Organizacja oraz zasady i tryb wykonywania zadań przez Wojskową Inspekcję Sanitarną.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 6 marca 2000 r.
w sprawie organizacji oraz zasad i trybu wykonywania zadań przez Wojskową Inspekcję Sanitarną.

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575, Nr 106, poz. 668 i Nr 117, poz. 756, z 1999 r. Nr 70, poz. 778 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa organizację oraz zasady i tryb wykonywania zadań przez Wojskową Inspekcję Sanitarną na terenie obiektów podległych Ministrowi Obrony Narodowej i rejonów zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych oraz w stosunku do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej.
§  2.
Wojskowa Inspekcja Sanitarna współdziała z Inspekcją Sanitarną, Wojskową Inspekcją Weterynaryjną, służbą medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej i pracownikami służby bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  3.
1.
Organami Wojskowej Inspekcji Sanitarnej są:
1)
Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego,
2)
wojskowi inspektorzy sanitarni.
2.
Wojskowymi inspektorami sanitarnymi są:
1)
szef Wojskowej Inspekcji Sanitarnej Zarządu Służby Zdrowia,
2)
inspektorzy Wojskowej Inspekcji Sanitarnej Zarządu Służby Zdrowia,
3)
komendant Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii,
4)
inspektorzy Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii,
5)
kierownicy wojskowych stacji sanitarno-epidemiologicznych,
6)
inspektorzy wojskowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.
3.
Osoby wymienione w ust. 1 i 2 powołuje i odwołuje Minister Obrony Narodowej na wniosek Szefa Zarządu Służby Zdrowia Generalnego Zarządu Logistyki Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, zwanego dalej "Szefem Zarządu Służby Zdrowia".
§  4.
1.
Wojskową Inspekcją Sanitarną kieruje Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego, zwany dalej "Inspektorem Sanitarnym".
2.
Inspektor Sanitarny w zakresie Wojskowej Inspekcji Sanitarnej wykonuje zadania na zasadach i w trybie przewidzianych dla Głównego Inspektora Sanitarnego.
§  5.
1.
Kierownicy wojskowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, zwani dalej "kierownikami", wykonują swoje zadania na terenie województw:
1)
kierownik wojskowej stacji sanitarno-epidemiologicznej Marynarki Wojennej w Gdyni -zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego;
2)
kierownik wojskowej stacji sanitarno-epidemiologicznej we Wrocławiu - lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego;
3)
kierownik wojskowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Krakowie - śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego;
4)
kierownik wojskowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Modlinie - mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego;
5)
kierownik wojskowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Bydgoszczy - wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego.
2.
Kierownicy raz na kwartał przedstawiają Inspektorowi Sanitarnemu sprawozdania z działalności wojskowych stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz z sytuacji epidemiologicznej na obszarze ich działania.
§  6.
Inspektorzy wojskowych stacji sanitarno-epidemiologicznych podlegają kierownikom.
§  7.
1.
Wojskowi inspektorzy sanitarni są właściwi w pierwszej instancji we wszystkich sprawach należących do zakresu działania Wojskowej Inspekcji Sanitarnej.
2.
Organem wyższego stopnia w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego w stosunku do wojskowych inspektorów sanitarnych jest Inspektor Sanitarny.
§  8.
1.
Wojskowi inspektorzy sanitarni w związku z wykonywaną kontrolą upoważnieni są do:
1)
wstępu na teren obiektów podległych Ministrowi Obrony Narodowej dla przeprowadzenia kontroli stanu sanitarnohigienicznego pomieszczeń, urządzeń oraz warunków higieny służby i pracy;
2)
żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób;
3)
żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych niezbędnych w dochodzeniu epidemiologicznym lub dla ustalenia wykroczeń sanitarnych;
