Utworzenie Centrum Edukacji Artystycznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 26 maja 1992 r.
w sprawie utworzenia Centrum Edukacji Artystycznej.

Na podstawie art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 i z 1992 r. Nr 26, poz. 113) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się jednostkę organizacyjną obsługi szkół i placówek artystycznych pod nazwą Centrum Edukacji Artystycznej, zwaną dalej "Centrum".
2.
Siedzibą Centrum jest m.st. Warszawa.
§  2.
Centrum prowadzi sprawy szkolnictwa artystycznego w zakresie:
1)
organizowania nauczania i wychowania,
2)
realizacji zadań związanych z nadzorem pedagogicznym,
3)
obsługi finansowej szkół i placówek artystycznych.
§  3.
Centrum jest jednostką budżetową. Dochody i wydatki Centrum są objęte budżetem Ministerstwa Kultury i Sztuki.
§  4.
1.
Na czele Centrum stoi dyrektor, którego powołuje i odwołuje Minister Kultury i Sztuki.
2.
W Centrum może być powołany wicedyrektor.
§  5.
Nadzór nad Centrum sprawuje Minister Kultury i Sztuki.
§  6.
Szczegółowy zakres zadań oraz organizację Centrum określa załącznik do rozporządzenia.
§  7.
Organizację pracy i zakres zadań poszczególnych komórek Centrum określa regulamin organizacyjny, nadany przez dyrektora.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  1

SZCZEGÓŁOWY ZAKRES ZADAŃ ORAZ ORGANIZACJA CENTRUM EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ

I.

 Zadania Centrum Edukacji Artystycznej

§  1.
Do zadań Centrum należy w szczególności:
1.
W zakresie organizacji pracy szkół artystycznych:

1) opracowywanie założeń i propozycji merytorycznych wraz z uzasadnieniem do projektów aktów prawnych dotyczących szkolnictwa artystycznego,

2) wnioskowanie w sprawach zakładania, przekształcania i likwidowania szkół,

3) prowadzenie spraw organizacyjnych związanych z konkursem na dyrektora szkoły.

2.
W zakresie nauczania:

1) opracowywanie minimum programowego obowiązkowych przedmiotów artystycznych i artystyczno-zawodowych oraz opracowywanie i wydawanie materiałów metodycznych, podręczników i innych pomocy do użytku nauczycieli i uczniów,

2) opracowanie zestawu dopuszczonych do użytku szkół artystycznych programów i podręczników przedmiotów ogólnokształcących,

3) prowadzenie specjalistycznej biblioteki zawierającej nowości literatury krajowej i zagranicznej (książki, nuty, kasety wideo itp.),

4) organizowanie konkursów, przesłuchań ogólnopolskich i regionalnych, koncertów promujących osiągnięcia artystyczne uczniów,

5) prowadzenie doskonalenia nauczycieli poprzez organizowanie kursów, konferencji, zjazdów i narad,

6) organizowanie badań pedagogicznych,

7) wnioskowanie w sprawach współpracy z zagranicą w zakresie dokształcania nauczycieli i promocji najzdolniejszych uczniów, wymiana informacji i doświadczeń,

8) organizowanie i prowadzenie spraw związanych z uzyskiwaniem stopni specjalizacji zawodowej przez nauczycieli przedmiotów artystycznych,

9) podejmowanie innych działań prowadzących do podniesienia kwalifikacji nauczycieli,

10) usprawnianie pracy szkół i upowszechnianie osiągnięć szkolnictwa artystycznego.

3.
W zakresie nadzoru pedagogicznego:

1) opracowywanie kryteriów i dokonywanie oceny działalności szkoły artystycznej:

- cyklicznie co 3-5 lat,

- w każdym czasie w razie potrzeby,

2) powoływanie metodyków i konsultantów z różnych specjalności dla dokonywania oceny poziomu pracy pedagogicznej i artystycznej szkoły i poszczególnych nauczycieli,

3) inicjowanie współpracy szkół artystycznych I i II stopnia z wyższymi szkołami artystycznymi,

4) organizowanie, kierowanie i koordynowanie działalności metodyków i konsultantów Centrum (służących pomocą nauczycielom szkół artystycznych w pracy dydaktycznej),

5) udzielanie pomocy szkołom i nauczycielom w wykonywaniu ich zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych,

6) opracowywanie analiz i prognoz dotyczących działania i rozwoju szkolnictwa artystycznego,

7) opiniowanie wniosków w sprawach innowacji i eksperymentów pedagogicznych.

II.

 Organizacja Centrum Edukacji Artystycznej

§  2.
Pracami Centrum kieruje dyrektor, który reprezentuje Centrum na zewnątrz i jest odpowiedzialny za całokształt pracy Centrum.
§  3.
Centrum realizuje swoje zadania poprzez pracowników pedagogicznych - wizytatorów i pracowników administracyjnych.
§  4.
1.
Zadania w zakresie organizacji pracy szkół, nauczania i wychowania oraz zadania związane z nadzorem pedagogicznym realizują pracownicy pedagogiczni - wizytatorzy, zatrudnieni w komórkach organizacyjnych Centrum, zgodnie z regulaminem organizacyjnym nadanym przez Dyrektora Centrum.
§  5.
Centrum pełni funkcję dysponenta środków budżetowych drugiego stopnia w zakresie obsługi finansowo-księgowej szkół i placówek artystycznych.
§  6.
Zadania w zakresie obsługi finansowo-księgowej, spraw osobowych, gospodarczych i kancelaryjnych realizują pracownicy administracyjni zatrudnieni w komórkach organizacyjnych Centrum, zgodnie z regulaminem organizacyjnym, o którym mowa w § 4.
1 Załącznik, § 1, 3, 4, 5, 6 zmienione przez § 1 rozporządzenia z dnia 5 maja 1994 r. (Dz.U.94.62.260) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 maja 1994 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.47.210

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie Centrum Edukacji Artystycznej.
Data aktu: 26/05/1992
Data ogłoszenia: 10/06/1992
Data wejścia w życie: 10/06/1992