podstawy zwolnienia od cła jest aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
2. 
Przedłożenie organom celnym:
1)
orzeczenia wydanego przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia przed dniem 1 września 1997 r. albo orzeczenia wydanego przez wojskową komisję lekarską lub komisję lekarską służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wydanego do dnia 1 stycznia 1998 r. - w przypadku zaliczenia do jednej z grup inwalidów,
2)
orzeczenia lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezdolności do pracy wydanego po dniu 31 sierpnia 1997 r. - w przypadku orzeczenia niezdolności do pracy,
3)
orzeczenia organu orzekającego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym - w przypadku orzeczenia niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydanego przed dniem 1 stycznia 1998 r.,
4)
orzeczenia o niepełnosprawności,
5)
zaświadczenia wydanego przez lekarza specjalistę dla celów zasiłku pielęgnacyjnego lub zaświadczenia wydanego przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną na podstawie przepisów o systemie oświaty, w przypadku osób w wieku do 16 roku życia - w okresie od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 28 lutego 2002 r.,

traktuje się na równi z przedłożeniem orzeczenia, o którym mowa w art. 19022 § 1 pkt 1 Kodeksu celnego.

§  3. 
Dokumentami wymaganymi do stwierdzenia podstawy zwolnienia od cła, w przypadku gdy towary są przywożone przez organizacje społeczne, o których mowa w art. 19022 § 1 pkt 2 Kodeksu celnego, są:
1)
zaświadczenie potwierdzające wpis organizacji do Krajowego Rejestru Sądowego,
2)
statut organizacji społecznej,
3)
pisemne oświadczenie o prowadzeniu procedur księgowych, które umożliwiają kontrolę wykorzystania zwolnionych od cła towarów,
4)
spis przywożonych towarów w zestawieniu ilościowym i wartościowym.
§  4. 
Dokumentami wymaganymi do stwierdzenia podstawy zwolnienia od cła w przypadku przywozu towarów, o których mowa w art. 19022 § 2 Kodeksu celnego, są:
1)
pisemne oświadczenie osoby przywożącej stwierdzające, że części zamienne, elementy i specjalne wyposażenie lub narzędzia używane do utrzymania, kontroli, kalibrowania lub naprawy są przeznaczone do towarów, które zostały wcześniej zwolnione od cła,
2)
dokumenty, o których mowa w § 2 lub § 3.
§  5. 
Dokumenty, o których mowa w § 2-4, należy przedłożyć organowi celnemu wraz ze zgłoszeniem celnym.
§  6. 
1. 
Dokumenty, o których mowa w § 2-4, mogą być dołączone w:
1)
oryginale,
2)
kopii poświadczonej urzędowo,
3)
kopii poświadczonej przez osoby uprawnione do składania oświadczeń woli w imieniu organizacji społecznych,
4)
kopii poświadczonej przez osoby uprawnione do składania oświadczeń woli w imieniu osób niepełnosprawnych.
2. 
W razie braku określenia terminu ważności dokumentów, o których mowa w § 2-4, organ celny będzie je uznawał za dowód w sprawie przez okres 3 miesięcy od dnia ich wystawienia.
§  7. 
Warunkiem korzystania ze zwolnienia od cła przez organizacje społeczne jest:
1)
trwałe ocechowanie towarów zwalnianych od cła,
2)
prowadzenie procedur księgowych, o których mowa w art. 19042 Kodeksu celnego, które umożliwiają ewidencję zwolnionych od cła towarów.
§  8. 
Dokumentacja księgowa stosowana w procedurach księgowych, o których mowa w art. 19042 Kodeksu celnego, w zakresie prowadzenia odpowiednich kont ksiąg pomocniczych powinna zawierać w szczególności:
1)
numer dokumentu SAD,
2)
ilość oraz wartość przywiezionych towarów zwolnionych od cła.
§  9. 
Przepisy rozporządzenia stosuje się w przypadkach, w których zgłoszenie celne zostało dokonane począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.71.661

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwolnienie od cła sprzętu i urządzeń rehabilitacyjnych ułatwiających lub umożliwiających proces rehabilitacji leczniczej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz towarów specjalnie przystosowanych do celów pomocy naukowej, kulturalnej i podnoszenia kwalifikacji zawodowych tych osób.
Data aktu: 24/05/2002
Data ogłoszenia: 11/06/2002
Data wejścia w życie: 26/06/2002