Służba medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 15 czerwca 1999 r.
w sprawie służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej. *

Na podstawie art. 8 i art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. Nr 96, poz. 593 i z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady tworzenia, organizacji i kontroli służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi",
2)
zadania służby medycyny pracy wynikające ze specyfiki ryzyka zawodowego osób zatrudnionych lub pozostających w stosunku służbowym w jednostkach organizacyjnych,
3)
kwalifikacje zawodowe pracowników tych służb.
§  2.
Przy tworzeniu i organizacji służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych uwzględnia się:
1)
istniejącą sieć zakładów opieki zdrowotnej utworzonych przez Ministra Obrony Narodowej,
2)
lokalizację jednostek wojskowych rodzajów sił zbrojnych i specyfikę służby lub pracy w nich,
3)
stan osobowy jednostek wojskowych stacjonujących w poszczególnych garnizonach wojskowych,
4)
strukturę organizacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej i wojskowych organów administracji niezespolonej.
§  3.
Służbę medycyny pracy tworzy się na szczeblach:
1)
podstawowym - w jednostkach wojskowych i instytucjach resortu obrony narodowej,
2)
obwodu profilaktyczno-leczniczego - w okręgach wojskowych i dla rodzajów sił zbrojnych,
3)
centralnym.
§  4.
Do zadań służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych, oprócz zadań określonych w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. Nr 96, poz. 593 i z 1998 r. Nr 106, poz. 668), należą:
1)
rozpoznawanie, analiza i przeciwdziałanie zagrożeniom dla zdrowia żołnierzy pełniących służbę na jednostkach pływających Marynarki Wojennej,
2)
współdziałanie z dowódcami jednostek pływających w zapewnieniu warunków służby eliminujących ich negatywny wpływ na zdrowie żołnierzy, związanych w szczególności z długotrwałym pobytem na morzu i w przypadku okrętów podwodnych - z przebywaniem w zanurzeniu,
3)
prowadzenie działalności profilaktycznej wśród personelu latającego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej ze szczególnym uwzględnieniem ochrony zdrowia żołnierzy odbywających loty w warunkach przeciążenia,
4)
zapewnienie szczególnej opieki lekarskiej żołnierzom pełniącym służbę jako nurkowie lub wykonującym skoki na spadochronie, a także obsługującym sprzęt w jednostkach rakietowych i w lotnictwie,
5) 1
rozeznanie niebezpieczeństw zachorowań i prowadzenie działań profilaktycznych, w tym szczepień ochronnych, wśród żołnierzy i pracowników wojska kierowanych za granicę Rzeczypospolitej Polskiej i po powrocie do kraju, a także zapewnienie opieki lekarskiej nad nimi w miejscu przebywania,
6)
eliminowanie zagrożeń zdrowia związanych z zakwaterowaniem przejściowym wojska, szczególnie w warunkach ćwiczeń poligonowych.
§  5.
1.
Zadania służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych realizują:
1)
lekarze - posiadający kwalifikacje do wykonywania badań profilaktycznych oraz profilaktycznej opieki zdrowotnej, określone w § 7 ust. 1 pkt 1 i 2 lit. a)-d) rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332, z 1997 r. Nr 60, poz. 375 i z 1998 r. Nr 159, poz. 1057), oraz którzy pełnili służbę lub byli zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 3 lat jako lekarze w jednostkach organizacyjnych,
2)
pielęgniarki i położne - zatrudnione w zakładach opieki zdrowotnej utworzonych przez Ministra Obrony Narodowej i posiadające dodatkowe kwalifikacje w dziedzinie ochrony zdrowia, określone w § 1 ust. 1 i § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 15 września 1997 r. w sprawie zadań służby medycyny pracy, których wykonywanie przez pielęgniarki wymaga posiadania dodatkowych kwalifikacji, rodzaju i trybu uzyskiwania tych kwalifikacji oraz rodzajów dokumentów potwierdzających ich posiadanie (Dz. U. Nr 124, poz. 796).
2.
Badania profilaktyczne osób narażonych na działanie promieniowania jonizującego lub wykonujących prace w warunkach tropikalnych, morskich i podwodnych oraz osób wyjeżdżających do pracy lub powracających z pracy w warunkach tropikalnych mogą wykonywać lekarze, o których mowa w ust. 1 pkt 1, po zaliczeniu przeszkolenia w jednostce badawczo-rozwojowej określonej w rozporządzeniu wymienionym w ust. 1 pkt 1.
§  6.
1.
Kontrola służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych obejmuje jakość i zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych oraz sposób sprawowania opieki zdrowotnej.
2.
Osoba kontrolująca musi posiadać kwalifikacje zawodowe wymagane od pracowników realizujących zadania służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych.
3.
W przypadku stwierdzenia istotnych uchybień w jednostce kontrolowanej osoba kontrolująca zawiadamia organ nadrzędny tej jednostki.
4.
Wystąpienie pokontrolne osoba kontrolująca przysyła do dowódcy (kierownika) jednostki kontrolowanej, wskazując w nim stwierdzone w trakcie kontroli nieprawidłowości, ich przyczyny, a także wnioski dotyczące usunięcia nieprawidłowości. Wyznacza ona termin ich usunięcia i powiadomienia o wykonaniu zaleceń albo przyczynach ich niewykonania.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 9 czerwca 2010 r. nin. rozporządzenie traci moc w części dotyczącej zadań służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej, zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 maja 2010 r. w sprawie zadań służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej (Dz.U.10.88.577).
1 § 4 pkt 5 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2003 r. (Dz.U.04.1.4) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 stycznia 2004 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.61.665

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Służba medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.
Data aktu: 15/06/1999
Data ogłoszenia: 15/07/1999
Data wejścia w życie: 30/07/1999