Sankcje ekonomiczne za wprowadzenie do obrotu wyrobów podlegających oznaczeniu znakiem bezpieczeństwa, a nie oznaczonych tym znakiem lub nie spełniających innych wymagań, a także za wykonanie usług nie spełniających odpowiednich wymagań.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 11 lipca 2000 r.
w sprawie sankcji ekonomicznych za wprowadzenie do obrotu wyrobów podlegających oznaczeniu znakiem bezpieczeństwa, a nie oznaczonych tym znakiem lub nie spełniających innych wymagań, a także za wykonanie usług nie spełniających odpowiednich wymagań.

Na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 3 kwietnia 1993 r. o badaniach i certyfikacji (Dz. U. Nr 55, poz. 250, z 1994 r. Nr 27, poz. 96, z 1997 r. Nr 104, poz. 661 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 70, poz. 776 oraz z 2000 r. Nr 43, poz. 489) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa tryb stosowania sankcji ekonomicznych polegających na obowiązku wpłacenia do budżetu państwa należności pieniężnej stanowiącej 100% sumy uzyskanej ze sprzedaży wyrobu lub usługi zakwestionowanych przez organ kontroli lub jednostkę certyfikującą w przypadku, gdy przedsiębiorca:
1)
wprowadził do obrotu wyrób:
a)
podlegający oznaczeniu znakiem bezpieczeństwa, a nie oznaczony tym znakiem, lub
b)
wyprodukowany niezgodnie z wymaganiami stanowiącymi podstawę przyznania prawa stosowania znaku bezpieczeństwa, lub
c)
nie posiadający dokumentu dopuszczającego do obrotu, lub
d)
nie spełniający wymagań stanowiących podstawę do wydania dokumentu dopuszczającego do obrotu,
2)
wykonał usługę:
a)
bez posiadania wymaganego certyfikatu na system jakości lub
b)
niezgodnie z wymaganiami stanowiącymi podstawę wydania certyfikatu na system jakości.
2.
Sankcje ekonomiczne, o których mowa w ust. 1, stanowią niepodatkowe należności budżetu państwa, do których mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 i Nr 160, poz. 1083, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 oraz z 1999 r. Nr 11, poz. 95 i Nr 92, poz. 1062), z zastrzeżeniem § 5.
3.
Rozporządzenie określa również okres, za jaki sankcja ekonomiczna może być wymierzona.
§  2.
1.
Organ kontroli upoważniony do kontrolowania działalności przedsiębiorcy, stwierdzający uchybienia, o których mowa w § 1 ust. 1, jest obowiązany do:
1)
zawiadomienia właściwego urzędu skarbowego o stwierdzeniu takich uchybień,
2)
określenia w zawiadomieniu ilości i wartości sprzedanych wyrobów i wykonanych usług, których te uchybienia dotyczą.
2.
Jeżeli jednostka certyfikująca w toku swoich działań stwierdzi uchybienia, o których mowa w § 1 ust. 1, zawiadamia o nich właściwy organ kontroli.
§  3.
1.
Przedsiębiorca jest obowiązany wpłacić sankcję ekonomiczną określoną w § 1 ust. 1 bez wezwania, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wyniku kontroli albo protokołu kontroli sporządzonego przez organ kontroli, na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Formę i tryb sporządzania wyniku kontroli lub protokołu kontroli regulują odrębne przepisy.
2.
Właściwym urzędem skarbowym, o którym mowa w ust. 1, jest urząd skarbowy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania przedsiębiorcy, a w przypadku braku siedziby lub miejsca zamieszkania przedsiębiorcy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście.
§  4.
1.
W przypadku stwierdzenia, że przedsiębiorca pomimo ciążącego na nim obowiązku nie dokonał wpłaty sankcji ekonomicznej w terminie określonym w § 3 ust. 1 lub dokonał wpłaty sankcji ekonomicznej w wysokości niższej od należnej, urząd skarbowy wydaje decyzję, w której określa wysokość zaległości z tytułu sankcji wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi od następnego dnia po upływie terminu płatności.
2.
Urząd skarbowy przekazuje organowi kontroli odpis decyzji, o której mowa w ust. 1, wraz z zawiadomieniem o niewpłaceniu należności pieniężnej, o którym mowa w art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 3 kwietnia 1993 r. o badaniach i certyfikacji.
§  5.
Okres, za jaki sankcja ekonomiczna może być wymierzana, nie może być dłuższy niż 3 lata.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.55.661

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sankcje ekonomiczne za wprowadzenie do obrotu wyrobów podlegających oznaczeniu znakiem bezpieczeństwa, a nie oznaczonych tym znakiem lub nie spełniających innych wymagań, a także za wykonanie usług nie spełniających odpowiednich wymagań.
Data aktu: 11/07/2000
Data ogłoszenia: 17/07/2000
Data wejścia w życie: 17/07/2000