4)
pobierania do badania koniecznych próbek materiału biologicznego oraz prób artykułów spożywczych lub przedmiotów użytku, mających wpływ na zdrowie człowieka;
5)
wydawania decyzji w sprawach zachowania higieny oraz zwalczania chorób zakaźnych, jak również w sprawach nadzoru nad stanem sanitarnohigienicznym.
2.
W razie stwierdzenia naruszenia wymagań higienicznych i zdrowotnych wojskowy inspektor sanitarny ma prawo wydać pisemną decyzję usunięcia w ustalonym terminie stwierdzonych uchybień.
3.
Jeżeli naruszenie wymagań, o których mowa w ust. 2, spowodowało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, stosuje się art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej.
4.
O wydanej decyzji wojskowy inspektor sanitarny powiadamia Inspektora Sanitarnego. Wydanie decyzji wraz z uzasadnieniem i z zaleceniami usprawniającymi stan sanitarnohigieniczny obiektu lub urządzenia wojskowy inspektor sanitarny dokumentuje wpisem w książce kontroli, potwierdzając go własnym podpisem.
5.
Uruchomienie zamkniętego obiektu lub jego części oraz wyłączonego urządzenia (stanowiska pracy) może nastąpić po uprzednim wyrażeniu zgody przez właściwego wojskowego inspektora sanitarnego. O fakcie tym zawiadamia się Inspektora Sanitarnego.
6.
Od decyzji wydanych przez wojskowego inspektora sanitarnego przysługuje dowódcom (szefom, komendantom) jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej prawo odwołania do Inspektora Sanitarnego.
§  9.
1.
Wojskowemu inspektorowi sanitarnemu przysługuje prawo zgłoszenia sprzeciwu przeciwko oddaniu do użytku wybudowanego lub przebudowanego obiektu, jeżeli w toku wykonywanego nadzoru sanitarnego stwierdzono, że z powodu nieuwzględnienia wymagań higienicznych lub zdrowotnych określonych w obowiązujących przepisach mogłoby nastąpić zagrożenie życia lub zdrowia ludzkiego.
2.
Zgłoszenie sprzeciwu, o którym mowa w ust. 1, wstrzymuje oddanie obiektu do użytku do czasu wydania decyzji przez Inspektora Sanitarnego, po uzyskaniu orzeczenia zawierającego ekspertyzę z Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii.
§  10.
Dowódcy (szefowie, komendanci) jednostek, o których mowa w § 8 ust. 6, są zobowiązani:
1)
meldować przełożonym o decyzji zamknięcia obiektu lub jego części oraz wyłączenia urządzenia lub stanowiska pracy, wydanej przez wojskowego inspektora sanitarnego,
2)
sprawnie i terminowo wykonywać zalecenia wojskowego inspektora sanitarnego, dotyczące poprawy stanu sanitarnohigienicznego oraz warunków higieny służby i pracy,
3)
powiadamiać właściwego wojskowego inspektora sanitarnego o wykonaniu decyzji.
§  11.
1.
Wojskowi inspektorzy sanitarni mają prawo zgłaszania właściwym dowódcom (szefom, komendantom) jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej wniosków w sprawach:
1)
wyróżniania żołnierzy i pracowników wykazujących szczególną dbałość o wysoki stan sanitarnohigieniczny w obiektach podległych Ministrowi Obrony Narodowej,
2)
ukarania żołnierzy i pracowników winnych naruszenia zasad i przepisów sanitarnohigienicznych i przeciwepidemicznych.
2.
Dowódcy (szefowie, komendanci) powiadamiają właściwego wojskowego inspektora sanitarnego o podjętej decyzji w sprawie zgłoszonego do nich wniosku.
3.
Wojskowi inspektorzy sanitarni są upoważnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  12.
Osoby dokonujące czynności kontrolnych podlegają przy wykonywaniu swoich zadań ochronie prawnej, przewidzianej w odrębnych przepisach dla funkcjonariuszy publicznych.
§  13.
Wojskowi inspektorzy sanitarni wykonują swoje zadania na podstawie legitymacji wojskowego inspektora sanitarnego wydanej przez Szefa Zarządu Służby Zdrowia według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR LEGITYMACJI WOJSKOWEGO INSPEKTORA SANITARNEGO

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.17.220

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja oraz zasady i tryb wykonywania zadań przez Wojskową Inspekcję Sanitarną.
Data aktu: 06/03/2000
Data ogłoszenia: 16/03/2000
Data wejścia w życie: 31/03/2000